in ,

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Bitcoin

16 Ağustos’ta Bitcoin 56 gün sonra ilk kez 29.000 doların altında kapanış yaptı. Analistler bunun muhtemel nedeni olarak, enflasyon ve faiz oranlarının artırılması ihtiyacına ilişkin endişeleri dile getiren bu haftaki FOMC tutanaklarına işaret etti.

FED Tutanakları Geleneksel Piyasaları Etkilemedi

16 Ağustos’ta FED Başkanı Jerome Powell %2 enflasyon hedefini vurguladı. Bu durum ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisini Ekim 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. Bu da yatırımcıların, kripto paralar gibi daha riskli varlıklardan uzaklaşarak nakit pozisyonlarını ve böyle bir senaryoya hazırlıklı olan şirketleri tercih etmelerine yol açtı.

Bitcoin

Özellikle Bitcoin, FED tutanaklarının açıklanmasından önce son 9 günün en düşük noktası olan 29.000 dolara kadar düşmüştü. Tutanakların etkisi, özellikle 10 yıllık getirinin yükseldiği ve FED’in enflasyonu kontrol etme kabiliyetine ilişkin şüpheciliğe işaret ettiği düşünüldüğünde sınırlı kaldı.

Ayrıca, 17 Ağustos’ta S&P 500 endeks vadeli işlemleri 16 Ağustos’taki olay öncesi seviyelerine kıyasla yalnızca %0,6 oranında düştü. Aynı dönemde WTI ham petrolü %1,7 değer kazanırken altın %0,3 düşüş gösterdi.

Bitcoin (BTC)

Çin ekonomisine ilişkin endişeler de düşüşe katkıda bulunmuş olabilir. Ülke beklenenden daha düşük perakende satış büyümesi ve sabit varlık yatırımı bildirerek kripto paralara olan talebi potansiyel olarak etkiledi.

Fiyat düşüşünün kesin nedenleri belirsizliğini korusa da Bitcoin’in 18 Ağustos’ta haftalık opsiyonların sona ermesinin ardından trendini tersine çevirme olasılığı var.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bitcoin (BTC) SpaceX Haberiyle Birlikte 27.000 Doların Altına Düştü