in , , ,

Birlikte Çalışabilirlik Nedir?

Birlikte çalışabilirlik, yeni nesil oyunlar için anahtar bir özelliktir. Birlikte çalışabilirlik, bilgisayar sistemlerinin birbirlerinin bilgilerini değiştirebilme ve kullanabilme yeteneğini ifade etmektedir. Oyuncular genellikle birlikte çalışabilirliğin bir biçimi olan çapraz platform oyun hakkında oldukça konuşmaktadır. Blokzincir oyunlarında da, bireysel oyun varlıklarının birden fazla oyunda kullanılabilme yeteneği anlamına gelmektedir.

Blokzinciri oyunlarından bahsettiğimizde NFT’ler, zaten bir birlikte çalışabilirlik duygusu sağlıyor. Bir oyunda eşya alan oyuncular bunları bir pazaryerinde satabilmekte ve ardından başka bir oyun için yeni eşyalar satın alabilmektedir. Bu çok temel bir birlikte çalışabilirlik biçimidir, ancak blokzincir pazarı için çok önemli olan bir kavramdır.

Aslında birlikte çalışabilirlik de bir adım daha ileri götürülebilir. Blokzincirindeki bir NFT, farklı oyunlarda farklı şeyler yapabilir. Örneğin oyuncular birden fazla oyunda sanal bir gömlek kullanabilirler. Başka bir örnek, belirli bir Token’ın bir oyunda kılıç ve diğerinde bir araç olması olabilir.

Güncel Gelişmeler ve Örnekler

Enjin, birlikte çalışabilirliğe güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Bu platformdaki birçok Token’laştırılmış varlık, birden fazla oyunda fayda sağlamaktadır.

Enjin | Blockchain Product Ecosystem

 

Mesele şu ki, bir NFT sadece bir blokzincir oyununda kullanılmakla sınırlı değildir. Birlikte çalışabilirlik teknolojisi, masaya yeni kullanım durumları da getirmektedir. Örneğin şirketler bunu bir pazarlama aracı olarak kullanabilmektedir. Halihazırda X oyunundan NFT’leri olan oyuncular, yeni oyunda bazı ücretsiz öğeler için uygun olabilir ve böylece bu durum, geliştiricilere ürünlerini pazarlamak için tamamen yeni bir yol sunmaktadır. Başka bir örnek, sahibine özel bir gerçek yaşam olayına erişim sağlayan ve aynı zamanda Cryptovoxels gibi sanal bir dünya için bir kozmetik öğe olan bir NFT olabilir.

Kaynak: playtoearn.online

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Türk Kripto Fenomenleri

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu | 5 Eylül 2021

Eylül’de Takip Etmeniz Gereken 10 Play-to-Earn Oyunu