içinde ,

Bitcoin (BTC) Herkes İçin Radikal Bir Teknoloji

Bitcoin (BTC) 2009 yılında karşımıza çıktı, 2013 yılında ilk zirvesine (1.165 $) ulaştı, ardından 2017 yılında (20.000 $) dönüm noktasına ulaştı. Dört yıl sonra, yani bu yıl lider kripto para birimi bugüne kadarki en yüksek zirve noktası olan 58.000 dolara kadar ulaştı.

Bitcoin’in temsil ettiği şey, genel olarak paralar hakkında düşündüğümüzde, hem bir yenilik hem de bir devrim ve özellikle de finans alanındaki teknolojik müdahalelerin olasılığıdır. Bitcoin’in on yıldan daha uzun bir süre önce, henüz kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından başlangıcından bu yana, küresel ekonominin tepesinde çalışan kendi ekonomik katmanını yarattığını söylemek yanlış olmaz. Bugün, etkisi her zamankinden daha fazla, eski parasal düzenin verimliliğiyle dolu bir dünyayı istikrarlı bir şekilde dönüştürüyor. Hâlâ büyük ölçüde yanlış anlaşılsa da, blockchain teknolojisinin kripto para birimlerinde uygulanması, çağdaş dünyanın bir şeyin dünyanın en katı anlamıyla “değer” sahibi olmasının ne anlama geldiğini anladığında bir değişimi temsil ediyor.

Bitcoin’in “sadece bir balon” olduğu algısının doğasında olan şey, programatik mantığının yanlış anlaşılmasıdır. Bitcoin aslında sadece veridir. Alt birimlerine satoshilere ayrılabilen 21 milyonluk sınırlı bir arzı vardır. Yayılmasının kapsamı ve hızı her on dakikada bir tamamlanan bloklarla sınırlı olduğundan, Bitcoin “sadece bir balon” algısıyla tutarsız bir gerçeklik sunar: Arzı bir gün tükenecek ve kıtlığa yol açacaktır. Dört yıllık modelde görüldüğü gibi, Bitcoin’in değerini yeniden ayarladığı parametreler, temel mantığının dışındaki uyaranlardan doğrudan etkilenir. Bu özellik, genel olarak kripto para birimleri için dahili ve benzersizdir ve aynı zamanda ekonomisini geleneksel para birimi düzeninden ayıran şeydir.

Bitcoin

İkincisi, üretilmesi sınırlıdır veya gerçek varlıklara bağladıkları sürece, atanmış parasal değeri yalnızca dalgalanma döngüleri yoluyla dalgalanır, ancak yazılımı jeopolitik ve hükümet müdahalesine karşı bağışık olan merkezi olmayan bir sistem tarafından çalıştırıldığı için asla silinmez. Bu noktada, finansal yenilik dünyasına açılan bir kapı olarak adlandırabiliriz. Fiyat dalgalanmasının mantığı bir noktada sona erecek ve dolayısıyla dolaylı olarak giderek artacaktır. Kim “x” miktarda BTC tutarsa, bekletmesinin değerini zaman içinde “x” büyüklük emri kadar artıracaktır. Bitcoin’in vaadinin başladığı yer burasıdır ve aynı zamanda şüpheciler tarafından kendisine karşı yöneltilen uyarıcı iddiaların ortaya çıktığı yerdir.

Piyasa coşkusu, Bitcoin’i bu dört yıllık döngüler boyunca mevcut ihtişamına sürükledi, ancak kullanıcılarının ve kurumların kullanım değerini geniş ölçekte benimsemeye devam etme duygusu, şahit olunması gereken bir olaydır. Bugüne kadar yasal ve düzenleyici sorunlarla karşı karşıya kalan Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, eskiyi çökertmekle tehdit eden tamamen yeni bir ekonomi yarattı. İnişler ve çıkışlar boyunca, Bitcoin topluluğu genellikle onu merkezi olmayan bir gelecek için tutma kararlılığını sürdürdü. Kriptonun kurumsal olarak benimsenmesindeki mevcut eğilimlerin gerçek etkisi görülmeye devam ederken, blockchain ve kripto para birimindeki mevcut gelişmeler bu teknolojileri herkes için günlük yaşam için anlamlı kılmayı hedeflemektedir.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin Ethereum, Ripple

Piyasa Düşerken Ripple (XRP) Neden Yükseldi?

Bitcoin

Bitcoin Dominance Nedir ? Nasıl Yorumlanır ?