in , ,

Bitcoin (BTC) ve NASDAQ Arasındaki Korelasyon Bozuluyor mu?

Bitcoin

Bitcoin’nin (BTC) başta NASDAQ olmak üzere endekslerle olan kısa vadeli korelasyonu, dijital varlığın teknoloji hisselerinden daha düşük bir performans sergilemesiyle geriledi. Peki bu eğilim, yapısal bir değişimin işareti olabilir mi? Archane Reserach’ün son raporu ne diyor?

Son günlerde teknoloji hisselerinde rahatlama gözlemleniyor. NASDAQ, Ağustos başından bu yana yaklaşık %6’ya yakın yükselirken, buna karşılık Bitcoin (BTC) tarafında toparlanma %3 ile sınırlı kaldı. Normal şartlar altında dijital varlığın, genellikle hisse senetlerine kıyasla daha iyi performans göstermesi gerekirdi. Diğer taraftan Bitcoin’in (BTC) endekslerle olan korelasyonu önceki aylara kıyasla düşüş eğilimi sergiliyor. 

Kaynak: Arcane Research

Bununla birlikte, Bitcoin (BTC) ve altın arasındaki ters korelasyon, Mayıs ayından itibaren nötürleşti. Altın ve Bitcoin’den (BTC) oluşan iyi dengelenmiş portföyler, gelecekte riskten korunmak için profesyonel yatırımcıların radarına veya değerlendirmesine girebilir.  

Bitcoin’nin (BTC) endekslerle (hisse senetleri) olan korelasyonu, piyasadaki likidite ve FED’in para politikalarıyla ilişkisine ek olarak, profesyonel yatırımcıların risk algısıyla da bağlantılı. Diğer taraftan, Bitcoin’in (BTC) diğer riskli varlıklarla yüksek korelasyonunu sağlayan belirli faktörlerin etkileri de son aylarda gevşemeye başladığı söylenebilir. Bunlar;

  • Tesla gibi önde gelen şirketlerin, hazinelerindeki Bitcoin (BTC) varlıklarını azaltması. 
  • Yükselen faiz oranları ve enerji fiyatları neticesinde, madencilerin zorunlu Bitcoin (BTC) satışları.
  • Finansmana erişim kolaylığının son bulması, artan sermaye maliyetleri ve büyüme odaklı kripto şirketleri için özel fonlara erişimin genel olarak azalması neticesinde Mayıs-Haziran döneminde yaşanan kriz.

Her ne kadar düşüş gözlemlense de Bitcoin’in (BTC) NASDAQ ile korelasyonu hala yüksek kaldığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte yukarıda bahsedilen faktörlerin, yapısal bir kaymaya yol açacak kadar güçlü olup olmadığını da zaman gösterecek elbette. 

Kaynak: KAIKO

Diğer taraftan araştırma firması Kaiko’nun raporuna göre ise Bitcoin’in (BTC) toplam tahvil endeksi ve NASDAQ ile korelasyonu üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Kaiko’ya göre Terra ile başlayan ve ardından endüstrinin en büyük şirketlerini de etkileyen son çöküş, bu ayrışmaya etkili oldu. 

Kaynak: IntotheBlock

Diğer taratfan IntotheBlock’tan alınan Bitcoin (BTC)-NASDAQ korelasyon verisi ise tüm bu raporlara kıyasla daha yüksek çıkıyor. Sağlıklı bir makale olması açısından bu verinin de eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu farklılığın metodoloji farkından kaynaklandığını tahmin etmekteyim. Bununla birlikte iki rapora paralel olarak bu grafikte de son bir ayda korelasyonun gerilemesi tabloların bir tutarlılık sergilediği anlamına gelebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

dYdX-Layka DAO Hazine Avı Başlıyor!

Türk Kripto Fenomenleri

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 17 Ağustos 2022