in ,

Bir Kripto Paranın Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bu yazımızda, bir tokenin sahte olup olmadığını anlamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız. 

Kripto para yatırımlarının geniş çevrelere yayılması ve daha popüler hale gelmesiyle birlikte yatırımcıların sayısı günden güne artıyor. Piyasaya yeni giren bu yatırımcılar, sahte kripto para projelerine (scam) yatırım yaparak dolandırılma riski ile karşı karşıya kalıyor. Dilerseniz öncelikle sahte kripto para projelerinin yani scam projelerin ne olduğunu inceleyelim.

Scam proje, sistem açıklarından veya kullanıcıların kripto para piyasasına hakimiyetinin yüksek olmayışından faydalanan kişi ya da kişiler tarafından varmış gibi gösterilen varlıklara verilen isimdir. 

Scam Projeleri Nasıl Tanırız? 

Bir kripto para projesinin scam olduğunu anlamak için detaylı araştırma yapmanız oldukça önemli.

Projeye yatırım yapmadan önce yerli ve yabancı kaynaklardan projenin detayları hakkında bilgi edinin. Yatırım yapılacak olan projenin resmi bir web sitesinin olup olmaması, projenin arkasında yer alan ekip, projeye yatırım yapan şirketler gibi detaylar, kripto paranın gerçekliğini belirlemede rol oynar. 

Bu yüzden yatırım yapacağınız projenin resmi web sitesine göz atarak şirket tarafından yayımlanan whitepaper’ı inceleyebilir, projenin arkasında yer alan ekibin daha önce hangi işlerde ve hangi pozisyonlarda görev aldığını araştırabilirsiniz. Eğer araştırmanız sonucunda detaylı bir bilgi alamadıysanız yatırım yapmayı düşündüğünüz kripto para yüksek ihtimalle scam proje olabilir. 

Bahsi geçen varlığın scam proje olup olmadığını anlamak için şu maddelere de mutlaka dikkat etmelisiniz: 

  • Kripto para biriminin fiyat geçmişini mutlaka kontrol edin. Scam projelerin fiyatları bir anda çok fazla yükselip ardından dibi görebilir. 
  • Token dağıtımına göz atın. Dolandırıcılar, oluşturdukları kripto para birimlerinin arzının büyük bir bölümünü geri satabilmek ve büyük kârlar elde edebilmek için kullanabilir. Eğer yatırım yapacağınız varlığın arzının yarısından fazlası geliştiricilere aitse o projeyi daha detaylı araştırmalısınız. 
  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da projenin aşırı pazarlanıyor olmasıdır. Eğer bir proje aşırı derecede pazarlanıyor ve büyük getiri vaatlerinde bulunuyorsa o projeden mutlaka uzaklaşmalısınız. 

Eğer yatırım yapacağınız kripto para projesi scam gibi görünmüyor ancak aklınızda birtakım soru işaretleri bulunuyorsa projenin resmi sosyal medya kanalları üzerinden geliştiriciler ile iletişime geçerek sorularınızı sorabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

TVL Değerine Göre En İyi StarkNet Projeleri

Ethereum (ETH) Boğaları 2.000 Doları Yeniden Hedefleyecek