in , , ,

Bitcoin – Altın Korelasyonu Son 1 Yılın Zirvesinde!

Microstrategy

Bitcoin (BTC) – altın korelasyonu son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Analitik firması Kaiko’nun hazırladığı raporun dikkat çeken noktalarını bu yazımızda derledik. 

Yoğun oynaklığa rağmen endüstri, üçüncü çeyrekte kayıplarını telafi ederken geleneksel finansal varlıklardan çok daha iyi bir performans sergiledi. Ethereum (ETH), Merge sonrası geri çekilse de son çeyrekte %20 değer kazandı. Ağustos ayındaki rallinin ardından Bitcoin (BTC), Eylül ayında kazanımlarını geri verdi. Küresel risk iştahındaki düşüş ve güvenli liman talebi neticesinde hem 2. hem de 3. çeyrekte, pozitif getiri kaydeden tek varlık olan ABD Doları (DXY) oldu.

Kaynak: Kaiko 

Bitcoin – Altın Korelasyonu Son 1 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Bitcoin’in altın ile olan korelasyonu geçtiğimiz günlerde son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yılın ilk çeyreğinde patlak veren Ukrayna – Rusya savaşından olumlu etkilenen altın fiyatları, FED’in faiz artırım süreciyle birlikte kazanımlarını büyük ölçüde geri verdi.

Diğer taraftan sarı metalin, sene başından bu yana yaklaşık %6.5 değer kaybettiğini de belirtmekte fayda var. Kaiko raporunda, altının sene başından bu yana %10 değer kaybettiğini belirtmişti. Ancak başta Credit Suisse olmak üzere Avrupa’daki bankalara yönelik endişeler sarı metali yeniden $1.700 seviyesinin üzerini test etmesine neden oluyor. Bu nedenle aşağıdaki Bitcoin – altın korelasyonunu değerlendirirken son gelişmelerin hesaplamaya katılmadığını belirtmekte fayda var.

Kaynak: Kaiko 

ABD Doları (DXY) güçlenmeye devam ettikçe hem kripto paraları hem de altını olumsuz etkileyerek iki varlık arasındaki korelasyonun da sürekli değişkenlik göstermesine neden oldu. Geçtiğimiz yıl boyunca Bitcoin (BTC) ile altın arasındaki korelasyon negatif 0,2 ile pozitif 0,2 arasında salınarak zayıf bir ilişki gösterdi.

Bu aşamada yukarıda belirtilen 0.3’lük korelasyon katsayısı da iki varlık arasındaki ilişkinin kuvvetli olduğunu göstermiyor. Ancak son zamanlarda Bitcoin’nin (BTC), Nasdaq ile olan ilişkisi göz önüne alındığında, BTC ile altın arasındaki korelasyonun 1 yılın zirvesine çıkması kayda değer bir gelişme olarak görülebilir.

Kaynak: Kaiko

Diğer taraftan oynaklığa rağmen Bitcoin open interest rate, Eylül ayında %6 ve 3. çeyrekte %26’nın üzerinde artarak 380 bin BTC’ye yükseldi. Düşen spot fiyatlara rağmen sermaye Eylül ayının ikinci yarısında yeniden BTC tarafına giriş yaptı. Buna rağmen funding rate’in pozitif alanın hemen altında seyrediyor olması yatırımcıların negatif-nötr bir tutum içerisinde olduklarını işaret ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

3 Büyük Kripto Para Borsasında Listeleniyor: GMX (GMX) Nedir?

Chelsea FC’nin Efsane Golcüsü Didier Drogba, 5ire’ye İş Danışmanı Olarak Katıldı!