in , ,

Bitcoin (BTC) ve Genel Piyasa Koşullarına Detaylı Bakış

Bitcoin

69.000 dolar zirvesinden sonra %52 civarında bir düşüş yaşayan Bitcoin (BTC), 15-21 kasım haftasından itibaren başlayan düşüş trendini sürdürüyor. 32.900 dolar seviyelerine kadar gerçekleşen bu düşüş trendi içerisinde hareketlerini sürdüren Bitcoin (BTC), tekrardan trend direncini test etmeye geldi.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Twitter: Kripto Kirpi

Aynı zamanda 37.300-39.750 dolar bölgesinde bulunan majör destek/direnç bölgesini de test ediyor. Bu bölgenin kırılımının geçtiğimiz hafta gerçekleşmesinden dolayı, tekrardan üzerinde bir fiyatlanma yaşanması, geri dönüş sinyali olarak nitelendirilebilir. Ancak, bu bölgeden reddedilmesi halinde kırılımın onayını alacağından düşüş trendinin devam edebileceği yönünde yorumlanabilir.

Bu süreç içerisinde 3.000T dolar seviyelerinde bulunan TOTAL Market Cap, 1.700T seviyelerine kadar da gerilemiş oldu. 2.000T seviyelerini market cap açısından kritik seviye olarak takip edebiliriz. Bitcoin Dominance seviyesinin ise 39 desteği üzerinden yaşadığı geri dönüş ile birlikte 43 seviyelerine kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu süreç içerisinde Bitcoin (BTC) ile birlikte hareket etmesi genel piyasa koşullarında bir rahatlamaya yardımcı oldu. Aynı zamanda dolar endeksinde (DXY) yaşanan geri çekilmeler ile de bu yükselişler desteklenmiş oldu. FED kararlarının açıklanması ve faiz artırımı için mart ayını işaret etmesi ile 97.400 seviyelerine kadar yükselen dolar endeksi (DXY), bu seviyelerden başlattığı geri çekilmeleri 96.300 seviyelerine kadar devam ettirecekmiş gibi görünüyor. 96.300 seviyelerine ulaşması halinde, bu bölgede vereceği tepkilerin dikkatli izlenmesini hatırlatmak isterim.

Bitcoin’in düşüş trendi içerisinden başarılı bir şekilde çıkması halinde, 46.800-47.700 bölgesindeki majör dirence kadar yükseliş hareketlerini devam ettirme olasılığı da bu şartlar altında önümüze çıkıyor. Hem Bitcoin dominance ile birlikte hareketlerine başlaması hem de dolar endeksindeki geri çekilmeler bu yükseliş ivmesinin kazanılmasında yardımcı olabilir.

Trend direncinden reddedilmesi yada olası bir fake-out halinde ise 29.800 dolar seviyelerindeki desteğe kadar düşüşler devam edebilir. Bunun karşılığında ise dolar endeksinin 96.300 seviyelerinden güç toplayarak tekrardan yönünü yukarı çevirmesi ve mart ayında gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılan faiz artırımının fiyatlanması gösterilebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Bitcoin NFT’leri: Bitcoin, NFT’leri Destekliyor mu?

MicroStrategy, İkinci Bitcoin Konferansını Duyurdu