in , , ,

Bitcoin (BTC) Baharı Yakın mı?

Bitcoin Baharı

Bitcoin yatay bir birikim örüntüsü izliyor. FED de faiz artırma çılgınlığına artık dur diyebilir. Peki, bunlar bir kripto para baharının habercileri mi?

Bu kış hiç geçmeyecek gibi geldi. Bitcoin tarihinin belki de en kötü ayı piyasası yaşandı. Bitcoin’in 14.000 ve 10.000 dolara, bazen de daha dip bir seviyeye düşeceği yönünde değerlendirmeler yapıldı.

Benzer değerlendirmeler, Bitcoin yaklaşık 70.000 dolarla zirvedeyken tersi yönde de yapılmıştı. Bu piyasa dinamiği ile alakalı bir durum. Herkesin piyasanın daha yukarı ya da aşağı gitmesini istediği anda aslında aksi yönlü yatırım zamanıdır.

Kritik Seviyeler

Bitcoin, yaklaşık 17 bin ila 24 bin dolar arası bir aralıkta 5 ay geçirdi. 5 aylık süre, muhtemelen Bitcoin’i zirvesine uçuracak piyasa yapısını oluşturmak için yeterli değil, ancak iyi bir başlangıç.

Görünüşe göre kripto paraya karşı bütün cephane son kurşuna kadar kullanıldı. Yine de 17.700 dolar civarındaki dip geçilemedi. 13.700 dolar seviyesi dip olarak kabul edilebilirdi. Zira mevcut seviye, şimdiye kadar BTC tarihindeki en güçlü seviye olarak kendini gösterdi.

Ancak henüz o noktaya ulaşmadık. Bitcoin bu ayki mum kapanışının sonuna kadar destek olarak kritik 19.500 dolar seviyesini tutacak görünüyor. Bu seviye, BTC’ye 5 ay boyunca 24.000 ve 30.000 dolar direnç seviyeleri üzerinde kalıp, bu dirençlere tutunmak adına güçlü bir temel sağlayacaktır.

Tüm Dikkatler FED’de

Fed önümüzdeki hafta 75 baz puanlık büyük bir artışa daha odaklanmış duruyor. Geniş piyasa çevrelerinin de beklediği artışı FED, Çarşamba günü açıklayacak.

Buna rağmen, asıl ilginç an, FED’in yeni faiz artışını açıklamasının ardından yapılacak basın toplantısı olacak. Toplantıda, FED Başkanı Powell’ın piyasaya, 2023’e girerken faiz artışlarını yavaşlatacağına dair bir sinyal vermesi bekleniyor.

FED, geçtiğimiz Eylül ayında bu konuda bilgi aktarmıştı. Buna göre Aralık ayında 50 baz ve 2023 yılının ilk toplantısında da çeyrek puanlık bir faiz artışını planladığını vurgulamıştı.

Bitcoin Yükselişte Öncü

Şüphesiz, bu kararların enflasyonu tetikleme durumu var. Bu yüzden, büyüyen enflasyon canavarını tekrar kafese tıkmak uzun zamana yayılan bir mücadele talep edebilir. Bununla birlikte, piyasanın Bitcoin’in ne işe yaradığını kavraması da an meselesi gibi duruyor. Bu kavrayışla, regülasyonlar çok baskıcı olmadığı sürece, kurumlar da kesinlikle Bitcoin gemisine binmek isteyebilir.

Bitcoin

Bitcoin, 13 yıllık tarihindeki muhtemelen en sert iktisadi şartlarla karşı karşıya kaldı. Buna rağmen, amiral gemisi, devam eden fırtınada alabora olmadı ve yüzmeye devam ediyor.

FED, uzun zamandır beklenen para politikasında değişikliği işleme koyabilir. Bu durumda Bitcoin, en azından bir sonraki krize kadar, tüm piyasaları yukarı çeken dümenin başında olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

Robert Kiyosaki: “FED Para Politikasını Değiştirmeden Bitcoin Almak İyi Olur”

FED Faiz Kararı Ne Olacak?