in ,

Bitcoin (BTC) Tarafında Zayıf Eğilim Sürüyor

Bitcoin (BTC) 2022’nin 2. çeyreğinde yaklaşık %56 düştü. Bu rakam, 2011’in 3. çeyreğinde yaşanan %58’lik düşüşün ardından en kötü çeyreklik performans olarak kaydedildi. 

MicroStrategy’nin perşembe günü 480 adet Bitcoin (BTC) satın aldığını duyurması dijital varlığın fiyatı üzerinde sınırlı olumlu etkiye sahip olurken; El Salvador’un 80 Bitcoin (BTC) aldığına yönelik haber ise fiyatlara yansıma gösterebilmiş değil. 

Yatırımcılar arasında yaklaşan durgunluk belirtilerinin yükselmesi, oynaklığın artmasına neden oluyor. Perşembe günkü dalgalı harekette, 76 milyon doların üzerinde long pozisyon tasfiye edildi. 

Dün açıklanan ABD enflasyon verilerine göre, çekirdek PCE enflasyon yıllık %4.7 ile altı ayın en düşük seviyesine geri çekildi. Diğer taraftan Mayıs ayı tüketici harcama verileri zayıf seyrediyor. Bu durum, ABD ekonomisinin resesyonda olduğu ihtimali güçlendiriyor. Bugün saat 17:00’de Haziran ayı imalat PMI verileri gelecek. Verinin zayıf gelmesi, risk iştahını daha fazla düşürebilir.

Bitcoin

Merkez bankaları, ekonomilerin zayıflık belirtileri göstermesine rağmen şahin tutumlarına devam etti. Bu durum, yatırımcıların nakit gibi daha güvenli varlıklara kaymasına neden oldu. Bununla birlikte zayıflayan veriler karşısında, FED’in enflasyon baskısını hafifletmeye dair olası bir işaret düşüşleri yumuşatabilir. 

2022’nin 2. çeyreği, S&P500 için 1970’ten bu yana en kötü çeyreklik dönemi olurken; Nasdaq için ise 2022’nin ilk yarısı, 1998’den bu yana görülen en zayıf ilk yarı dönem olarak kaydedildi. Yani ABD endekslerinin kendi iç karartıcı sonuçları, Bitcoin (BTC) tarafındaki major zayıflama nedenlerinden biri.

Big Short yatırımcısı Michael J. Burry, “Enflasyona göre düzenlendiğinde, 2022’nin ilk yarısında; S&P 500 %25, Nasdaq %35 ve Bitcoin %64-65 düştü” dedi. Oanda kıdemli piyasa analisti Edward Moya müşteri notunda Bitcoin (BTC) için, “$10.000 seviyesine neden olabilecek çirkin bir düşüşe karşı savunmasız olabilir.” yorumunda bulundu. 

BTC/USD (4 saatlik grafik)

Yazı kaleme alındığı esnada Bitcoin (BTC) $19.300 seviyesinden fiyatlanıyor. İlk destekler $19.000 ve $18.500 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyelerin altında bir sonraki destekler ise $18.000 ve $17.5000 noktalarında gözüküyor. Buna karşılık ilk dirençler $19.500 ve $20.000 seviyelerinde. Çıkış hareketinin devamı için bu seviyelerin üzerinde kalıcılık sağlanmalı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bitcoin

Bitcoin Analizinde Alternatif Metrikler

Facebook, Profillerde Ethereum ve Polygon NFT’lerini Test Etmeye Başlıyor