içinde ,

Bitcoin (BTC) Krizi, MicroStrategy ve Grayscale Yüzünden Çıkabilir

Bitcoin (BTC) alan yatırımcıların sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Sadece bireysel değil aynı zamanda kurumsal yatırımcılar da son dönemde yüklü BTC alımları yapmaya başladı. Peki Grayscale, MicroStrategy, MassMutual ve bunun gibi nice şirketin yaptığı BTC alımları, arz krizi yaratabilir mi?

MicroStrategy ve Grayscale, Milyarca Dolarlık Bitcoin’e Sahip

CoinCorner kripto para borsasının CEO’su Danny Scott, konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin arz krizinin yaklaştığını belirtti. Sadece MicroStrategy’nin elinde 40.824 BTC olduğu biliniyor ve Grayscale gibi diğer şirketlerin alımları, aktif BTC arzının bireysel yatırımcılara yetmemesine yol açabilir.

Kurumsal yatırımcılara hizmet veren Grayscale’in cüzdanında ise 115.000’den fazla BTC olduğu biliniyor. Bu miktar yaklaşık olarak 2,2 milyar dolara denk ve Danny Scott, bunun likidite krizinin habercisi olduğunu vurguladı. Bitcoin’in toplam piyasa değeri yeniden 360 milyar doların üzerine çıktı ve sirkülasyondaki arz 19 milyon adete (18.572.525 BTC) yaklaştı.

Aktif BTC Arzı, Sanılanın Altında

Ancak aktif arzın bundan çok daha düşük olduğu tahmin ediliyor. Yanlış adreslere gönderilen fonlar, hacklenen fonlar ve bunun gibi hatalarla saldırılar aktif bir şekilde kullanımda olan BTC miktarını sanılandan çok daha düşük seviyelere düşürmüş olabilir.

Peki likidite krizinin oluşması Bitcoin yatırımcıları ve fiyatı için ne anlama geliyor? Piyasada yeterince BTC kalmaması ve insanların satmaya yanaşmaması, tahmin edileceği gibi fiyatı yükselten bir etmen olabilir. Aslında 2017 yılından beri birçok analistin kurumsal yatırımcıların gelmesini isteme sebebi de tam olarak bu.

Bireysel yatırımcılar kısa vadede veya dalgalı hareketler sonucunda ellerindeki fonları satabilse de kurumsal yatırımcıların çok daha uzun vadeli hedefe sahip olduğu biliniyor.

Piyasada satılacak BTC kalmayınca insanlar daha fazla fiyat teklif ederek, klasik arz-talep dengesizliğini oluşturacaktır. Bu da Bitcoin fiyatı için 50.000 dolar veya 100.000 dolar fiyat tahminlerinin tekrar gündeme gelmesini, belki de gerçekleşmesini sağlayabilir.

Shadowman tarafından yazıldı.

Türkiye’deki Kripto Para Yatırımcılarının da Düştüğü Hataya Karşı Vitalik Buterin’den Uyarı!

Jointer (JNTR) Nedir Ve Nasıl Alınır?