in , , ,

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Bitcoin

69.000 dolar seviyelerindeki zirve sonrası sert düşüşler ile 59.000 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, geçtiğimiz hafta ortaya atılan Evergrande ödemelerine ilişkin haberler ile yaşadığı düşüş sonrası, dün geceden itibaren de ABD Başkanı Joe Biden’ın kriptoparalar ile ilgili altyapı tasarısını imzalamasıyla düşüş trendini sürdürdü.

Bu yasa tasarısının içerisinde bir çok farklı alanda projeler bulunmasına rağmen, kriptopara piyasası ile ilgili kısımlar daha çok dikkat çekiyor. Bu yasa tasarısına göre ABD Milli Gelirler İdaresi, blokchain alanında faaliyet gösteren herkesten rapor talep edebilecek ve vergilendirme getirebilecek. Bununla birlikte tasarının yasalaşması halinde 10.000 doları geçen kripto işlemlerinin ABD Milli Gelirler İdaresine bildirilmesi zorunlu hale geliyor.

Bitcoin (BTC)
Bitcoin (BTC) grafiği

Diğer taraftan, dolar endeksinde (DXY) 95.000 seviyelerinin üzerinde kapatılan geçtiğimiz haftadan sonra, bu hafta balından itibaren de yukarı yönlü hareketler devam etti. ABD enflasyon verilerinin de alım gücünün gittikçe azalmasını tetiklemesi ile dolara geçişlerin hızlanması bir diğer etken olarak gösterilebilir.

Bitcoin

Teknik açıdan bakacak olursak 63.000 seviyelerindeki kritik desteğin kırılımı sonrası düşüş hareketinin hızlanması bu seviyenin önemini tekrardan önümüze koydu. 61.600-59.900 bölgesindeki majör desteğin de altında bir fiyatlanma yaşayan Bitcoin bu yazının hazırlandığı saatlerde 59.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor. 57.170 seviyelerinde bulunan desteğe kadar bu düşüş trendi devam edebilir. 57.170 desteğinden gelecek tepkilerin gücü, yönün tekrardan yukarı çevrilmesi için önemli bir detay. Yukarı yönlü ivmenin tekrardan kazanılabilmesi için düşen trend direncinin kırılımı gözlemlenmeli.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

TwitterKripto Kirpi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

kriptopara, Bitcoin

­Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler oldu? | 15 Kasım 2021

kriptopara

Polkadot (DOT), Solana (SOL) ve Litecoin (LTC) Teknik Analizi | 16 Kasım 2021