içinde , , ,

Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor?

Gün açılışını 37.300 dolar seviyelerinden gerçekleştiren Bitcoin (BTC), ABD Tarım Dışı İstihdam Verilerinin açıklanması sonrasında %8 üzerinde bir artış gerçekleştirerek 40.000 dolar üzerine kadar bir yükseliş yaşadı.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Twitter: Kripto Kirpi

21 Ocak tarihinden itibaren ilk defa 40.000 dolar seviyesini aşmayı başaran Bitcoin (BTC), ne oldu da bir anda bu kadar hızlı yükseliş gösterdi?

ABD Tarım Dışı İstihdam Verilerinin beklenenin çok çok üzerinde gelmesi ile kripto para piyasasında negatif bir hava estirmesine rağmen, veri detaylarına inildikçe ortaya çıkan bazı unsurlar, dolar endeksinde (DXY) geri çekilmelere sebep oldu. Dolar endeksinde yaşanan bu geri çekilmelerin sonucu olarak da dolar karşılığında işlem gören yatırım ürünlerinde sert yükselişler gözlemlendi.

Bu detaylara inecek olursak, artan istihdam ve gelişmekte olan ABD ekonomisi kripto paralar ve Bitcoin (BTC) açısından negatif bir unsur olarak görülebilir. Ancak bu istihdam raporlarındaki saatlik ücretlerde gözlemlenen yükseliş de enflasyon gerçeğini tekrardan gün yüzüne çıkartmış oldu. Enflasyon gerçeği ile tekrardan yüzleşen dolar endeksi, buna bağlı olarak geri çekilmeler gerçekleştirdi.

Peki Bundan Sonra Ne Olacak? Bu Veriler Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Önümüzdeki Süreçte Neler Gösteriyor?

Bu verilerin gün içerisinde pozitif bir hava yaratmış olması genel hatları ile bakıldığında çok da uzun sürecekmiş gibi bir görüntü çizmiyor. Enflasyon ile mücadelede en sert görüşleri ve yol haritasını ortaya koyan FED, Mart ayında beklenen olası faiz artırımını beklenen seviyelerin üzerinde gerçekleştirebilir. Bu seçeceğin gerçekleşmesi halinde genel olarak para piyasalarında büyük bir şok etkisi yaratabilir. Pozitif bir bakış açısı arayacak olursak, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de gün içerisinde yükselişe geçmiş olması, FED’in alacağı kararları bir miktar yumuşatmasına sebep olabilir.

Teknik açıdan bakacak olursak, bir önceki Bitcoin (BTC) analizimde belirtmiş olduğum kritik 38.450-39.120 bölgesinin kırılmış olması 41.900 dolar direncine kadar yükseliş ivmesini devam ettirebilir. 41.900 direncinin kırılması ise 44.000-45.100 dolar bölgesindeki majör dirence kadar yükseliş trendinin sürdürülmesine yardımcı olabilir. Ancak, 38.450-39.120 dolar bölgesinin test edilmek istenmesi halinde, bu bölgenin altında gerçekleşecek bir fiyatlanma tekrardan düşüş trendi içerisine dönüşü gerçekleştirebilir. Böyle bir durumda ise 37.120 ve 35.550 dolar destekleri takip edilebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Walmhore Hack’i Sonrası Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) Fiyat Analizleri

LOCGame Haftalık Güncelleme | 4 Şubat 2022