in ,

Bitcoin (BTC) Emtia Mıdır?

Bitcoin

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Binance ve Coinbase borsalarına açtığı davanın ardından kripto paraların emtia mı yoksa menkul kıymet mi olduğu sorusu birçok yatırımcının kafasını kurcalamaya devam ediyor. 

emtia,altın

Geçtiğimiz günlerde menkul kıymet ve emtialara dair makaleler paylaştık ancak bu yazımıza da bu terimlerin ne olduğuna dair kısa bir açıklama yaparak başlayalım. 

Menkul kıymet, finansal değeri olan ve sermaye piyasalarında alınıp satılabilen her türlü değeri temsil eden finansal araçlardır. Menkul kıymet genellikle hisse senetleri, tahviller, bonolar ve fon payları gibi çeşitli enstrümanları kapsar.

Emtia ise ticarete konu olan kaynaklar, tarım ürünleri, metallar, enerji ürünleri gibi fiziksel veya ticari değeri olan malları ifade etmektedir. Buradan genel kanı, kripto paraların dijital varlık olması ve fiziksel bir formu bulunmamasından dolayı emtia olmadıklarıdır. Kripto varlıkların emtia olarak görülmemesinin bir diğer nedeni de gerçek ekonomik faaliyetlere dayanan değerleri temsil etmemelerinden kaynaklanır. Buna örnek verecek olursak tarım emtiaları gıda üretimi ve tüketimi ile bağlantılı iken enerji emtiaları, enerji üretimi ve tüketimi ile bağlantılıdır. Kripto paralar ise genellikle spekülatif yatırım araçları olarak görülmektedir. Ancak bazı ülkelerin hükümetleri bazı kripto varlıkları emtia olarak sınıflandırmaktadır. Buradan yola çıkarak genel kabul Bitcoin’in emtia olduğu yönündedir. 

Microstrategy

Bu konuyu da örneklendirecek olursak CFTC Başkanı Rostin Benham’ın bir röportajını ele alabiliriz. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Benham, 2022’nin sonunda verdiği bir röportajda Bitcoin ve Ethereum’un emtia olarak sınıflandırılması gerektiğine inandığını söyledi. 

Benham yaptığı açıklamada: “Ethereum’un bir emtia olduğunu öne sürdüm ancak Başkan Gensler aksini düşünüyor” ifadelerini kullandı. 

Benham’a göre SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin’i bir emtia olarak adlandırmaya istekli olsa da Ethereum ve XRP gibi diğer varlıklara karşı aynı düşünceye sahip değil. 

Birçok yatırım ve yönetim uzmanı ise Bitcoin’i bir emtia olarak değerlendiriyor. Uzmanlar Bitcoin’i, altın ve gümüş gibi emtialar arasında görüyor ve bir ticari mal olarak kabul ediyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Quant (QNT) Nedir? Nasıl Alınır?

Bir Kripto Para Menkul Kıymet Kabul Edilirse Ne Olur?