içinde ,

Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeniden Düşüş Alarmı Veriyor: İşte Dikkat Edilecekler

Bitcoin (BTC), 8 Aralık tarihinde bir anda başlayan düşüş trendi ile 17.600 dolara kadar geriledi. Herkesin 20.000 dolar rekoru beklediği anlarda sert bir düşüş yaşayan BTC/USD paritesi, basın saati itibarıyla ise yönünü yeniden düşüşe çevirdi.

Bitcoin Yeniden Düşüyor

8 Aralık tarihindeki düşüşten sonra toparlanıp 18.500 dolara kadar çıkan BTC, an itibarıyla yeniden 18.000 dolar bandının altına gerileme sinyalleri veriyor. Peki Bitcoin’in bu düşüşü arkasında neler var ve yatırımcılar nelere dikkat etmeli?

Tokenlon borsasının yöneticisi Lucas Huang, konu hakkında yaptığı açıklamada aslında balinaların değil bireysel yatırımcıların satışı tetiklediğini belirtti. Huang, Bitcoin fiyatının 2 ayda %70 civarında artış elde etmesinin kar almayı hızlandırdığını ve bireysel yatırımcıların buna karşı koyamadığını belirtti.

Bunun yanı sıra önemli bir Bitcoin fiyat indikatörü olan BCDD de uzun süredir pasif olan BTC’lerin yeniden aktif hale getirildiğini tespit etti. Neredeyse 3 yıldır hiç hareket ettirilmeyen BTC fonlarının son 2 ayda harekete geçtiği ve borsalara gönderildiği görülüyor. Yüklü transferlerin bilinmeyen cüzdanlardan borsalara yapılması genellikle satış baskısı oluşturmakta ve sert düşüşlere yol açmakta.

Bitcoin

BTC Balinaları da Aktif

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju da konu hakkında yaptığı açıklamada balinaların satışa başladığını ifade etti. Yani şu an hem bireysel yatırımcılar hem de balinalar yüklü BTC satışları yapıyor. Peki bu korkulacak bir durum mu?

Aslında Ju, bunların olağan kar satışları olduğunu ve BTC’nin konsolidasyonu için de sağlıklı olduğunu vurguladı. Yani BTC fiyatı son 1 haftada birkaç kere 18.000 dolar desteğinin altına inmiş olsa da bu satışlar daha büyük yükselişler için imkan tanıyabilir.

MicroStrategy gibi kurumsal devlerin her geçen gün daha fazla BTC aldığını açıklaması ve BTC’nin hiç olmadığı kadar popüler bir statüye yükselmesi, uzun vadede durumun pozitif olduğunu gösteriyor. Bireysel yatırımcı kısa vadeli düşüşü sağlasa da uzun vadede kurumsal yatırımcının yükselişi sürdüreceği söylenebilir.

Bu noktada dikkat edilecek unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Bitcoin’in düşüşünden bütün piyasanın etkileneceğini varsayarak her işleminiz için stop pozisyon açın.
 • Düşüşe aldanıp short veya tam tersi long pozisyon açmaktan kaçınıp, piyasanın durulmasını bekleyin.
 • Alım yapmak için daha önceden belirlediğiniz noktaya gelene kadar bekleyin ve planınıza her zaman sadık kalın.
 • Sosyal medyadaki tavsiyeleri dinlemek yerine kendi araştırmanızı kendiniz yapın.
 • Koin Saati’nin deneyimli ekibinden destek alıp her konuda soru sorabileceğiniz Telegram kanalına katılın.

Shadowman tarafından yazıldı.

2 Comments

  Sorare

  Fenerbahçe, Global Fantezi Futbol Oyunu Olan Sorare Platformuna Katılan İlk Türk Spor Kulübü Oldu

  700 Milyon Dolarlık XRP Transferinin Arkasındaki Sebep Ne?