in

Bir Kriptopara Borsasına Kaydolmak İçin İpuçları

Kriptopara yatırımı gün geçtikçe popülerleşmektedir. Yeni başlayanlar için merkezi bir kriptopara borsası (CEX) aracılığıyla kriptopara alım-satım yapmak ideal olabilir. Bir kriptopara borsasına ilk kez kaydolacaksanız bu ipuçlarının size yardımı dokunabilir.

  1. Güvenlik

Bir yere paranızı emanet etmek tedirgin edici olabilir. Özellikle günümüzde sıkça kriptopara borsalarının hack’lenme haberlerini duydukça tedirginliğinizde hiç de haksız sayılmazsınız. Bu yüzden bir kriptopara borsasına kaydolurken aramanız gereken en önemli özellik güvenliğidir. Sonuçta paramızın güvende olduğundan emin olmak isteriz.

zk-Snark

Birçok kriptopara borsasında, müşterilerin yatırımlarını nasıl koruduklarını açıklayan çevrimiçi güvenlik sayfaları bulunur. Buna ek olarak siz de internette biraz araştırarak bir borsanın geçmişte veri ihlali gibi herhangi bir olay yaşayıp yaşamadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak tamamıyla, %100 güvenli veya hack’lenemez diyebileceğimiz bir kriptopara borsası yoktur. Bu yüzden paranızı borsada saklamanız önerilmez.

  1. Borsanın, Bölgenizde Hizmet Verdiğinden Emin Olun

Bir kriptopara borsası bulmanın zor yanlarından biri, hepsinin kendi coğrafi kısıtlamalarına sahip olmasıdır. Bazı borsalar bazı ülkelerde mevcut değildir. Örneğin, Binance dünyanın en büyük borsasıdır, ancak Türkiye müşterileri için mevcut değildir. Ayrıca, daha sınırlı bir Türkiye platformu olan Binance TR bulunmaktadır. Aynı şekilde ABD için de ayrıca Binance US bulunmaktadır.

Beğendiğiniz bir borsa bulduğunuzda, bir hesap açıp açamayacağınızı görmek için nerelerde hizmet sunabileceğini kontrol edin.

  1. Kimliğinizi Doğrulamaya Hazır Olun

Bir kriptopara borsasında hesap oluşturduğunuzda, kimlik doğrulama sürecinden geçeceksiniz. Bu süreç ilk hesabını açacaklar için biraz endişe verici gözükebilir, şahsi bilgilerimizi neden paylaşıyoruz diyebilirsiniz ancak bu kimlik doğrulama özelliği hem borsanın hem kullanıcının güvenliği için gerekli. Genellikle KYC “Know Your Customer” (müşterinizi tanıyın) olarak adlandırılır. Borsalar, kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler için kullanılmadıklarından emin olmak için bunu yapmaları gerekir.

Çoğu borsa, kimliğinizi doğrulamak için doğum tarihinizi, ev adresinizi ve kimlik bilgilerinizi ister. Bu bilgileri hem elle doldurmalı hem de fotoğrafını çekmelisiniz. Ayrıca “selfie” çekmeniz de istenir. Kimlik doğrulamasını sorunsuz bir şekilde yapabilmeniz için bu bilgileri hazırda bulundurun.

  1. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Özelliğini Aktive Edin

Two-Factor Authentication (2FA) yani İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, hemen hemen her büyük kripto borsasının sunduğu bir güvenlik özelliğidir. Bazı borsalar bunu kullanıcıların inisiyatifine bırakırken, diğerleri kullanmanızı zorunlu kılar.

2FA ile hesabınıza erişmek için iki farklı kimlik doğrulama türü gerekir. Parolanız bir kimlik doğrulama biçimidir ve ikincisi genellikle mobil cihazınıza, e-posta adresinize veya kullandığınız bir kimlik doğrulama uygulamasına gönderilen bir koddur. 2FA ile herhangi birinin hesabınıza yetkisiz bir şekilde erişim sağlaması çok daha zor. İsteğe bağlı olsa bile, ekstra bir güvenlik katmanı eklemek göz ardı edilmemelidir.

  1. Hemen Trade Etmeye Başlamayın

Kripto alım-satımına başlamak heyecan verici olabilir ancak bunu yapabilmek için kimlik doğrulamanızın onaylanmasını bekleyin. Kimlik doğrulama işlemi her zaman hızlıca gerçekleşmez. Birçok borsa bunu dakikalar veya saatler içinde yapabilirken, bazılarında daha uzun sürebilir.

  1. Kullanışlılık

Büyük kriptopara borsalarında çoğu kriptopara yer alsa da her borsada alım-satım yapmak istediğiniz kriptoparayı bulamayabilirsiniz. Bu yüzden kaydolmak istediğiniz borsada alım-satım yapmak isteyeceğiniz kriptoparanın uygun olup olmadığına dikkat edin.

portföy, Cüzdan, Bitcoin

Buna ek olarak, tasarımına da dikkat etmeniz tavsiye edilir. Kullanıcı dostu ara yüzler kriptopara alım-satımınızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden borsalara kaydolmadan önce resmi sitelerinde dolaşmayı ihmal etmeyin.

Bir kripto borsasına kaydolmak çok zor olmasa da daha önce hiç yapmamışsanız biraz yabancılık çekebilirsiniz. Yukarıdaki ipuçları, süreci sizin için daha hızlı ve daha kolay hale getirebilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

dYdX (DYDX), Avalanche (AVAX) ve Chiliz (CHZ) Fiyat Analizi | 5 Ekim 2021

Axie Infinity Token (AXS) Nasıl Stake Edilir?