içinde , ,

Bitcoin (BTC) Balinasının Gizemli Satışı Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin

Dün (6 Eylül) on chain data tracker Whalemap verisine göre gizemli bir Bitcoin (BTC) balinası yıllar boyunca hodl ettiği 5.000 adet BTC’yi sattı. 

Bitcoin (BTC) balinasının dijital varlıkları ilk satın aldığı fiyat $698 olarak belirtilirken (bu seviye en son 2013 yılında görüldü), yapılan satıştan $95 milyon dolarlık veya yaklaşık %2800 oranında bir getiri sağlanmış oldu. Satış sonrasında en fazla merak edilen soru ise “Neden ayı döneminde bu satış yapıldı?” oldu.

Kripto balinalar, belirli bir dijital varlıktan çok sayıda sahip olanlara yapılan tanımlamadır. Yeterli sayıda kripto paraya sahip bir balina, fiyatlara yön verebilir. Bitcoin (BTC) söz konusu olduğunda, 1.000 adetten fazlasına sahip olan kişiler ve kurumlar, balina olarak kabul edilebilir. Bunların yaklaşık 25.000 kişi/kurum olduğu tahmin ediliyor.

Analistler, hareketleri piyasayı etkilediği için uykudaki Bitcoin balinalarının faaliyetlerini araştırıyorlar.  Balinalar dijital varlık üzerinde; volatilitenin artması, likiditenin düşmesi veya her ikisine de neden olabilir. Bu nedenle balinaların hamlelerini izlemek fiyat hareketlerinin önemli bir göstergesi olabilir.

Bitcoin (BTC) arzının büyük bir kısmı geçen yıl hareketsiz kaldı. Bu durum, piyasalarda endişeye neden oluyor. On chain analitik platformu Glassnode’dan son yayınladığı analizde, “En az bir yıl boyunca harcanmadan bekleyen Bitcoin (BTC) arzının hacmi 12.590 adet BTC ile yeni ATH’sine ulaştı. Bu sayı, dolaşımda olan arzın yaklaşık %65’ine eşit. Atıl ya da faal olmayan (dormant) arzın artış göstermesi ayı piyasalarının bir özelliğidir.” yorumunda bulundu.

Diğer taraftan kripto araştırma firması CryptoQuant ise uykudaki balinaların uyanmasının artan satış baskısının bir işareti olabileceğini öne sürdü.

Bunula birlikte geçen ayın sonlarında, her biri 5.000 BTC işlem yapan iki BTC balinası tespit edildi. Bunlar 7 ila 10 yıl arasında uykuda olan balinalardı. Bunlardan ilki, 28 Ağustos’ta ikincisi ise 30 Ağustos’ta işlem gerçekleştirdi. Bu Bitcoin’lerin Mt. Gox ile ilişkili olduğu iddia ediliyor.

Image

Diğer taraftan geçmiş eğilime bakıldığında, büyük miktarlarda BTC her hareket ettirildiğinde, fiyat sonraki aylarda sert bir şekilde geriledi. Bakalım bu sefer de aynısı olacak mı?

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

IMF: Kripto Varlıklar Artık Niş Ürünler Değil

Ethereum’un Dikkat Çeken 3 Özelliği