in , , ,

Bitcoin (BTC) Rallisi Fake mi?

Bitcoin (BTC) tarafında geçen hafta başlayan çıkış hareketi yeni haftada da devam etme çabası içinde. Dijital varlık, yaklaşık 20 günlük bir aranın ardından yeniden $22.000 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. 

Bugün TSİ 15:30’da ABD Ağustos ayına ait enflasyon rakamlar açıklanacak. Piyasa katılımcılarının genel beklentisi, Ağustos enflasyonunun %8 (Önceki: %8.5) civarında geleceği yönünde. Enflasyon verisinin gevşeme eğiliminde olması, Bitcoin (BTC) tarafında yaşanan iyimserliğin ana kaynağı  durumunda. Beklentilere paralel veya daha düşük gelen bir enflasyon verisi, FED’in 21 Eylül’deki faiz kararına kadar kripto piyasaları bir nebze rahatlatabilir.

Bloomberg ekonomistleri geçtiğimiz gün yaptıkları analizde “Ağustos enflasyonu, büyük olasılıkla gevşeme eğiliminde olacak ancak bu durum sonucu değiştirmeyecek. FED Başkanı Powell’ın izleyeceği verilerin bütünlüğü ekonomide çok az soğuma belirtisi gösteriyor.” yorumunda bulundu.

Bitcoin

Veri analiz platformu Santiment’ten, “Bitcoin 3 haftadan beri ilk kez $22.000 seviyesinin üzerine çıktı. Bitcoin’in kar/zarardaki işlem oranı, Mart ayından bu yana en yüksek seviyede. Görünüşe göre pek çok kişi, bu hafif sıçramayı yeniden trade yapmak için tetikleyici olarak gördü.” yorumu geldi.

Diğer taraftan Wall Street Journal, Fidelity Investments’ın, yaklaşık 35 milyon bireysel yatırımcısına, aracılık platformu üzerinden Bitcoin trade hizmeti sunmayı planladığını belirtti. Bununla birlikte BTC hashrate, ATH’sini test etti.

Yazı kaleme alındığı sırada Bitcoin (BTC), $22.300 seviyesinden fiyatlanıyor. Sert yukarı yönlü hareketin ardından bir miktar yorgunluk emareleri görünüyor. RSI tarafında (özellikle günlük) da bu yorgunluk durumunu gözlemlemek mümkün.

BTC/USD 4 Saatlik Grafik

İlk destek $21.850 olarak gözüküyor. Bu seviyenin altınsa sarkması durumunda hareketin geri çekilmeye devam etmesiyle birlikte bir sonraki destekler ise $21.500 ve $21.000 olarak verilebilir. Buna karşılık ilk direnç seviyesi ise Kasım 2021 ATH’sinden bu yana başlayan düşüş trendinin direnç seviyesi olan $22.700 olarak gözükmekte. Çıkış hareketinin güç kazanması için ilk aşamada bu noktanın üzerinde kalıcılık sağlanmalı. Ardından bir sonraki direnç ise $23.800 seviyesinde bulunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Polkadot (DOT) Hakkında Son Gelişmeler

TrustFi Haftalık Raporu: 5 Eylül – 11 Eylül