içinde ,

Bitcoin Balinaları BTC Satın Almaya Devam Ediyor!

Bitcoin balinaları, yatırımcıların birçoğu ve madenciler Riskten Kaçınma yaklaşımını kabul etseler de 19.000 $ seviyesinden BTC satın almaya devam ediyorlar.

Bitcoin fiyatında yaşanan son düşüşlere ve BTC’nin en son 2020’de görülen seviyelerine kadar geri çekilmesi, bazı yatırımcılar için küçük bir fırsat penceresi anlamına geliyor.

Bitcoin, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 69.000 $’a ulaştığından beri tüm kazançlarının yaklaşık olarak %70’inden fazlasını geri vererek ve 2020 sonrası FOMO alıcılarının satın alımlarını gerçekleşmemiş kayıplar haline çevirerek düşmeye devam ediyor. Bununla birlikte; Bitcoin’in artan popülaritesi ve benimsenmesi sayesinde yatırımcılar Bitcoin’in bir sonraki aşamasını kaçırmamak için her fiyat düşüşünde BTC alımlarına devam ediyor.

Kripto on-chain veri şirketi Glassnode’a göre; spottan Bitcoin satın alan BTC balinaları (1000’den fazla BTC tutan cüzdanlar) dikkate değer bir hızla Bitcoin biriktirmeye devam ediyor. Bu grup, daha fazla BTC satın alırken herhangi bir piyasa aşamasını atlatabilecek etkiye sahiptir. Bu kuruluşlar, kümülatif olarak kripto borsalarından ayda yaklaşık 140 bin BTC satın alıyor ve şu anda dolaşımdaki arzın yaklaşık %45.6’sı olan 8.69 milyon BTC’ye sahip durumda bulunuyor.

Bununla birlikte, ellerinde 1.000 – 10.000 arası BTC tutan cüzdanlar varlıklarını arttırıyor olsa da bu durum endişe verici bir şekilde yavaş gelişiyor. Glassnode’da lider on-chain analisti Checkmate’e göre; “bunlar yüksek net değere sahip ve muhtemelen kurumsal boyuttaki oyuncular.”

Son zamanlarda kripto piyasasında yaşanan durumlar göz önüne alındığında, büyük Bitcoin balinaları muhtemelen kaldıraç azaltma ve marj çağrılarından etkilenmiş durumda ve düşük seviyelerde kalmayı düşünerek kripto ile olan ilişiklilerini belirli bir seviyede tutmaya çalışıyor. 1 – 10 arası BTC’ye sahip cüzdanlar ise 20 bin $’ı değer mıknatısı olarak algılamış görünüyor ve bu cüzdanlar da BTC 20 bin $’ın altındayken 2017’den bu yana en yüksek oranda agresif bir şekilde BTC biriktiyor.

1 veya daha az BTC’ye sahip cüzdanlar ise en az bir Bitcoin’e sahip olma hayalini gerçekleştirmeye çalışıyor ve küçük miktarlarda BTC satın alarak 20 bin $’ın altındaki Bitcoin fiyatını değerlendiriyor. Glassnode’a göre son iki çeyrekte, 1 BTC’den daha az BTC’ye sahip cüzdanlar, dolaşımdaki toplam arzın yaklaşık %0,2’si olan ayda yaklaşık 36,75 bin BTC ekledi ve şu anda mevcut toplamda 1.12 milyon BTC’ye sahip durumda bulunuyor.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz günlerde resmi Twitter hesabı üzerinden ortalama 19.000 $ maliyetle 80 BTC satın aldıklarını duyurmuştu.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da geçtiğimiz günlerde MicroStrategy’nin ortalama 20.817$ maliyetle 480 Bitcoin (yaklaşık 10 milyon dolar) satın aldığını duyurmuştu. Yapılan son alımla birlikte MicroStrategy, ortalama 30.664$ maliyetle 129.699 Bitcoin’e (3.98 milyar dolar) sahip durumda bulunuyor.

BTC, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %2.03’lük artışla 19.464 $’dan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bybit WSOT 2022: Rekabet Kızışıyor!

Crema Finance, 8.8 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı