in

Bir DeFi Platformunu Güvenilir Yapan Nedir?

Birkaç yıldır popüler olmasına rağmen DeFi alanı hala gizemli. Yeni yatırımcılar genellikle bir DeFi platformunu diğerinden daha güvenilir kılan şeyin ne olduğunu ve onları ilk etapta neyin güvenilir kıldığını merak ediyor. Bu yazıda tam olarak bunu açıklayacağız.

Ancak, DeFi alanında meşruiyetin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olmak için CeFi güvenilirliğinin nasıl göründüğüne bakmamız gerekiyor.

CeFi Platformlarını Güvenilir Yapan Nedir?

Geleneksel ve merkezi finansa dayalı bir platformun hizmetlerini kullanmak istediğinizi varsayalım. Hizmetin sizin için doğru seçim olup olmadığını kontrol etmek için ne yapardınız? En olası senaryo, sektör profesyonelleri de dahil olmak üzere diğer kişilerden resmi sertifika ve incelemeleri kontrol etmenizdir.

DeFi

Bir CeFi platformunun güvenilirliğini kontrol etmek söz konusu olduğunda hepimizin dikkat etmesi gereken bir liste aşağıda mevcuttur.

  • Genel itibar  Her şeyden önce diğer insanların platform hakkında ne söylediğini görmemiz gerekiyor. Bir bankanın itibarı iyi değilse ve birçoğu bu konuda hemfikirse hizmetlerini kullanmayı iki kez düşüneceğiz.
  • Kullanıcı ve profesyonel derecelendirmesi  Çeşitli CeFi ürünleri ve hizmetleri de dahil olmak üzere, kullanıcıların işletmeleri sıralayabileceği birçok site vardır. Endüstri profesyonellerinin sıralamaları da dahil olmak üzere genel sıralamalarını kontrol etmek sonunda her zaman karşılığını verir.
  • Resmi düzenleyici kurumlardan alınan resmi sertifikalar  Finans, dünya çapındaki tüm ülkelerde yüksek düzeyde düzenlemelere tabidir.
  • Bağımsız şirketlerden denetimler — Hizmetin denetlenip denetlenmediğini dolayısıyla güvenilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
  • Güvenlik ve güvenlik ihlallerinin geçmişi —  Birçok platform her zaman siber saldırılar altındadır. Ancak bazıları saldırganları diğerlerinden çok daha iyi savuşturur.

DeFi Biraz Farklı Çalışıyor

DeFi, DeFi protokollerinin temel yapısında sabit kodlanmış olan başka bir güvenilirlik katmanı ekler. Bunların çoğu, kendi başına dünyanın her yerindeki insanlar tarafından zaten güvenilir olan blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse blockchain, ihlal edilmesi neredeyse imkansız olan bir güvenlik katmanı ekler. Merkeziyetsiz hizmetler tek bir varlık tarafından değil daha çok bir topluluk tarafından işletilmektedir. Bu da onları daha da güvenilir kılmaktadır.

Ama asıl soru şu: Bu yeterli mi? Blok zinciri üzerine inşa edilmiş olsalar bile bu DeFi protokolleri, bunların bir parçası olan bireyler veya kuruluşlar tarafından istismar edilebilecek bazı kusurlara sahip olabilir. Bu nedenle sadece blok zincirinin üzerine düşeni yapacağına güvenmenin yanı sıra başka şeyleri de kontrol etmemiz gerekiyor.

“Diğer şeyler” altında, çoğunlukla sertifikaları ve lisansları kastediyoruz. DeFi alanı dünyanın dört bir yanındaki yargı alanlarında tanınmaya başladıkça DeFi projelerinin maksimum güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak için birçok komite oluşturuldu. Bunun da ötesinde, günümüzde denetim şirketleri ve kuruluşları, yasa dışı bir şey yapmadıklarından emin olarak DeFi projelerini kontrol etme konusunda da uzmanlaşmıştır.

DeFi

Aurigami adlı bir DeFi projesi üç kez denetlendi ve temiz bir sicile sahip, bu da hizmetlerini kullanmanın ve hatta yatırım yapmanın güvenli olduğu anlamına geliyor. Bu, özellikle ödünç verme, ödünç alma ve faiz kazanma için çevrimiçi bir kripto protokolü olan Aurigami gibi platformlar için geçerlidir.

Merkeziyetsiz protokoller, topluluk tarafından işletilmek üzere oluşturulur. Bu nedenle, DeFi protokollerini gözden geçiren kişilerin yönünü de göz ardı edemeyiz. Bu nedenle kullanmaya başlamak istediğiniz DeFi hizmeti hakkında başkalarının neler söylediğini kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

DeFi Her Zaman Ek Güvenilirlik Katmanına Sahip Olacak

DeFi alanı hızla genişliyor ve milyonlarca insan daha kullanışlı ve sonuçta daha güvenilir buldukları için zaten birçok DeFi protokolü kullanıyor. Bir DeFi hizmetinin güvenilirliğini kontrol etmek istediğimizde, denetimler, güvenlik, sertifikalar ve daha fazlası dahil olmak üzere geleneksel finansa dayalı bir platformda genellikle kontrol edeceğimiz tüm hususlara dikkat etmemiz gerekir.

Tüm bu kutular işaretlenirse DeFi protokollerini daha da güvenilir ve güvenli hale getiren dağıtılmış defter teknolojisi tarafından eklenen ek katmanın keyfini her zaman çıkarabiliriz. Ne de olsa, artan sayıda insanın merkezileşmiş finansa ve merkeziyetsiz finansa yönelmesinin başlıca nedenlerinden biri bu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

TrustFi 2023 Yol Haritası

TRON (TRX) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?