in ,

Bitcoin (BTC) 30.000 Doların Altına Düştü! BTC’deki Düşüşün Sebebi Ne?

Bitcoin (BTC), son 3 gündür kazandıklarını kaybedecek şekilde tekrar 30 bin doların altına düştü. 2 Haziran Perşembe Günü Bitcoin, %5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Bitcoin (BTC), bu yazının hazırlandığı saatlerde ise son 24 saatteki %5.40’lık düşüşle 29.908,58 $’dan işlem görüyor. Bitcoin bu düşüşle yatırımcılar, Federal Reserve tarafından daha fazla politika sıkılaştırmaya hazırlanırken yatırımcıların son kazançlarının tümünü sildi.

BTC, 30 Mayıs Pazartesi Günü, haftaya yükselişle başlayarak son birkaç gün içinde 32.000 dolara yaklaşmıştı. Düşüş, enflasyonu frenlemek amacıyla Çarşamba günü resmi olarak 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayan FED tarafından tetiklendi. Bu hareket, yüksek riskli varlıkların çoğunda büyük kayıplara neden oldu. Hisse senedi piyasaları da Çarşamba günü düştü ve Nasdaq 100, BTC’ye paralel olarak %0,7 düşüş yaşadı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu hafta enflasyonun geçici olması konusunda yanıldığını olduğunu kabul etti.

FED Kararları Bitcoin’e Yansıyor

FED, 4 Mayıs toplantısında açıklandığı üzere bilançosunu ayda 47,5 milyar dolar oranında azaltmaya başladı. FED’in bu hareketi, piyasadaki daha düşük likidite koşullarına işaret ettiği için BTC için de düşüş eğilimi gösteriyor. Çünkü bu BTC’ye daha az potansiyel giriş anlamına geliyor.

FED tarafından alınan bilanço indirimi kararı, faiz oranı artışları gibi diğer önlemler enflasyonu kontrol edemediğinde FED tarafından kullanılır. Böyle bir önlemin kullanılması da enflasyonun neden olduğu yüksek ekonomik risk miktarına işaret ettiği hakkında fikir verebilir. CME Group’tan gelen veriler şu anda yatırımcıların %99’undan fazlasının FED’in Haziran toplantısında en az 50 ila 75 baz puan arttırmasını beklediğini ve bunun da BTC üzerinde daha fazla baskıya işaret ettiğini gösteriyor.

BTC, FED’in faiz oranlarını arttırmasının ve Nisan enflasyon verilerinin gelmesiyle önemli oranda düşüş yaşadı. Enflasyon konusundaki çalışmalar devam ederken FED’in bu yıl para politikasını sıkı tutması bekleniyor.

Son Bitcoin Düşüşü Uzun Pozisyonları Sildi

Bitcoin’in haftaya yükselişle başlamasının ardından BTC’nin daha da yükselmesini bekleyen trader’lar, Perşembe günü büyük kayıp yaşadılar. Coinglass’tan elde edilen verilere göre; son 24 saat içinde yaklaşık 154 milyon dolarlık BTC pozisyonunun tasfiye edildiğini ve bunların %89’unun uzun pozisyonlar olduğunu gösteriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Solana Ağı Durdu! Solana’da Neler Oluyor?

STEPN Projesinde Kazanç Sınırı?