in , , ,

Bit.Country Nedir?

Bit.Country; Polkadot ağı üzerine kurulu, herkesin 3 boyutlu bir dünyayı, NFT’leri kullanarak kendi sosyal grupları için kendi metaverse’lerini piyasaya sürmesini, topluluklar kazanmasını ve Web3’te topluluk katılımını merkeziyetsiz yeni bir boyuta taşımasını sağlar.

Bit.Country, bit country (ülke) sahiplerinin kendi kurallarını ve formatlarını belirleyebildikleri, takipçileri ve topluluğa katkıda bulunanları teşvik etmek için kendi token’ını getirebileceği veya oluşturabileceği, herkesin kendi topluluğunu oluşturma fırsatı sunmaktadır.

Bit.Country, geleneksel web görünümü, içerik oluşturma ve yönetim için yönetişim, ikamet, staking, pazar yeri ve daha pek çok hizmet için platform olarak hizmet vermektedir. Ek olarak 3 boyutlu görüntülerle platform içerisindeki etkinlikleri yürütebilir ve Bit.Country dünyasıyla “fizikselleştirilmiş” bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz.

Bit.Country, gelecekte VR ile 2 boyutlu sosyal medyayı (Twitter veya Subsocial gibi) ve 3 boyutlu oyun platformunu (Decentraland gibi) içeren yeni bir sosyal etkileşim platformu olmayı hedefliyor.

Bit.Country Mimarisi

Bit ülkenizi kurduğunuz yer Continuum’dur. Continuum, sınırlı sayıda koordinata sahip bit ülkelerin bulunduğu bir haritadır. Gelecekteki şekli tamamen topluluk üyeleri tarafından şekillendirilecek.

Tüm bit ülkeleri Continuum’a yerleştirilecektir ve kişilerin bit ülkelerinin temel öğesi, bit ülkesinin, Continuum haritasında koordinatlı bir bloktur. Söz konusu blok, topluluğun özünü sunar ve bir topluluğun içeriğini bulundurur. Bloğun alanı, bağımsız olarak sahip olunan ve alınıp satılabilen bölümlere ayrılabilir. Bu bölümlerde ev sahibi, hizmet sağlamak, NFT’leri görüntülemek ve etkinlikleri organize etmek için varlıkları yerleştirebilir.

Her blok, 3 boyutlu görsellere sahip olacak ve ev sahibi tarafından özelleştirilebilecek. Bloğu daha hoş bir yer haline getirmek için blok sahibi, platform veya üçüncü taraf kullanıcılar tarafından sağlanan ve önceden belirlenmiş blok temalarını kullanabilir. Zemine veya duvara stil vermek için kullanılan dokuları ve görüntüleri ayarlayabilir, bloğun boyutunu veya şeklini değiştirebilir.

Her bloğun bir konusu, teması vardır ve bu bloğa eklenen içerik bu temaya uygun olmalıdır. Kullanıcılar blok-komşularını ziyaret edebilir, bu nedenle benzer konuları yan yana yerleştirmek daha mantıklıdır.

Müzayede yoluyla yeni bloklar elde edilebilir. İyi Komşuluk Protokolü (Good Neighbourhood Protocol), Bit ülkeleriyle Continuum’u şekillendirir. Mevcut blok sahiplerinin, hangi komşulara sahip olmak istediklerine karar vermelerini sağlar.

Token’lar, NFT’ler ve Pazar Yerleri

Ev sahibi (bu durumda blok sahibi), insanları topluluğa katkıda bulunmaya teşvik etmek için kendi para birimini oluşturabilir veya ithal edebilir. Bu para birimi topluluk üyeleri tarafından varlık satın almak, hizmetler için ödeme yöntemi olarak kullanmak ve hatta topluluk yönetimine katılmak için harcanabilir. Teşvik kuralları arazi sahibi tarafından belirlenir ve çok çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Bit ülkelerin temeli NFT’lerdir. Platformda kullanıcılar kendi koleksiyonlarını mint edebilir veya diğer kullanıcılarla ortaklaşa koleksiyon üretebilir. Aynı zamanda NFT’ler sanal dünyada özel galerilerde sergilenebilir veya merkeziyetsiz açık artırma platformu olan piyasalarda işlem görebilir.

Bit.Country’de iki token bulunmaktadır. NUUM ve NEER

NUUM, tüm platformdaki ve metaverse.network protokollerinde kullanılan yerel kripto para birimidir. Token arzı 1 milyar adettir.

Kusama’daki Bit.Country Pioneer, Bit.Country’nin “canary” ağıdır. NEER’dan NUUM’a geçiş, KSM’den DOT’a geçiş gibidir. Polkadot veya Kusama ekosistemleri, projelerin daha esnek kurallara sahip olmasına ve yeniliklerini daha küçük bir ölçekte token oluşturma etkinliği (TGE) kullanarak ağ üzerinde denemeler yapmaya olanak tanıyan Canary ağı modeline sahiptir. NEER token’ının kullanım alanı NUUM ile aynıdır. Toplam Arzı 100.000.000 adettir.

Yatırımcılar ve Ekip

Bit.Country’de Animoca Brands, Moonwhale Ventures, Berkeley Blockchain Xcelerator gibi önemli girişim sermayelerinin bulunduğu, toplamda 32 girişim sermayesinin yatırımı bulunmaktadır.

Bit.Country & Metaverse.Network projesi, deneyimli blok zinciri geliştiricileri ve girişimcilerinden oluşan bir ekip tarafından yönetilmektedir. Metaverse.Network, Singapur merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Metaverse Foundation tarafından oluşturuldu.

Resmi Linkler

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Web3 Kripto Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Arbitrum (ARBI) Ekosistemi-2