içinde ,

Binance US, Bitcoin Spot Çiftleri İçin Sıfır İşlem Ücreti Sunuyor

Dünyanın en büyük kripto borsasının ABD merkezli bölümü Binance US, BTC/USD, BTC/USDT, BTC/USDC ve BTC/BUSD dahil olmak üzere dört Bitcoin ticaret çifti için sıfır ücret sunan yeni bir fiyatlandırma modelini duyurdu. Kripto devi, böyle bir hizmeti kullanıcılarına sunan ilk Amerikan borsası oldu.

Binance US’nin açıklamasının ardından Coinbase ve Robinhood hisseleri sırasıyla düştü.

Kripto borsası Binance.US, 2018’de komisyonsuz kripto ticaretine öncülük eden Robinhood’un izinden giderek  Bitcoin (BTC) spot piyasa işlemleri için işlem ücretlerini kaldırdı.

Binance.US CEO’su Brian Shroder, bu hareketin şirketi tüm kullanıcılar için ve işlem hacmi gereksinimleri olmadan Bitcoin için spot ticaret ücretlerini ortadan kaldıran ilk ABD kripto borsası yaptığını söyledi. Ayrıca, işlemlerde bir yayılma kazanmayacaklarını da sözlerine ekledi:

“Bunu, sektörümüzde ücretlere yaklaşım biçiminde devrim yapmak, kriptoya erişilebilirliği artırmak ve ihtiyaç anında pazarımızı ve müşterilerimizi daha iyi desteklemek için bir fırsat olarak görüyoruz.”

Ücretlerdeki artan rekabet haberleri, rakiplerine de aynısını yapmaları için baskı yapıyor. Rakip ABD borsası Coinbase’in hisseleri Çarşamba günü %9.71 düşerek hisse başına 51.91 dolara geriledi. Halihazırda tüm zamanların en düşük fiyatlarında olan Robinhood, hisse fiyatının yazı yazılırken %-0.79 ile 7.49 $ arasında nispeten sabit kaldığını gördü.

Coinbase şu anda %0 ile %0,50 arasında işlem ücreti alıyor, Kraken %0 ile %0,26 arasında ücret alıyor ve FTX.US %0 ile %0,20 arasında işlem ücreti alıyor.

İşlem ücreti olarak tahsil edilen miktar, genellikle döviz çiftine, 30 günlük işlem hacmine ve emrin yapıcı mı yoksa alıcı emri mi olduğuna bağlıdır.

Shroder Çarşamba günü Bloomberg’e Binance.US’nin ücretsiz işlemlerinden bir spread kazanmayacağını ve bunun yerine yeni bir stake hizmeti de dahil olmak üzere diğer kaynaklardan gelir elde edeceğini söyledi:

“İşleme dahil olmadığımız için spread almıyoruz.”

8.200 Twitter takipçisine hitap eden Shroder, şirketin yaz aylarında yürürlüğe girecek yeni bir katmanlı fiyatlandırma modelini de piyasaya süreceğini sözlerine ekledi.

Katmanlı sistem, yakın zamanda duyurulan Katman 1 ve Katman 2 BTC çiftleri de dahil olmak üzere belirli kripto para birimlerinde ücretsiz ticaret sunan Katman 0 olmak üzere üç bölüme ayrılacak ve işlem ücretleri “varlık başına” bazında belirlenecek. Bununla ilgili daha fazla bilgi Temmuz ayında bekleniyor.

2019 yılında kurulan Binance.US, kripto borsası devi Binance’in Amerikan iştirakidir. Borsa yalnızca Amerikalı kripto para birimi tüccarlarına hizmet veriyor ve ana şirket tarafından bağımsız olarak yönetiliyor.

Robinhood, 2014 yılında kurulduğunda sıfır ücretli hisse senedi ticaretinin ilk öncülerinden biriydi ve takip eden yıllarda bir dizi çevrimiçi aracı kurumun davayı takip etmesine neden oldu. 2018’de kripto için komisyon ticareti başlamadı. Ücret talep etmese de, ücretsiz işlemlerinde bir spread kazanabilir. Alım satımda spread, bir alım satım çiftinin alış (satış) fiyatı ile talep (alış) fiyatı arasındaki farktır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Oxs Connect

Oxs Connect Nedir?

eBay, NFT Pazar Yeri KnownOrigin’i Satın Aldı!