in , ,

Binance US, Piyasa Manipülasyonu Şüphesiyle Soruşturma Altında

ABD’nin Binance Holdings Ltd.’ye yönelik soruşturmaları, yetkililerin olası içeriden bilgi ticareti ve piyasa manipülasyonu için dünyanın en büyük kriptopara borsası Binance’i soruşturmasıyla genişledi.

Bir Bloomberg raporuna göre, ABD’li yetkililer, soruşturma gizli olduğu için kimliğinin açıklanmasını istemeyen, konuyla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunarak Binance’in veya çalışanlarının müşterilerinden yararlanarak kâr elde edip etmediğini araştırıyor. İnceleme, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) araştırmacılarını içerirken muhbirlerden biri, son haftalarda potansiyel tanıklara ulaştığını söyledi.

Binance

Binance, işlem hacmine göre en büyük kriptopara borsalarından birisi ve bu da onlara milyonlarca işleme kuşbakışı bir bakış sunuyor. ABD makamları, kriptopara borsasının, müşteri siparişlerini gerçekleştirmeden önce alım satım yapmak da dahil olmak üzere, bu erişimden yararlanıp yararlanmadığını ortaya çıkarmak istiyor.

Binance Tarafı Ne Dedi?

Binance, yaptığı açıklamada ilişkilerinde kusur olmadığını söyledi. Binance sözcüsü, firmanın içeriden öğrenenlerin ticareti için “sıfır tolerans” politikasına ve müşterilerine veya kripto endüstrisine zarar verebilecek herhangi bir suiistimali önlemek için “katı bir etik koda” sahip olduğunu söyledi.

Sözcü ayrıca Binance’in güvenlik ekibinin görevi kötüye kullanma ve işçileri sorumlu tutmak için uzun süredir devam eden yönergeleri olduğunu söyledi. Binance, herhangi bir suistimale karşı katı önlemler aldığını iddia etse de, ABD düzenleyici makamları, dünyanın en büyük kripto ticaret platformunun içeriden öğrenenlerin ticaretine ve kripto piyasasının manipülasyonuna izin verip vermediğini öğrenmeye hâlâ istekli.

Binance

Binance; Birleşik Krallık, Hollanda, Tayland, Malezya, Japonya, Almanya, Hong Kong, Litvanya ve Güney Afrika’dakiler de dahil olmak üzere dünya çapındaki diğer birçok düzenleyicinin odak noktası haline geldi. Binance’in kendi yetki alanlarında izinsiz çalıştığını iddia ettiler. Japonya, Almanya, Birleşik Krallık ve Kanada’nın Ontario eyaleti, birkaç ay önce Binance borsa tekliflerini çökertmişti. Vatandaşlarını Binance’in ülkede faaliyet gösterme yetkisi olmadığı konusunda uyaran en son ülke ise Güney Afrika’ydı.

Herhangi bir yanlışlıkla suçlanmamasına ve soruşturmaların herhangi bir resmi işlemle sonuçlanmamasına rağmen, dünya çapındaki birçok düzenleyicinin Binance’in operasyonları hakkında sürekli sesini yükseltmesi, birçok yatırımcıyı ve müşteriyi Binance platformunu kullanma konusunda endişelendiriyor.

Bununla birlikte, Binance’den Changpeng Zhao, Binance’in uluslararası uyum ekibini ve danışma kurulunu 2020’den bu yana %500 büyüttüğünü ve son olara ise ekibi %1000 daha büyütmeyi beklediğini belirttiğinden, firma ilişkilerinde mevzuata uyumlu olmalarını sağlamak için önemli çaba sarf etti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Türk Kripto Fenomenleri

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 19 Eylül 2021

Stablecoin

Stablecoin’lerin 5 Faydası