içinde

Bir Yatırım Aracı Olarak ETF Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Borsa yatırım fonu (exchange-traded funds) yani ETF yatırımcısına 2 önemli avantaj sunar: Yatırım fonları gibi çeşitlidir ve hisse senedi gibi kolay alım satım yapılır.

ETF Nedir?

ETF ile hisse senetleri gibi borsa çalışma saatleri içinde işlem yapılabilir. ETF size tek tek uğraşmadan farklı varlıklardan oluşan bir sepeti alıp satabilme imkanı sunar. ETF’lerin risk seviyeleri, türüne göre değişebilir.

ETF Nasıl Çalışır?

Temel varlıkların sahibi olan fon sağlayıcısı, bu varlıkların performansını takip etmek için bir fon oluşturur. Bu fonun hisselerini yatırımcılara satar. Hissedarlar fonun bir kısmına sahiptir ancak fondaki temel varlıklara sahip değildirler.

ETF’ler temel varlıkları veya bir endeksi (altın veya S&P 500 hisselerinden oluşan bir sepet) takip edecek şekilde oluşturulduğu halde, genellikle o varlık veya endeksten farklı bir şekilde marketin belirlediği seviyede işlem görürler. Uzun vadede ETF’nin getirisi kendisini oluşturan temel varlıktan farklı olacaktır.

ETF’nin nasıl çalıştığı şu şekilde özetlenebilir:

  1. ETF sağlayıcısı özel bir kısaltma kullanarak hisse, bono, emtia ve para birimlerinden oluşabilen bir sepet oluşturur.
  2. Yatırımcılar bir şirket hissesi satın alır gibi, ETF’den hisse satın alır.
  3. Bir hisse senedi gibi ETF de borsa çalışma saatlerinde alıcılar ve satıcılar arasında işlem görür.

ETF ve Yatırım Fonu Farkları

ETF’lerin yatırım fonlarına göre daha az işlem ücreti bulunur. 2019 yılında yatırım fonları için ortalama yıllık gider oranı %0.52 iken ETF’ler için ortalama %0.18 idi.

ETF’ler ayrıca vergi konusunda yatırım fonlarına nazaran daha avantajlıdır.

ETF ve Hisse Senedi Farkları

ETF’lerin de aynı hisse senetleri gibi kendi kısaltma kodu bulunur ve bu şekilde fiyat takibi veya işlem yapılabilir. Hisse senedi tek bir şirketi temsil ederken, ETF birden fazla şirketin hisselerini temsil eder. Bu çeşitlendirme de portföyünüzün risk oranını azaltır.

ETF Yatırımının Artıları:

Çeşitlendirme: Farklı alanlardaki varlıkların hepsini tek tek satın almak fazlaca para ve efor gerektirir. Ancak ETF’ler bu işlemi tek seferde yapmanızı sağlar.

Şeffaflık: İnterneti olan herkes belirli bir ETF’nin borsa fiyatını anbean takip edebilir ve işlem yapabilir. Ayrıca bir ETF’nin varlıkları her gün kamu ile açıklanırken, bir yatırım fonunun ayda bir veya 3 ayda bir açıklanır.

Vergi Faydaları: ETF yatırımcıları yalnızca satışta vergilendirilirken, yatırım fonlarında yatırım süresince vergilendirme olmaktadır.

ETF Yatırımının Eksileri:

İşlem maliyetleri: ETF’ler borsada işlem gördüğü için online aracılarla yapılan işlemlerde komisyon ücretlerine tabi olabilirler. Birçok aracı komisyon ücretini sıfıra çekmiştir. Ancak çekmeyenler de vardır.

Potansiyel Nakit Sorunları: ETF’ler sık işlem görmediğinden satılmaları daha zor olabilir.

ETF’nin Kapanma Riski: Bir fon maliyeti kadar getiri sağlamazsa kapanabilir. Bunun sonucunda yatırımcı fonunu düşündüğünden erken ve zararına satmak zorunda kalabilir.

ETF Yatırım Stratejileri

ETF’ler talebe ve karmaşıklığa bağıl şekilde fondan fona büyük ayrımlar gösterebilir. Aynı endeksi takip eden fonların dahi fiyatı farklı olabilir.

ETF’lerin çoğu pasif yatırımdır. Yalnızca bir endeksi takip ederler. Bazı ETF’ler ise uzman yatırıcılar tarafından daha agresif bir şekilde yönetilir ve piyasayı geride bırakmak hedeflenir.

Ameritrade, InteractiveBrokers, J.P. Morgan gibi online aracılar ile ETF yatırımı yapmak mümkündür.

ETF Türleri:

Hisse ETF: Hisse senetlerinden oluşur ve genellikle uzun vadeli yatırımlardır. Çeşitlilik barındırdığından bir hisse senedinden daha az risklidir.

Emtia ETF: Altın, gümüş, petrol gibi emtiaları tek bir yatırım ile birleştirmenizi sağlar.

Bono ETF: bono ve tahvillerin aksine bu ETF’nin vade tarihi yoktur. En yaygın kullanım amacı, yatırımcıya düzenli getiri sağlamaktır.

Uluslararası ETF: Adından da anlaşılacağı gibi yabancı hisselere yatırım yapmanızı sağlar. Bu sayede yatırım riskini azaltmış olur.

Sektör ETF: sağlık hizmetleri, finans gibi belirli bir sektördeki şirketlere yatırım yapmayı sağlar. Sektörel gelişmeleri yakından takip eden yatırımcılar için yararlı bir yatırım olabilir.

Kaynak: nerdwallet

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

NFT

NFT Sanatı Ve Telif Hakkı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Stabilize

Stabilize Protocol Nedir Ve Nasıl Alınır?