içinde , ,

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Düşerken Tasfiyeler Artıyor!

Bitcoin, Ayı,

Dünyanın en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum fiyatları, dün yaşadıkları artışın ardından 7 Haziran’da büyük düşüş yaşadı.

Bu yazının hazırlandığı sıralarda Bitcoin (BTC), son 24 saatteki %5.97’lik düşüşle 29.523,46 $’dan; Ethereum (ETH) ise son 24 saatteki %8.04’lük düşüşle 1.753,75 $’dan işlem görüyor. Yaşanan son düşüşler Bitcoin ve Ethereum’da önceden kaydedilen kazançların çoğunu sildi.

Bitcoin Düşüşü Tasfiyelere Yol Açıyor

Bitcoin’deki düşüşün ardından 200 milyon doların üzerindeki kripto para tasfiye edildi. Tüm kripto piyasası 7 Haziran günü bir kez daha kırmızıyla kaplandığından, tasfiye sayısı günlük ölçekte 200 milyon doların üzerine çıktı.

Bitcoin, Goldman Sachs

Bitcoin 32.000 $’da başarısız oldu ve bunun sonucunda tüm altcoinler düşüş yaşadı. Bu da pazar çapında başka bir geri çekilme ile sonuçlandı. Böylece, tasfiyeler ve tasfiye edilen trader sayısı hızla arttı.

6 Haziran (dün), kripto para piyasası için oldukça pozitif bir gündü ve Bitcoin, neredeyse 32.000 $ seviyesine ulaşmak üzereydi. Bunun bir sonucu olarak da Solana ve Cardano liderliğindeki bazı altcoinler önemli artışlar kaydetmişti.

7 Haziran günü ise BTC, yaklaşık 3.000 dolar gerileyerek 29.000 dolara kadar düştü. SOL, BNB, ADA, AVAX ve diğer birçoklarının bir günde çift haneli yüzdeler kaybetti ve genel olarak tüm kripto varlıklarının kümülatif piyasa değeri bir günde 90 milyar dolar azalarak yaklaşık 1,2 trilyon dolara düştü.

Coinglass’a göre; hızlı ve düşüş eğilimindeki fiyat hareketi, Bitcoin ve Ethereum pozisyonlarında yaklaşık 133 milyon dolarlık tasfiyeyle sonuçlandı. Bu pozisyonların çoğu uzun pozisyonlardı. Artan volatilite sonucu, son 24 saat içinde yaklaşık 80.000 trader tasfiye edildi. Tasfiye olan toplam kripto para değeri 200 milyon doların oldukça üzerinde.


BTC, şu anda Kasım 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789.63 $ ‘dan %57.10 düşük seviyede ve 563.33 milyar $’ lık piyasa değerine sahip olarak dünyanın en büyük kripto para birimini oluşturuyor.

Ethereum da son yükseliş momentumunu korumak için mücadele ediyor. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’daki son düşüş, CoinMarketCap verilerine göre; Ethereum’u Kasım 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.891.70 $’dan %64.02 düşürdü.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre, kripto para piyasasında şu anda 100 üzerinden 15 ile “aşırı korku” hakim.

Bitcoin ve Ethereum’daki Düşüşün Sebebi Ne?

7 Haziran’daki düşüş hareketinin arkasındaki olası sebepleri olarak Ethereum’daki DeFi aktivitesinin azalması ve Bitcoin trade faaliyetindeki düşüş değerlendiriliyor.

DefiLlama’dan alınan verilere göre, Ethereum’daki farklı protokoller arasında Kilitlenen Toplam Değer (TVL), son 24 saat içinde 88.67 milyar dolardan 68.02 milyar dolara düştü. Ethereum’daki en büyük DeFi protokolü olan Aave’deki TVL, geçen ay %15 düşmüştü.

Bitcoin

MakerDAO, Curve Finance, Lido ve Uniswap gibi diğer projeler de aynı dönemde çift haneli olarak TVL kaybetti. Bitcoin’in fiat borsalarına akışı son 24 saat içinde %5 arttı ve bu da Bitcoin’in nakit para karşılığında satıldığını gösteriyor.

Chainalysis verilerine göre ise Bitcoin’in kripto borsalarına akışı %37.4 düştü ve bu da yatırımcılar arasında BTC’ye olan talebin azaldığını gösteriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Gemini Borsasına Dava Açıldı

Ethereum, BNB, ve Cardano Fiyat Analizleri I 07.06.2022