içinde , ,

Bitcoin (BTC) Düşüşlerinde Öne Çıkan Başlıklar

69.000 dolar seviyelerindeki zirve sonrası başlayan düşüşlerin devam ediyor olması, piyasa genelindeki panik havasını da beraberinde sürdürüyor. 39.650 dolar seviyelerine kadar gerileyerek 39.575 dolar seviyelerinde ön gördüğümüz desteğe kadar sert düşüşler yaşayan Bitcoin (BTC) için, bu düşüşlerde etkisini gösteren başlıca etkenleri maddeler halinde sıralamak istiyorum.

  • FED’in varlık alımlarını bitirme sürecine başlaması ve faiz artırımı için mesajlar vermesi:

Kasım ayından itibaren başlatılan varlık alımlarının azaltılmasını, aralık ayında hızlandıracağını açıklayan FED, mayıs ayında bitirilmesi planlanan bu varlık alım programının sonlandırılmasını da mart ayına çekmiş oldu. Dolar endeksinin (DXY) yukarı yönlü hareketlerini tetikleyecek bir etken olmasından dolayı dolar karşısında fiyatlanan bütün ürünlerde bir düşüş trendini tetiklemiş oldu.

Geçtiğimiz hafta IMF tarafından da yapılan açıklamalarda bu konu üzerine değinilmesi, ilerleyen süreçte dikkat edilmesi gereken bir detay olduğunu tekrardan gün yüzüne çıkarttı. Ayrıca FED başkanı Powell’ın tekrardan başkanlığa seçilebilmesi için yapacağı konuşmanın da detaylarının incelenmesi ileriye dönül ip uçları yakalamamıza yardımcı olabilir.

  • ABD’nin faiz artırımları:

Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantı sonrası 2022 yılında 3, 2023 yılında 3 faiz artışı hedefi olduğunu açıklayan FED, varlık alım programlarının bitmesi ve enflasyonda zirve noktalara ulaşılmasından dolayı, ekonomi çevrelerince mayıs ayında beklenen ilk faiz artışının da mart ayı olarak güncellenmesi düşüşlerde etkili oldu.

Mart ayında tamamlanacak olan varlık alım programı sonrası ilk faiz artışının beklenmesi, yüksek riskli varlıklarda sert düşüşlere neden oldu. Bu süreç içerisinde Bitcoin (BTC), 45.900 dolar seviyelerindeki desteği de kırarak düşüş trendini hızlandırmıştı.

  • ABD endekslerinin, özellikle NASDAQ’ın yaşadığı düşüşler:

FED kararları ve yukarıda açıklamaya çalıştığım sebeplerden ötürü etkilenen tek piyasanın kriptoparalar olmadığı da burada karşımıza çıkıyor. Bu süreci inceleyecek olursak, 2021 yılında %25 üzerinde bir artış gösteren Nasdaq endeksi, gerçekleştirdiği ralli sonrası, FED kararları sonrası yaşadığı düşüşler ile bu trendini bozmuş görünüyor.

Bitcoin (BTC) ile Nasdaq (NDX) endeksi arasındaki korelasyonu 1 üzerinden, yaklaşık olarak 0.75 olarak değerleyen on-chain verilerine de bakacak olursak, aynı yönde hareket edildiği ve korelasyon açısından takip edilmesi gerektiği de öne çıkıyor. Nasdaq’da yaşanacak düşüşlerin yada toparlanmaların takip edilmesi de kriptopara piyasası açısından önem taşıyor.

Aynı zamanda teknoloji şirketlerinin hisselerinin yoğunluğu ile bilinen bir endeks olarak da bilinen Nasdaq’ı cuma günü önemli teknoloji şirketlerinin 2021 4. çeyrek bilançolarının açıklanması da olumlu yada olumsuz yönde etkileyebilir.

  • Dolar Endeksi (DXY):

Faiz artırımları ve yüksek enflasyon sebepleri ile sıkılaştırma politikaları uygulamaya başlayan ABD hazine bakanlığının gerçekleştirdiği bu yeni önlemlerin dolar endeksinde yükselişleri de beraberinde getirmesi ile dolar karşısında fiyatlanan ürünlerde gerçekleştireceği düşüşlerden daha önceki yazılarımda sıklıkla bahsetmiştim.

96.390 seviyelerinin üzerine çıkması ile hızlı bir şekilde 97-98 seviyelerini test etmesi düşüş trendinin kriptoparalarda devam etmesini sağlayabilir.

  • Tether Dominance:

Bilindiği gibi piyasa içerisindeki nakit oranını hesaplayabilmemiz için kullandığımız ve nakde geçişlerde en çok kullanılan araç olan Tether (USDT). Tether (USDT) oranının 4.20 seviyelerine kadar yükselmiş olması son iki aylık süreçte yaşadığımız düşüşler ile birlikte gerçekleşti.

4.20 seviyelerindeki direnci kırması halinde ise 4.90 seviyelerindeki dirence kadar hareketini devam ettirerek düşüş trendinin devam etmesini etkileyecek sebeplerden biri olarak takip edilebilir.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Twitter: Kripto Kirpi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Bitcoin Ethereum

Bitcoin (BTC) Dönüş İçin Hazır mı?

Teknik Analiz: İndikatörler 2