in , ,

Bir Platform Seçimi: Ethereum (ETH) Ve Polkadot (DOT) Karşılaştırması

Polkadot, en çok beklenen yeni nesil geliştirici merkezli blok zincirlerinden biridir. En yaygın kullanılan geliştirici merkezli zincir olan Ethereum ile yapılan bu karşılaştırma, ağlara yeni başlayanların ikisi arasındaki farkları anlamalarına ve geliştiricilerin hangisinin üzerine inşa edeceğine karar vermesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İki proje yüksek düzeyde yalnızca kısmen örtüşüyor. Ethereum, bireysel Ethereum zincirindeki yerel varlıkların veya durumların hareketini kontrol eden akıllı sözleşmelerin veya mantıksal unsurların sağlanması için bir platformdur. Bunun aksine Polkadot, kendi blok zincirinizi oluşturmak için bir çerçeve ve farklı blok zincirlerini birbirine bağlama yeteneği sunmak istiyor. Bu farklılıklara rağmen, her iki platform da geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturması için tasarlanmıştır.

Benzerliklere Rağmen, Çok Farklı Güçlü Yönler

Benzerlikler açısından hem Ethereum hem de Polkadot, geliştiricilere merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmaları için bir alan sağlamak istiyor. Ethereum 2.0  gibi, her iki platform da paralel yürütmeye dayalı bir ölçeklendirme stratejisi izliyor. Her yürütme iş parçacığı Ethereum 2.0’da bir shard ve Polkadot’ta bir parachain veya parathread olarak adlandırılır.

Ethereum

Hem Ethereum 2.0 hem de Polkadot, zincir üzerinde mantık ve durum geçişlerini güçlendirmek için temel bir teknoloji olarak Wasm’ı kullanmayı amaçlamıştır. Bununla birlikte, Ethereum ve Polkadot arasında önemli farklılıklar vardır. En büyük farklılıklardan biri tasarım hedefleridir. Ethereum, dağıtılmış finans ve akıllı sözleşme yürütme platformu olmayı hedeflerken, Polkadot ise insanların tüm blok zincirleri oluşturmalarına ve bu blok zincirlerini birbirleriyle entegre etmelerine yardımcı olma vizyonuna sahip.

ETHEREUM 1.0 ETHEREUM 2.0 POLKADOT
YAPISI Tek zincir Çoklu zincirler (parçalı-parçalar) Çoklu zincirler (paralel zincirler, paralel işlemler)
ARKA UÇ GELİŞTİRME Solidity (JavaScript-like), Vyper (Python-like) Solidity (JavaScript-like), Vyper (Python-like) Rust, Substrate Framework
UYGULAMA ORTAMI Tek VM Birden çok homojen parça Çoklu heterojen paralel zincirler
YAPILABİLİRLİK Akıllı sözleşmeler birbirini eşzamanlı olarak arayabilir Akıllı sözleşmeler, birbirlerini aynı parça içinde eşzamanlı olarak veya parçalar arasında eşzamansız olarak arayabilir Akıllı sözleşmeler, birbirlerini aynı paraşütle eşzamanlı olarak veya paralel zincirler arasında eşzamansız olarak arayabilir
GOVERNANCE Zincir dışı Zincir dışı Zincir içi
KONSENSÜS MEKANİZMASI Ethash Çalışma Kanıtı Casper Teminat Kanıtı BABE/GRANDPA Teminat Kanıtı
PROGRAM UYGULAMA ÜCRETLERİ Çağrı başına gaz/ölçüm tabanlı Çağrı başına gaz/ölçüm tabanlı Sınırsız kullanım veya çağrı başına para işlem ücreti olan paralel zincirler için pazar maliyeti
DURUM (MAYIS 2021 İTİBARİYLE) 2015’ten beri aktif 2021’in sonuna kadar aşamalı kilometre taşlarında yayınlanacak MainNet 2020’nin 1.çeyreğinde lansmanı yapıldı.

Ethereum İle Ölçeklenebilirlik Zorluklarını Aşmak

Ethereum’un temel gücü; zengin geliştirici araçları, öğreticiler vb. dahil olmak üzere geliştiriciler, kullanıcılar ve işletmelerden oluşan geniş ve yerleşik ekosistemidir. Zaten bu ekosistem önemli ağ etkilerine sahiptir, bu da onu geliştirilecek fiili akıllı sözleşme platformu haline getirir. Ethereum standartları, çoğu durumda ERC-20 gibi endüstri standartları haline gelir. Ethereum ağının değeri de benzer şekilde önemlidir ve altta yatan Ether tokeninin değerine bağlı olarak yüksek derecede ekonomik güvenlik sağlar. Kriptopara sektöründe en çok geliştirici çekişe sahip alanlardan biri olan DeFi alanı, büyük ölçüde Ethereum üzerine kuruludur ve Ethereum 1.0’a güç veren tek Ethereum sanal makinesinde birbirini arayabilen farklı Ethereum akıllı sözleşmeleri arasındaki birleştirilebilirliği kullanır.

Ethereum

Ethereum’un karşılaştığı en önemli zorluk ölçeklenebilirliktir. CryptoKitties uygulamasının başarısı, Ethereum 1.0’ı etkileyen bazı ölçeklenebilirlik sınırlarını gösterdi. Popüler bir uygulama, ağdaki işlemlerin performansını ve iş hacmini önemli ölçüde düşürmeyi başardı. Diğer bir zorluk ise platformda akıllı sözleşmeler yürütmek için gereken gaz maliyetidir. Sistemin genel güvenliği ve sistemin kaçak programlar tarafından durdurulmasını önlemek için gaz ücretleri gereklidir. Bununla birlikte Ether’in değeri arttıkça, akıllı sözleşmeler yürütmek için gaz ücretleri de arttı ve bazı kullanım durumlarını aşırı derecede pahalı hale getirdi. Bu maliyetler ölçeklenebilirliğe bağlıdır, çünkü daha fazla kapasite olsaydı, her işlem için ücretler düşürülebilirdi. Ethereum 2.0, tüm bu ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi hedefliyor, ancak çok yıllık bir yeniden platform oluşturma girişimi ile birlikte gelen yürütme riskiyle birlikte çok yıllı bir yol haritasıdır. Ethereum’un çekirdek enerjisinin çoğu, mevcut Ethereum 1.0 zincirindeki yükseltme ve iyileştirmelerin yolunda pek bir şey bırakmayan Ethereum 2.0’a gidiyor.

Polkadot: Esnek Bir Çerçeve Üzerine Oluşturuldu, Ancak Yeni ve Henüz Kanıtlanmamış

Polkadot’un en büyük gücü Substrate’dir. Substrate, geliştirici ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı düzeylerde soyutlama sunan, Polkadot uyumlu blok zincirleri oluşturmak için bir geliştirme çerçevesidir. Polkadot, Substrate kullanılarak oluşturulmuştur. Yeni bir blok zinciri oluşturmak için gereken zamanı, enerjiyi ve parayı önemli ölçüde azaltır. Substrate, geliştiricilerin Ethereum gibi akıllı sözleşme platformlarına kıyasla üzerinde deney yapmaları için çok daha büyük bir tuval sağlar. Standart bir akıllı sözleşme platformunda genellikle değiştiremeyeceğiniz şeyler olan blok zincirinin temelindeki depolama, fikir birliği, ekonomi ve durum geçiş kurallarının tam kontrolüne izin verir.

Ethereum, herhangi bir geliştirici merkezli platformda baskın bir konuma ve en büyük geliştirici topluluğuna sahiptir. Ek olarak, Ethereum ile rekabet eden ve geliştirici zihniyetini kazanmaya çalışan birçok yeni platform ortaya çıkıyor. Şu anda sadece çok fazla geliştirici var. Polkadot için asıl zorluk, mimarilerinin ağ etkilerinin devreye girmesine izin vermek için yeterli çekiş gücü elde etmek ve bir ekosistem ve geliştirici topluluğu oluşturmaktır.

Nasıl Seçim Yapacağız?

Özetle, merkezi olmayan uygulamanız için bu iki platformu araştıran bir geliştiriciyseniz, bu biraz elma-portakal karşılaştırmasıdır. Ethereum üzerine inşa etmek güvenli bir seçimdir ve uygulamanız akıllı bir sözleşme olarak kolayca ifade edilebiliyorsa, kullanım durumunuz gaz ücretleri açısından uygunsa, büyük miktarda işlem hacmine veya üzerinde kontrole ihtiyacınız yoksa mantıklıdır. Ethereum’daki geliştirme genellikle Polkadot’tan daha basittir. Öte yandan, uygulamanız en iyi özel bir blok zinciri tarafından sunuluyorsa, daha yüksek işlem hacmi performansına ihtiyaç duyuyorsa; ortam, durum geçiş işlevi, depolama ve uygulamanızın altında çalıştığı ekonomi üzerinde tam kontrol istiyorsanız, daha yüksek uygulama karmaşıklığı veya blok zincirleri arasında entegrasyon gerektiren kullanım durumları varsa Polkadot bu gereksinimleri karşılayacaktır.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Sorare

Sorare Platformu Brezilya’ya Yelken Açtı: Yeni Transfer “Clube Atlético Mineiro”

ICO, Whitepaper

Whitepaper Nasıl Okunur Ve Nasıl Analiz Edilir?-2