in , , , , , , , , ,

Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Başta Olmak Üzere Majör Coinler Neden Çakıldı?

Başta lider kriptopara birimi Bitcoin olmak üzere Ethereum dahil tüm kriptopara birimlerindeki volatilite her zaman yüksek olmuştur, ancak son birkaç haftada oldukça vahşi bir dönem geçiriyoruz. Rekor fiyatlara ulaştıktan sonra, kriptopara birimleri tel tel dökülmeye başladı.

Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer kriptopara birimlerindeki dramatik düşüş, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’tan Çin hükümeti tarafından yeni bir düzenleme turuna kadar bir dizi olumsuz manşetlerden kaynaklandı. Çarşamba günü Çin Bankacılık Birliği’nin web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, finansal kurumların dalgalanmaları nedeniyle dijital para birimleri kullanarak hizmet sunmaktan “kararlı bir şekilde kaçınmaları” gerektiği belirtildi. Neredeyse her kriptopara birimi, bu açıklamadan sonra sert düşüşler yaşadı.  Bu haberlerden daha önce Elon Musk Tesla’nın Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını duyurmuştu. Mart ayında Tesla, Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeye başladı.

Bitcoin Ethereum

Bu eylemler, Bitcoin’in fiyatındaki rekor artışa katkıda bulundu ve Musk, aynı zamanda değeri yükselen dijital para birimi Dogecoin’i de dilinden hiç düşürmedi. Ancak Musk, geçen hafta Tesla’nın Bitcoin madenciliğinden kaynaklanabilecek potansiyel çevresel zarar nedeniyle Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi bırakacağını söyleyerek kısa bir süre içinde rotayı tersine çevirdi. Tüm bu gelişmeler ışığında yaklaşık bir ay önce 65.000 dolar gibi rekor fiyatı gören lider kriptopara birimi Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 32.248 dolardan işlem görüyor. Yaklaşık olarak %49.1’lik bu düşüşle birlikte kriptopara piyasasında tam anlamıyla panik ve kaos havası başladı. Altcoinlere bakacak olursak, piyasadaki majör ve dominans coinlerin (Bitcoin ve Ethereum) düşüş etkisiyle altcoinlerde adeta ezilme yaşadı. Bitcoin ve Ethereum varlıklarından sonra hacimsel olarak yüksek olan coinler içinde Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE), Binance Coin (BNB), Ripple (XRP), Polkadot (DOT), Litecoin (LTC), Uniswap (UNI), Stellar (XLM), Solana (SOL) gibi altcoinlerde de en az %50 oranında kayıp yaşandı.

Çin’den Bir Olumsuz Haber Daha!

Piyasaya kötü haberler servis olduktan sonra özellikle başta Çinli yatırımcılar olmak üzere Asyalı yatırımcılar, hükümetin yuan-kripto pariteleriyle işlem yapmayı yasaklamasından endişeleniyorlar. Bazı Asyalı yatırımcılar, kriptoparalarını itibari paraya dönüştürememekten korktukları için elindeki malları satıyorlar. Bugün yaşanan düşüşün ana nedeni bundan kaynaklanmaktadır.

Bitcoin Ethereum

Çinli yatırımcılar arasında bir korku atmosferi oluştuğunu gösteren daha farklı gelişmeler de var. Daha önce Çin’de kurulup, daha sonra merkezini değiştirmiş borsalar bugün Asyalı yatırımcıların yüreklerini ağzına getirtti. Huobi Mining Pool, Çin’de yaşayan vatandaşlara maden cihazı satmayı durdurma kararı alırken, başka önemli bir olan OKEx ise kendi kriptopara birimi olan OKB’nin yuan ile alınıp-satılamayacağını duyurdu. Çin 2017’de kriptopara borsalarını yasakladığında Huobi, denizaşırı operasyonlarını diğerlerinin yanı sıra Hong Kong, Singapur ve Güney Kore’ye taşıdı. Ancak yasağa rağmen ticaret platformu, ana şirketleri Çin dışında faaliyet göstermeye devam ettiği için bu noktaya kadar büyük Çinli kullanıcı tabanını koruyabildi.

Huobi, Çin’deki Ticaret Hizmetlerini Aniden Durdurdu

Çin hükümetinin anakarada Bitcoin madenciliği ve ticareti yasağı önerdiği göz önüne alındığında, ticaret platformu şimdi Çin’deki bazı hizmetlerini askıya alıyor. Liste, vadeli işlemlerde alım satım, kaldıraçlı yatırım ürünleri ve borsada alınıp satılan ürünler dahil olmak üzere, borsa türev ticaretinin özelliklerinin çoğunu içeriyor. Bir Huobi sözcüsü yaptığı açıklamada, sınırlamalarının şirketin “denizaşırı varlığının genişlemesine odaklanmasına” izin vereceğini belirtti. Borsa ayrıca madencilik ürünlerinin satışını da askıya aldı.

Yatırımcıların çıkarlarını korumak için piyasadaki son dinamik değişiklikler nedeniyle, vadeli işlem sözleşmeleri, ETP veya diğer kaldıraçlı yatırım ürünleri gibi hizmetlerin bir kısmı, belirli birkaç ülke ve bölgeden yeni kullanıcılara geçici olarak sunulmamaktadır.”

Çin’deki Bitcoin Madenciliğinin Sonu Geliyor mu?

Ek olarak, borsanın madencilik havuzu hizmeti olan Huobi Mining Pool Çin’de kapanıyor. Potansiyel çıkarımlar belirsiz kalsa da küçük, bireysel madencilerin alternatif bir madencilik havuzu olmadan kârlarının büyük ölçüde azalacak.

Daha büyük madenciler Çin’in dışına taşındıkça, yasaklama sonrası Çin’de herhangi bir madencilik varlığının kalacağını hayal etmek zor. Yasak haberinin ardından Bitcoin, 33.000 dolara kadar gerilemeden önce 31.000 dolara kadar düştü. Huobi’nin yerel kriptopara birimi Huobi Token da ani ve sert düşüş kaydetti.

Çin ve hükümetinin aldığı kararların sonuçlarının nereye gideceğini kimse kestiremiyor. Asyalı yatırımcılar korku ve panik halinde ellerindeki malı çıkarmaya devam ediyor. Bu süreçte tüm yatırımcılar en iyisini umup; en kötüsüne hazır olmalı!

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin

Kriptopara Piyasasında “Mayıs Ayı” Fırtınası

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

24 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi