in ,

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düşüyor? | 20 Eylül 2021

Bitcoin

Lider kriptopara birimi Bitcoin (BTC) yine beklenmedik bir fiyat hareketi yaşayarak bir anda 44.700 dolara kadar düşüş kaydetti.

ABD Doları’nın küresel olarak güçlenmesiyle kriptoparalar haftaya düşüşle başladı. Bitcoin (BTC) fiyatı 44.500 dolar sınırına kadar gerilerken diğer altcoinler de gözle görülür düşüşler yaşandı. Bitcoin varlığının dominance etkisi baz alındığında, tüm piyasada aşağı yönlü hamlelerin görülmesi artık olağan bir hal aldı. BTC’nin son zamanlarda yaşadığı fiyat oynaklığının sebebi küresel piyasalardaki dalgalanma olarak biliniyor.

Bitcoin

Bitcoin ile küresel borsalar arasındaki ilişki bilinen bir gerçek. Özellikle ABD borsaları ve teknoloji hisseleri ile doğru orantıda ilerleyen BTC fiyatı, son haftalarda görülen sert düzeltmeler ile böyle bir düşüş yaşamış oldu. Bu da, bu ilişkinin hala devam ettiğini bizlere gösteriyor. Bitcoin bu sabah itibarıyla son 24 saatte yüzde 8 düşüşle 44.600 dolara kadar geriledi. Ethereum fiyatı ise yüzde 10 gerileyerek 3.110 dolara, Cardano (ADA) ise yüzde 10 düşüşle 2.10 dolara kadar gerileme kaydetti.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düşüyor?

Çin’deki Evergrande firması, Çin’in en büyük firmalarından birisi. Evergrande’nin 300 milyar dolarlık borcu olduğu ifade ediliyor ve bu borcu ödemekte güçlük çektiği duyurulmuş. Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler; Evergrande’nin durumu, Binance platformuna dava açılması, Çarşamba günkü FED toplantısı, DXY endeksi ve küresel piyasalardaki geri çekilmeler oldu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Hathor

Hathor Network Kripto İklim Anlaşmasına Katıldı

Evergrande Çin’in Borç Sıkıntılarının Sebebi Değil, Bir Belirtisidir