in ,

Binance ve FTX Arasındaki Gerilim Bybit ve Alameda’ya Sıçradı

kripto

İşlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, dün FTX’in yerel token’ı FTT’deki tüm pozisyonlarını likide edeceğini söyledi. Bugün de FTX iştiraki Alameda ve Bybit arasında gerilim yaşandı. 

Binance ve FTX Arasında Neler Yaşandı? 

FTX borsasının iştiraki Alameda Research şirketinin kısa süre önce sızdırılan bilançosu sonrası iki borsa arasında gerilim yaşandı. Sızan bilanço metninde Alameda Research’ün varlıklarının çoğunlukla FTX’in token’ı olan FTT’den ve FTT teminatlarından oluştuğu görülüyordu. Bu durum da Alameda’nın, bir para birimi veya bir kripto para gibi bağımsız bir varlığa değil de büyük ölçüde kardeş şirket olan FTX’in token’ına dayandığını gösteriyor. Dökümanda yer alan bilgilere göre Alameda şirketi 8 milyar dolarlık borca karşılık 14.6 milyar dolara sahip. Bu 14.6 milyar dolarlık varlığın en büyük kısmı olan 3.66 milyar doları ise kilitli FTT token’ları oluşturuyor. 

Karşılıklı Açıklamalar Geldi 

Bu gelişmelerin ortaya çıkmasının ardından kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, rakip borsa olan FTX’in yerel tokeni FTT’deki tüm pozisyonları likide edeceğini açıklamış ve FTT fiyatında gözle görülür kayıplar yaşanmıştı. Bu işlemin piyasa etkisini en aza indirecek şekilde yapılacağını belirten Zhao, hem piyasa koşulları hem de sınırlı likidite nedeniyle bu durumun tamamlanmasının birkaç ay süreceğini de dile getirdi. 

Zhao’nun açıklamaları sonrası Alameda Research CEO’su Caroline Ellison da bazı açıklamalarda bulundu. Ellison: “Bilanço, en büyük long pozisyonlarımızdan birkaçını bozuyor. Açıkçası listelenmeyen koruma fonlarımız da mevcut. Bu yıl kripto kredi alanındaki sıkılaşma göz önüne alındığında, şimdiye kadar kredilerimizin çoğunu iade ettik” ifadelerini kullandı.

Changpeng Zhao’nun açıklamalarına kayıtsız kalmayan bir diğer isim de FTX CEO’su Sam Bankman-Fried oldu. Bankman-Fried, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bahsi geçen raporu yalanladı. CZ’nin gönderisine de yanıt veren Fried şu ifadeleri kullandı: “Sektörü ileriye taşıyan herkese en iyisini diliyorum. Bugün gördüğümüz gibi aynı yöntemleri kullanıyor olsak da olmasak da sektörü bugünkü noktaya taşıyan herkese saygı duyuyorum. Buna CZ’de dahil.”

Alameda, Bybit ile Anlaşmasını Bozdu mu? 

Binance ve FTX arasında yaşanan gerilimle başlayan kriz bugün farklı bir noktadan devam etti. Alameda Research ve Bybit arasında 2021 yılında bir takas anlaşması yapılmış ve bu takas sonucu token’ların 3 yıl boyunca satılmayacağına dair sözler verilmişti. Bu anlaşma kapsamında Alameda, 3,36 milyon FTT vermiş ve 100 milyon BIT token almıştı. Dün BitDAO’nun yüzde 20’ye varan düşüşünün ardından Bybit CEO’su attığı bir tweet ile Alameda’nın bu olayda parmağının olup olmadığını sorguladı. 

Bybit CEO’su Ben Zhou, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Alameda’nın muhtemel bir satış adımını sorguladıklarını ve en kısa sürede yanıt beklediklerini söyledi.

Zhou paylaştığı gönderi de şu ifadelere yer verdi: “Bunun Alameda kaynaklı olup olmadığını, 3 yıllık satmama anlaşmasının ihlal edilip edilmediğini görmek istiyoruz. Şu anda onaylanan bir şey yok ama Alameda’dan bu konu hakkında yanıt bekliyoruz.” Zhou, BitDAO topluluğunun Alameda’dan fon kanıtı talep ettiğini de sözlerine ekledi.

Ben Zhou’nun yaptığı açıklamaların sosyal medya üzerinde yankı uyandırmasının hemen ardından Alameda CEO’su Caroline Ellison’dan cevap geldi. Ellison verdiği cevapta, BitDAO satışı gerçekleştirmediklerini belirtti. 

Bybit CEO’su Ben Zhou da Alameda CEO’suna cevabından dolayı teşekkür ederken: “Kanıtlanana kadar hiçbir şey doğrulanmış değil ancak Alameda’nın gerekli bilgileri sağlayacağından eminim” dedi. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

BitMEX Borsası, BMEX Token’ının Piyasaya Sürüleceğini Duyurdu!

Aura Network Nedir?