içinde ,

Bitcoin 2022 Miami Konferansında Ne Oluyor?

Bitcoin 2022’nin ana konferansının ilk günü, yatırımcılar için bazı yükseliş haberleri verildi. BTC’yi harcamayı ve kaydetmeyi daha kolay ve daha ucuz hale getirecek yeni bir sürü özellik.

Bitcoin 2021 konferansında kripto meraklılarının biraz şımarık olduğunu iddia edebilirsiniz. El Salvador’dan Nayib Bukele, ülkesinin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul edeceğini duyurmuştu.

Miami’deki bu yılki etkinliğe katılan birçok Bitcoin kullanıcısı, daha fazla ülkenin aynı şeyi ilan edeceğinden emindi. Manşetlere konu olan başka gelişmeler de bekleniyordu.

Bitcoin 2022’nin ana konferansının ilk günü, yatırımcılar için bazı yükseliş haberleri verildi. Şirketler, kripto işlemlerini ve stacks satışlarını gerçekleştirmeyi daha kolay ve daha ucuz hale getirecek yeni özellikleri açıkladı.

1. Strike, Bitcoin’in Ucuz Bir Ödeme Ağı Olmasını İstiyor

Nayib Bukele’nin “öngörülemeyen koşullar” nedeniyle Bitcoin 2022’den çekilmesiyle, günün sonunda Jack Mallers’ın açılış konuşması için beklenti yüksekti.

Eski ödeme ağlarının tarihine uzun soluklu bir bakışla başladı ve Diners’ Club’ın tanıtımına kadar gitti.

Bitcoin

Mallers, onlarca yıldır ödeme ağları altyapısında herhangi bir yenilik olmadığını savundu. Kart ağları ve ticari bankalar işleri yavaşlatmaya devam ediyor. Ve bu sonuçta trader’lara zarar veriyor. Mallers:

“Gerçekte, ödeme ağları 50 yılı aşkın süredir yenilik yapmıyor. Bu delilik. Bu delilik. Bana ‘Bir şey için ödeme yapmak istiyorum’ sorununun 1949’dan beri, havyar büfesinden beri yenilik olmadığını söylüyorsunuz. Bu çok saçma. Ne gibi? Saçma. Çok saçma.”

Strike’ın çözümü? Bitcoin üzerine inşa edilecek yeni, ucuz bir ödeme ağı.

Şirket, Lightning Network’ü ileriye taşımaya kararlı. Strike, Shopify ile ortaklık kurmanın yanı sıra ABD ödeme şirketi Blackhawk ve dünyanın en büyük satış noktası tedarikçisi olan NCR ile de iş birliği yaptı.

Bu iş birliklerinin Bitcoin’in milyonlarca Amerikan mağazasında bir ödeme yöntemi olarak kullanılabileceği anlamına geldiğini tahmin eden uzmanlar, bunun kripto yatırımcılarının sadece BTC kullanarak “hayatlarını sanal olarak yaşamalarına” izin vereceğini de onayladılar. Mallers:

“McDonald’s, Walmart, Macy’s, Best Buy. Bu başka bir ülkede değil. Bu bir yerde test pilotu değil. Hayır, burası Amerika Birleşik Devletleri’nde. Whole’a bir markete girebileceksiniz. Foods, Chipotle’a. Tor’a bir selam mı vermek istiyorsun? Bunu mu yapıyorsun? Cash App’i mi kullanmak istiyorsun? Bunu yapıyorsun.”

2. Lightning Network Çılgınlığı

Jack Mallers, gün boyunca Lightning Network’ü tartışanların sonuncusuydu.

Bu teknoloji, kullanıcıların blok onay süreleri konusunda endişelenmelerine gerek kalmamasını sağlayarak BTC ödemelerini anında yapmayı vaat ediyor. Aynı zamanda ölçeklenebilir ve Bitcoin blokzincirinde “milyonlarca ila milyarlarca işlemin” gerçekleşmesine izin verme potansiyeline sahiptir. Ve en önemlisi, aynı zamanda düşük maliyetlidir, ağı bazıları için yasaklayan ücretleri aşağı çeker.

Strike’ın ötesinde, Cash App de bir sürü duyuru yaptı. Şirket, insanların Lightning Network işlemlerini almasına izin vermenin yanı sıra, kullanıcıların maaş çekleri ve birikimleriyle BTC’ye otomatik yatırım yapmalarını sağlıyor. Robinhood da Lightning’i destekliyor.

Bitcoin

MicroStrategy’den Michael Saylor, ARK Invest’ten Cathie Wood ile yaptığı bir sohbet sırasında, Lightning’i benimsemeyen kripto şirketlerinin kendilerini önemli bir dezavantajda bulabileceklerine inandığını ve müşterilerin başka bir yerde işlem yapmayı düşünebileceğini söyledi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor:

“Dünyadaki en iyi uygulama, altı milyar insanın Android veya iOS uygulaması olan bir cep telefonuyla dolaşıp bir Lightning cüzdanına sahip oldukları ve bu cüzdanın içinde bir değer deposu olarak bir miktar BTC’ye sahip olduğu zaman olacak. Ve takas aracı olarak bir miktar dolar veya euro var ya da her neyse ve sonra on trilyonlarca ve sonra yüz trilyonlarca dolar göreceksiniz, hepsi Bitcoin ağı tarafından güvence altına alınmış Lightning zinciri üzerinde hareket ediyor. Bu şeyler gerçekten dünyayı değiştirecek.”

3. Daha Fazla Şehir Bitcoin’i Benimsiyor

Yakın zamanda Bitcoin’in benimsenmesine odaklanmak için Blockstream’den ayrılan Samson Mow, Bitcoin’in diğer ülkelerde de benimsenmesinin bir parçası olarak kendi şirketini kurduğunu söyledi.

Sahnede, Honduras’taki Prospera şehrinin ve Portekiz’in özerk Madeira bölgesinin Bitcoin’i benimsediğini de açıkladı.

Bitcoin

El Salvador gibi başka bir ülkelerin de Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmesinin artacağını düşündüğünü belirtti. Samson Mow CMC ile yaptığı podcast’te şunları söyledi:

“Çoğu ülkede, cumhurbaşkanı veya başbakanın o kadar fazla etkisi yok… Bence büyük bir ulus devletin yukarıdan aşağıya inip ‘Bitcoin yapacağız’ demesi, El Salvador gibi çok aykırı olacak. Bunun yaygın olduğunu düşünmüyorum. Daha fazla taban düzeyinde kabul, şehir, eyalet düzeyinde kabul göreceğiz. Bunu İsviçre’deki Lugano’da gördük. Bence bu kesinlikle umut verici. Madeira ile aynı.”

4. Serena Williams Kripto’yu Destekliyor

Eski dünya tenisi bir numarası, Odell Beckham Jr. ve Aaron Rodgers ile birlikte bir Cash App panelinde sahnedeydi. Bitcoin ödül platformu Lolli de dahil olmak üzere son zamanlarda bir dizi kripto girişimine yatırım yaptı.

Serena Williams, Odell Beckham Jr. ve Aaron Rodgers

Williams, Bitcoin’in şu anda 13 yıldır var olduğunu ve çalıştığını kanıtlamak ve bir sicil oluşturmak için uzun bir zamana sahip olduğunu söyledi. Williams:

“Gerçekten kripto para birimiyle ilgileniyorum çünkü bu gelecek, özellikle Bitcoin gerçekten çok benzersiz ve çok farklı olduğu için öne çıkıyor.”

5. Mastercard 

Mastercard’ın kripto başkanı Raj Dhamodharan, Jack Mallers’ın 50 yılı aşkın süredir ödeme ağlarında hiçbir yenilik olmadığını söylemesinin hemen ardından konuştu:

“Bu alanda yaptığımız her şeyi konuşmayı yeni bitirdik. Her biri bir yenilik, değil mi? Sürekli değer katıyor, ekosisteme güven getiriyor, milyarlarca kullanıcıya özel bir ödeme deneyimi getiriyoruz.”

İnsanların kriptoya yatırım yapmalarını sağlamak için Mastercard’ın nasıl kullanıldığına ve NFT satın alanlar için süreci basitleştirdiğine dikkat çekti. Kredi kartı devi, Bitpay ve Coinbase gibi şirketlerle de ortaklık kurdu ve yakın zamanda blockchain analitik firması CipherTrace’i satın aldı.

Mastercard‘ın teknolojiye derin bir inancı olduğu için kriptoyu benimseyip benimsemediğini, yoksa bunun dijital varlıkların onu işsiz bırakabileceğine dair korkulara karşı koruyucu bir hareket mi olduğu sorulduğunda ise şunları söyledi:

“İkisi de değil. Bu gerçekten seçimle ilgili. Mastercard her zaman değeri hareket ettirmenin farklı yollarını mümkün kılmakla ilgili olmuştur.”

6. Fiat Eleştiri İçin Geliyor

Meksikalı milyarder Ricardo B. Salinas kalabalığa “fiat dolandırıcılığı” dediği şeyi anlattı. Ve yükselen ekonomiler ABD dolarını on yıllardır güvenlik için bir kaçış yolu olarak kullanırken, harcama gücünün önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde aşınacağını söyledi.

Bitcoin

Günün ilerleyen saatlerinde merkez bankası dijital para birimlerinin “dolardan daha kötü” olma potansiyeline sahip olduğu konusunda uyardı ve Ricardo B. Salinas şunları söyledi:

“Puro severim. Hayır, hayır. CBDC’ler bir puro için iyi olmaz. Gece 2’den sonra parti yapmak mı? Yasak. Gece 2’den sonra para yok. Bunun kötü bir fikir olduğunu düşünüyorlar mı? Paranızı harcama kapasitenizi kapatıyorlar. Takip edecekler.” Harcamalarınızın %100’ü – ne kadar harcadınız ve nasıl harcadınız.”

PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel, kalabalığa ABD doları teklif etme fırsatını bile yakaladı. Bir Bitcoiner kalabalığı ile konuşmasına rağmen, hala bazı alıcıları vardı.

7. Bitcoin’i Eleştirilerden Korumak

Human Rights Foundation (İnsan Hakları Vakfı)’dan Alex Gladstein tarafından yönetilen bir panel, Bill Gates, Charlie Munger ve Bill Maher gibi isimlerden Bitcoin eleştirilerinin kliplerini paylaşan bir videoyla başladı.

Tüm bu adamların ortak bir şeyi paylaştığını açıkladı: onlar mülkiyet hakları, özgür konuşma, işlevsel bir yasal sistem ve istikrarlı bir rezerv para birimi olan gelişmiş ekonomilerin vatandaşları.

Video daha sonra bundan sadece %13’ünün faydalandığına ve kalan %87’nin zayıf para birimine veya otoriter bir rejime sahip bir ülkede yaşadığına dikkat çekiyor. Sonuç olarak, Bitcoin’in yükselen ekonomilerde ne kadar güçlü olabileceğini bu insanlar tam olarak anlayamayabilirler.

Kaynak: CoinMarketCap-Podcast Serisi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

The Unfettered Nedir?

Emlak Sektöründe Bir Yenilik: Kripto Mortgage