in ,

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düşüyor?

Çin, Bitcoin (BTC) madencilerinin ülkesinden ayrılmasını sağlamak için çok çalışıyor ve bunu yapmak için en son çaba geçen hafta sonu gerçekleşti. Bununla birlikte, baskının madencileri ülke dışına çıkarmaktan daha büyük sonuçları oldu. BTC/USD fiyatının haftalık bazda %21 kadar düşmesine neden oldu.

Fiyat, desteği 40.000 dolardan kırdığı 16 Haziran tarihinden başlayarak bir haftadır sürekli düşüyor. Lider kriptopara Bitcoin (BTC) geçen hafta kırılmış olmasına rağmen, 39.000, 37.500 ve 35.000 dolar gibi birkaç destekle daha karşılaştı. Şu anda, 31.500 bin dolarlık destek hala duruyor gibi görünüyor, ancak sormamız gereken satış baskısına direnecek kadar güçlü olup olmayacağı.

Bitcoin (BTC) Bundan Sonra Nereye Gidebilir?

Belirtildiği gibi Çin, madencilerin ayrılmasını sağlamak için çalışıyor, hatta Sichuan’daki Bitcoin madenlerini hafta sonu kapatmaya zorladı ve bu da çok olumsuz bir fiyat tepkisine neden oldu. Yaklaşık %10 düşen Microstrategy (MSTR), %23 düşen Square INC. (SQ) ve hatta %3,18 düşen Coinbase Global (COIN) dahil olmak üzere kripto ile ilgili firmalar da hisse senedi fiyatlarında düşüş yaşandı.

Bitcoin

Tocqueville Asset Management’tan John Petrides, kriptoparalar ve blok zincirler arasındaki farkı belirlemenin önemli olduğunu ve blok zinciri teknolojisinin değerini görmenin kolay olsa da kriptoparaların değerini belirlemenin ve hatta onları düzgün bir şekilde sınıflandırmanın zor olduğunu ifade etti. Madencilik durumlarının tam randımanlı bir şekilde çözüme kavuşana kadar Bitcoin (BTC) fiyatındaki bu oynaklık devam etmeyi sürdürecektir. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle BTC fiyatı 31.600 dolardan işlem görüyor. 31.500 dolarlık destek bölgesine dayanan fiyat, bu noktadan satış baskısının artması takdirde 30.000, 28.000, 26.500 ve 25.000 dolarlık bölgeleri ziyaret edebilir.

Bitcoin Madencileriyle İlgili En Son Gelişmeler Neler?

Çin’li Bitcoin madencileri, ağdaki hash oranının %65’ini oluşturuyor. Ancak son zamanlarda ülkede artan düzenleyici baskı nedeniyle pek çok madencilik tesisi yurt dışına taşınmak için fırsatları araştırıyor. Madencilere bu arayışın ortasında bir yardım eli geldi.

Bitcoin

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez madencileri şehre davet ediyor. Konuyla ilgili CNBC’ye açıklama yapan Suarez, Çin’den ayrılmak isteyen Bitcoin madencilerine “neredeyse sınırsız ve ucuz nükleer enerji kaynağı ve istikrarlı bir şehir” vaat ediyor. Geçtiğimiz günlerde şehirde düzenlenen Bitcoin 2021 Miami Konferansında il yöneticileri Miami’nin “Bitcoin için adanmış bir kampüs” olacağını dile getirdi. Çin’in yasaklamaya çalıştığı madencilik hizmetinde Amerika bambaşka bir seviyeye geldi. Petrol çıkarma tesislerinde elde edilen doğal gaz ile madencilik hizmeti başladı.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

“Google Sürekli Duruyor” Hatasının Çözümü  

Bitcoin (BTC)

BTC $30,000’in Altına Düştü: İşte LupoCrypto’nun Piyasa Yorumu