in

Bitcoin Analizinde Alternatif Metrikler

Bitcoin

Bitcoin grafiği, dijital varlığın çeşitli periyodlardaki fiyat hareketini gösterir. Dijital varlığın trendlerini ve fiyat eğilimini tahmin etmek için grafiklerden yararlanabilirsiniz. 

Teknik analizin en önemli parçasından biri olan grafikler aracılığıyla trader’lar, dijital varlığın fiyatı ve geçmiş hacim verilerini değerlendirirler. Mainstream teknik analiz çalışmalarının dışında, alternatif metrikler de yön tayini yaparken değerlendirmelerinizde destekleyici olabilir. 

Bitcoin Rainbow Grafiği

Bitcoin rainbow grafiği, BTC’nin uzun vadeli hareketini göstermeyi amaçlar. Bu grafik dijital varlığın gelecekteki potansiyel fiyat yönünü tahmin etmek için logaritmik bir büyüme eğrisi kullanır. Fiyat hareket ederken, piyasa duyarlılığını vurgulamak amacıyla logaritmik büyüme eğrisi kanalının üzerine gökkuşağı renk bantları yerleştirilmiştir. 

Bitcoin rainbow grafiği, yatırımcılara Bitcoin (BTC) alıp satmaları için doğru zamanı göstermeyi hedefler. Bu grafik uzun vadeli pozisyonlarda giriş noktası arayan yatırımcılara rehber ve bilgi kaynağı olabilir.

Kaynak: Blockchaincenter

Piyasa döngüleri sırasında dijital varlığın fiyatı parabolik olarak artabilir veya çok hızlı bir şekilde düşebilir. Bu grafik, dijital varlık fiyatının bu döngülerde nerede olduğunu vurgular ve yatırımcı stratejisi hakkında bir bakış açısı sağlar. 

Grafikteki renkler çeşitli trade eğilimlerini temsil eder. Grafikte görülen mavi bölge fire sale (aşırı satış) olarak adlandırılırken, üst taraflara doğru renk kırmızıya döner. Kırmız bölge ise maximum bubble territory (balon, aşırı alım) olarak adlandırılır. Grafik, en son günlük kapanış fiyatıyla 24 saatte bir güncellenir.

Bitcoin Hakimiyeti Grafiği

Grafik, kripto varlıkların toplam piyasa değerinin büyüklüğünü ölçer. Bu metrik, altcoin’lerin düşüş trendinde mi yoksa Bitcoin’e (BTC) karşı yükseliş trendinde mi olduğunu bilmenize yardımcı olabilir. Grafik sayesinde kripto piyasasındaki Bitcoin (BTC) ve altcoin trendlerini anlayabilirsiniz.

Kaynak: CMC

BTC hakimiyeti, dijital varlığın toplam piyasa değerini, tüm kripto paraların piyasa değeri ile karşılaştırarak ortaya çıkar. BTC’nin piyasa değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla Bitcoin hakimiyeti söz konusudur. BTC hakimiyeti, piyasa ticaret hacminin BTC ve altcoin’ler arasındaki dağılımını gösterdiğinden, altcoin’leri doğrudan etkileyebilir.

Bununla birlikte, BTC hakimiyeti, sermayenizin ne kadarını altcoin’lere ayırmanız gerektiği konusunda bir yönlendirme sağlamaya yardımcı olabilir. Bitcoin hakimiyeti ilgi çekici bir istatistik olsa da, gerçek değeri yansıtmadığı akılda tutulmalıdır. Bu metrik sadece dolaşımdaki arz ve mevcut piyasa fiyatına dayalı bir ölçümdür.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Avrupa Birliği, Kripto Piyasasını Düzenleyecek Mevzuat Üzerinde Anlaştı!

Bitcoin (BTC) Tarafında Zayıf Eğilim Sürüyor