Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Özel Teknik Analiz Çalışması

Bitcoin

Pandemi başlangıcında yaşadığımız sert ve tarihi düşüş ile Bitcoin (BTC) fiyatının 3.000$ seviyelerinden geri dönüş yaşaması ile yeni bir trend başlangıcı oldu. Bu trend başlangıcı ile 10.000$ üzerine çıkılarak uzun bir süreden sonra yeni bir ATH oluşumu tartışmaları başladı.

Pandemi dönemi ile alakalı gerek destek fonları gerekse de insanların evlerinde oturmak zorunda olmalarından dolayı para kazanma istekleri ile yatırımcı sayısında aşırı bir yükselme gözlendi. Bu sürecin sonunda ATH seviyelerine yaklaşan Bitcoin bu seviyeyi çok hızlı bir şekilde aşarak adından daha fazla söz ettirmeye başladı. ATH seviyesi de kırılarak yeni bir yükselen trend daha oluşturan Bitcoin, bu popülarite ile bir anda kendini 50.000 dolar üzerinde ve hatta son zirve olan 64.000 seviyelerine kadar yükseldi. Kurumsal ilginin artması, Tesla ve Elon Musk etkileri ile daha da yukarıları hedeflerken, önce bir önceki ATH seviyesinden başlayan yükselen trendin kırılmasına şahit olduk.

Bitcoin

Bu sürecin başlangıcından itibaren kurumsal ilgiler biraz geri çekilme yaşadı ve Çin ve ABD kaynaklı haberler ile pandemi sürecinde başlayan trendin kırılımını izledik. Bu sürecin sonunda bir sonraki destek seviyesi Eylül-Ekim 2020 tarihinden başlayan ikincil yükselen trend desteğimiz olacaktı. Ancak Temmuz-Ağustos aylarında yaşadığımız, Ethereum güncellemesinin de etkili olduğu yukarı yönlü hareket ile kırılan trend desteğinin retest aşamasını gerçekleştirdik. Geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan sert yükselişler dahi kırılan trend içerisine girmemize yardımcı olamadı. En başta da söylediğim gibi teknik açıdan takip edeceğimiz kurallara göre incelersek, bunun aşağı yönlü devam edecek olan bir kırılımın başarılı bir retest’i olarak görebiliriz. Bugünlerdeki fiyatlanmalara baktığımız zaman 52.000 üzerinde bir seviye trend dönüşümüzü gösterebilir, bu elbette trend desteğinde gerçekleşecek olan başarılı bir retest sonucunda mümkün olabilir.

  • Bütün bu teknik verilerin devamında yükselen trend içerisine dönüş gerçekleşmediği takdirde daha önce de test ettiğimiz 28.000-29.000 bölgesindeki desteğe kadar bir sarkma gerçekleşebilir. Bu desteğin kırılımı halinde ise 23.000 dolar seviyelerinde Eylül-Ekim 2020 döneminde başlayan yükselen trend desteğini test edebiliriz.
  • Para piyasaları ve global ekonomik durum, Şubat 2021’de yaşadığımız beklenmeyen bir düşüş vardı. Bu düşüşü hatırlayanlar, konunun ABD 10 yıllık tahvil alımları tartışmaları sonrasında gerçekleştiğini de hatırlarlar diye düşünüyorum. Ekonomi bakanı Yellen’in yaptığı bir açıklamada “varlık alımlarının azaltılması gerekiyor” demesi ve yatırım araçlarında ani ve sert bir düşüş yaşanması. Daha sonra “yanlışlıkla söyledim” diyerek olayın üstü kapatılmış ve piyasalar normale dönmüştü. O günden itibaren başlayan varlık alımlarının azaltılması tartışması, 27 ağustos tarihinde Jackson Hole semineri öncesinde konuşma yapan FED başkanı Jerome Powell tarafından sonlandırıldı ve en kısa zamanda varlık alımlarını azaltmaya başlayacaklarını belirtti.

Bitcoin

  • Peki varlık alımlarının azaltılması nedir? Kısaca varlık alımlarının azaltılması; para politikasının sıkılaştırılması, bu şekilde de enflasyon beklentilerini aşağı çekmek ve ülke para biriminin değer kazanması diyebiliriz. Kriptoparalar piyasası da, Amerikan doları üzerinden fiyatlanan bir piyasa olduğundan dolayı bu süreç fiyatları aşağı çekebilir, sadece kriptoparalar için değil, genel yatırım ürünleri için dolar karşılılığında bir değer kaybına sebep olabilir.
  • Bu iki madde göz önünde bulundurulduğunda ve iki maddenin de gerçekleşme süreçleri aynı dönemlere denk gelmesinden dolayı şahsen boğa sezonunun artık bittiğini ve Temmuz-Ağustos aylarında yaşadığımız yükselişin, düşüş hareketinin bir düzeltmesi olduğunu düşünüyorum.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Eylül

2021 Yılında Şimdiye Kadar En Çok Kazanç Sağlayan 15 Altcoin Nedir ve Neden Artmıştır?

KuCoin

Tellor ve IX Swap Kucoin’de Listeleniyor: $TRB ve $IXS Nedir?