in ,

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Kriptopara sektörünün lokomotifi olan Bitcoin (BTC) düşmeye devam ediyor. 10 Kasım 2021’deki zirve performansının (69.000 seviyesi) ardından düşüş trendine giren Bitcoin, bu yazı kaleme alındığı sırada 38.450 dolar seviyesinden işlem görüyor. Peki bu düşüşün arkasında yatan başlıca sebepler neler?

FED

Amerikan Merkez Bankası FED’in, geçtiğimiz kasım ayında tapering açıklamış, yani Varlık Alım Programının yavaşlatılması yönünde adım atmıştı. Tapering‘in mart ayında tamamlanması bekleniyor.

Ayrıca ABD’de bir enflasyon krizinin yaşanıyor olması – son 39 yılın en yüksek seviyesi – ve FED’in bu enflasyon karşısında artık daha fazla kayıtsız kalamaması FED’i aralık ayında yapılan FED toplantısında 2022 yılında 3, 2023 yılında 3 olmak üzere toplam 6 faiz artırımı yapılması konusunda karar almaya itti. 2022 yılının ilk faiz artışı ise mart ayında bekleniyor.

Kazakistan

Çin’in Bitcoin’e karşı olumsuz tutumları nedeniyle Çin’deki Bitcoin madencilerinin çevre ülkelere taşınması, madencilik maliyetlerinin görece daha uygun ve Çin hükümeti gibi kriptopara konusunda baskıcı bir tutum sergilememesi nedeniyle en çok da Kazakistan’a yerleşmeleri nedeniyle Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksinde (CBECİ), ABD ve Rusya ile sıralamada ilk 3’e girmişti. Ancak Kazakistan’da yaklaşık 2 ay önce akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle başlayan ayaklanmalar ülkedeki istikrarı bir süreliğine sekteye uğrattı.

Bitcoin

Eylemlerin boyut atlamasıyla ülke çapında yaşanan internet ve telefon kesintileri Bitcoin madencilik cihazlarının çalışma hızını ifade eden hash rate’in düşmesi Bitcoin fiyatına da olumsuz yansımasına sebep oldu.

Rusya Merkez Bankası

Rusya Merkez Bankası dün (20 Ocak 2022), finansal istikrara, vatandaşların refahına ve para politikası egemenliğine yönelik tehditleri gerekçe göstererek kriptopara birimlerinin Rusya’da kullanımını ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

Ayrıca Rusya ve ABD arasındaki artan Ukrayna gerilimi, Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinin düşüşüne sebep olan diğer bir diğer etmen.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Kripto

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 21 Ocak 2022

CheersLand Yaklaşan Himo World IGO’sunu Duyurdu