in , ,

Bitcoin (BTC) Balinaları Nasıl Takip Edilir?

Bitcoin (BTC) gibi dağıtık, merkeziyetsiz ağlarda, bazı yatırımcılar diğerlerinden daha fazla etkiye sahiptir. Bu kişilere halk tabiriyle, “balina” adı verilir.

Balinalar, portföylerinde bulundurdukları kripto varlıktan yüksek miktarlarda sahip oldukları için piyasayı manipüle etme güçleri bulunur. Bu nedenle balinalar, kripto ve geleneksel piyasadaki ani fiyat dalgalanmalarından sık sık sorumlu tutulur.

Yüksek miktarda BTC bulunduran cüzdan adresleri Bitcoin balinaları olarak tanımlanır. Bu yüksek miktarlardaki Bitcoin’leri bir cüzdandan diğerine aktarmak fiyatları olumsuz etkileyebilir ve küçük yatırımcıların zarar etmelerine neden olabilir.

Blockchain’in ve dolayısıyla Bitcoin’in merkeziyetsiz ve transparan doğası nedeniyle balinaları takip etmek ve izlemek için çeşitli yollar bulunur. Balina faaliyetlerini izlemenin dört ana yolu vardır.

  • Bilinen balina adreslerini, (Bu link üzerinden de BTC balinalarını takip edebilirsiniz)
  • Emir defterlerini,
  • Piyasa değerindeki ani değişiklikleri,
  • Kripto borsalarındaki işlemleri takip etmek

Kripto toplulukları ayrıca yatırımcıları, balinaların gerçekleştirdikleri işlemler hakkında bilgilendiren, genellikle gönderenin ve alıcının cüzdanları ve miktarını bildiren ücretsiz hizmetler kullanır. Balinaların yaptıkları işlemleri takip etmek için en popüler hizmetlerden biri, Twitter’da @whale_alert hesabından da kolaylıkla takip edebilirsiniz.

On-Chain Analiz

Blok zincirindeki işlemleri analiz ederek balinaların gerçekleştirdikleri işlemleri takip etmek on-chain analiz olarak bilinir.

Bu analiz, işlem değerlerine ve blok boyutlarına bakarak gerçekleştirilir. Bir işlemin değeri yüksekse bu, büyük miktarda bir kripto para biriminin el değiştirdiği anlamına gelir. Büyük blok boyutu, büyük miktarda veri içerir.

Microstrategy

Gerçekleştirilen işlemin, büyük miktarda kripto para birimi barındırıp barındırmadığını ve işlemi gerçekleştirenin bir balina olup olmadığını öğrenmek için işleme dahil olan adresi analiz edebilirsiniz. Adresi öğrendikten sonra söz konusu balinanın kripto paraları nereye gönderdiğini görebilirsiniz.

Üç tür işlem, bir kripto balinasının etkisi hakkında size farklı şeyler söyleyebilir.

  • Cüzdandan borsaya: Balinalar, kripto varlıklarını bir borsa cüzdanına taşıdığında, o varlığı “swap” edecekleri hakkında bir sinyal olarak düşünülebilir. Para biriminin miktarı ve türü, piyasa değerleri üzerinde yukarı veya aşağı yönlü bir etkiye sahip olabilir.
  • Borsadan cüzdana: Bir borsadan bir cüzdana kripto para aktarmak o kripto paranın dolaşımdaki miktarını azaltır. Dolayısıyla dolaşımı azalan varlığın fiyatı artar. Ancak bu durum stablecoin’ler için geçerli değildir.
  • Cüzdandan cüzdana: Cüzdandan cüzdana işlemlerin takibi, balinaların, parayı bir cüzdandan diğerine ne zaman taşıdığını gösterir. Bu tür işlemlerin kripto paralar üzerinde fazla bir etkisi olmaz ancak balinaların tezgah üstü (OTC) bir işlem yapmaya hazırlandığına bir işaret olabilir.

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Farmer’s Dilemma için Yeni Bir Konsept: Subspace Nedir?

Sekiz Adımda Kendi Kripto Para Biriminizi Nasıl Oluşturursunuz?