in ,

Bitcoin (BTC) Dominance Oranı Eski Günlerine Dönecek mi?

Kripto para, Bitcoin

Bitcoin (BTC) eski günlerine dönecek mi? Yatırımcılar, BTC hakimiyetine dair sorunun cevabını arıyor.

Yatırımcılar yatırım sepetlerini, kazandıracak kripto paralarla güçlendirmeyi severler. Ancak son piyasa çöküşü; BTC, ETH ve diğer dijital para birimlerinin değer kaybetmesine yol açtı. Çöküşle gelen değer kaybı, Bitcoin gibi büyük kripto paralar için yolun sonuna mı gelindi sorusunu akla getirdi. Gerçekten Bitcoin (BTC) tüm değerini yitirmek üzere mi?

2021 yılında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kripto pazarının yarısından fazlasına hükmetti. Bunun için de BTC’nin pazar payı %50’yi geçti. Bu durum Bitcoin’in itibarını ve dijital para piyasası için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Haliyle BTC’nin hakimiyetini yeniden kazanıp kazanamayacağı, yatırımcı için cevaplanması gereken önemli bir soru haline geliyor.

Bitcoin Hakimiyeti Nedir?

Bitcoin hakimiyeti, BTC’nin piyasa değerinin toplam kripto piyasa değerine oranını tanımlar. Sade bir ifadeyle BTC’nin diğer kripto paralara kıyasla değerini ifade eder. Bu değere bakarak yatırımcılar bilinçli yatırım kararları alabilir. Formüle edersek:

Bitcoin hakimiyeti = Bitcoin’in piyasa değeri / Diğer kripto paraların piyasa değeri

Bazen yatırımcılar Gerçek Bitcoin Hakimiyet Endeksi (Real Bitcoin Dominance Index) değişkenini kullanır. Fakat endeks, yalnızca PoW (Proof-of-Work, iş kanıtı) mekanizmasına dayanan coin’leri dikkate alır. Bu endeks, önümüzdeki yıllarda DEX olarak kullanılma potansiyeline sahip coin hareketlerinin takibini mümkün kılar. Gerçek Bitcoin Hakimiyet Endeksini hesaplama yöntemi:

Gerçek Bitcoin Hakimiyet Endeksi = Bitcoin’in Piyasa Değeri / (Bitcoin’in Piyasa Değeri + PoW Kriptoların Marketcap’i) şeklindedir.

An itibarıyla gerçek BTC hakimiyeti yaklaşık %66,6’dır.

BTC hakimiyeti ile gerçek BTC hakimiyeti arasında tek fark var: Gerçek BTC hakimiyeti, merkezi aracılarla ilişkili oldukları için ICO’ları ve stablecoin’leri kapsamaz.

BTC Hakimiyeti ve Kripto Para Piyasası İlişkisi

Marketcap, kriptonun toplam değerini tanımlar:

Marketcap = Toplam çıkarılan coin sayısı x Tek bir coin’in fiyatı

BTC hakimiyetinde birincil önemde olan marketcap, aynı zamanda bir coin’in potansiyel istikrarını, alım-satım yapanlar ve yatırımcılar arasındaki popülerliğini de belirtir.

Genellikle, 10 milyar dolardan fazla paya sahip büyük marketcap’li kripto paralar güvenli yatırımdır. Buna karşılık, orta ölçek kripto paralar biraz daha istikrarsız olup yüksek büyüme potansiyeli barındırır. Küçük marketcap’li kripto paralar ise epey istikrarsızdır. Kısa vadeli büyüme potansiyeli taşımakla birlikte yüksek riskli yatırımlardır.

Tarihsel olarak Bitcoin öncü kripto olması sebebiyle kripto para piyasasının genel gidişatına etki eder.

BTC “gateway kripto” özelliği barındıran ve genellikle yatırımcıların başka bir coin satın almadan önce yatırım yaptıkları ilk coin’dir. BTC’nin böyle bir statüde olması şu sebeplerle ilgilidir:

  • Piyasa üstünlüğü olan Bitcoin tüm kripto para borsalarında bulunur.
  • Fazlasıyla popüler ve bu sebeple de görünürdür.
  • Yarılanma (halving) sistemi özelliğiyle deflasyonisttir.
  • Yatırımcılar büyük marketcap’i güvenli yatırım olarak görür.

Kripto para talebi artıp yatırımcılar alım yaptığında, BTC yükselir ve tüm piyasayı olumlu etkiler. Dolayısıyla BTC kripto para piyasası ilişkisi her zaman olumludur.

Analistler Bitcoin (BTC)’den Umutlu

Bitcoin öncü olduğu için kripto para piyasası BTC trendlerini takip eder. Uzun lafın kısası, BTC düşerse piyasa da düşer; çıkarsa piyasa da çıkar. Hatırlanacağı üzere 2021 Kasım ayında BTC, 68.000 dolar değeri ile tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştı.

Yükselen faiz oranları, artan enflasyon, resesyon tedirginliği ve istikrarsız bir borsa, BTC ve daha geniş kripto pazarını aşağı çekti. Olumsuz makroekonomik veriler ve takip eden 2022 çöküşüyle değeri düşerek 17.000 dolara kadar indi.

Her şeye rağmen, analistler BTC hakimiyeti konusunda umutları canlı tutuyor ve eski günlere dönüşü sadece bir zaman meselesi olarak görüyor. BTC için 100 bin dolarlık tahminlerini piyasanın dibe dalışına karşın sürdürüyorlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Dikkat Çeken Projeleri – XRP, ENS ve MKR

Scouthub’da Yaşanan Son Gelişmeler!