içinde ,

Binance Smart Chain Hakkında: Merkezi mi Merkeziyetsiz mi?

Bu yazımızda Binance Smart Chain’in büyümesini ve oldukça kısa süre içerisinde DeFi sistemine yaptığı katkıları ele alıyoruz. Peki teknik olarak Binance Smart Chain, DeFi sisteminin bir parçası sayılabilir mi?

Borsa, Binance Smart Chain Hakkında Ne Söylüyor?

Messari araştırmacıları Wilson Withiam ve Ryan Watkins, BSC’nin merkezi olduğunu öne sürüyor. Yüksek hızlı işlemlerin, düşük ücretlerin ve başarısının nedeni olarak da bu gösteriliyor.

Görebildiğimiz kadarıyla, şirket de BSC’nin merkeziyetsiz bir platform olduğunu iddia etmiyor. Bu durumu şöyle ele alıyorlar:

Binance Smart Chain, yüksek performanslı merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek için tam donanımlı bir çevreye sahip yeni bir blockchain’dir. Kullanıcıların, her iki dünyanın en iyi özelliklerinden de faydalanabilmesi amacıyla Binance Chain ile çapraz zincir uyumluluğu için inşa edilmiştir.

Binance Smart Chain merkeziyetsiz olmamasına rağmen, uygulamaları merkeziyetsiz sayılabilir mi? Muhtemelen sayılabilir. Özellikle çapraz zincir olanlar. CeDeFi konsepti, Merkezi Merkeziyetsiz finans, tezat görünüyor olabilir. Ancak, biri merkezi diğeri merkeziyetsiz iki kardeş zincir olarak düşünüldüğü zaman daha mantıklı gelmeye başlıyor. Binance, BSC’nin kullandığı doğrulama sürecini şöyle aktarıyor:

Binance Smart Chain, Proof of Staked Authority (PoSA) adlı bir mutabakat mekanizması kullanır. Bu mutabakat modeli, kısa blok sürelerini ve düşük ücretleri destekler ve yalnızca 21 doğrulayıcıya ihtiyaç duymaktadır.

Wilson Withiam ve Ryan Watkins Binance Smart Chain Hakkında Ne Söylüyor?

Wilson Withiam’e göre, Binance Chain her gün söz konusu doğrulayıcı kadrosunu belirliyor. Yalnızca 11 doğrulayıcı Binance Chain’i kontrol ediyor. Hepsinin doğrudan borsa ile bağlantılı olduğunu söylüyor.

Meslektaşı Ryan Watkins bu iddiayı bir adım ileri götürerek BSC’nin merkezi doğrulayıcı kadrosuna sahip bir Ethereum çatalı olduğunu söylemiştir. Binance borsasına, insanları DeFi sistemine getirdiği ve planlarını uyguladığı için hakkını veriyor. Ancak BSC’nin Ethereum’u geçebileceğini düşünmüyor.

Bu açıklamalardan sonra Ryan Watkins BSC ile dalga geçerek onu patlamaya yakın bir balona benzetmeyi de ihmal etmedi.

Bu tartışmaların sonucuna piyasa karar verecek.  Şimdilik düşük ücretler yarışı kazanıyor. İnsanlar BSC’nin merkezi bir yapısı olduğunu bilmiyor veya umursamıyor gibi görünüyor.

Kaynak: bitcoinist

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Hathor

Blockchain’in WordPress’i: Hathor

1inch

1inch Apple IOS Üzerinde Mobil Cüzdanını Piyasaya Sürdü