in ,

Binance Smart Chain: En İyi Performans Gösteren Blokzincirler’den Biri

Ayı piyasasına rağmen 2021 yılı tüm sektör ve Binance Smart Chain için dikkate değer bir yıl oldu.

DeFi, NFT ve Oyunlar gerçek potansiyellerini göstererek kendi ölçüm kriterlerinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması bakımından geride bıraktığımız yıl önemli bir dönemdi. DeFi, akıllı sözleşmelerde her zamankinden daha fazla ilgi gördü. NFT işlem hacimleri tavan yaptı ve oyun en aktif ürün kategorisi haline geldi. Ayı piyasasına rağmen 2021 yılı tüm sektör ve Binance Smart Chain için dikkate değer bir yıl oldu.

2021 yılında günde ortalama yarım milyondan fazla UAW (Benzersiz Aktif Cüzdan) bir BSC dapp’e bağlandı ve bu seviye yıl içinde önemli ölçüde arttı. Binance Smart Chain, eksiksiz bir DeFi dapps paketi ve ağ içindeki oyun kategorisinin nihai yükselişi neticesinde dapp etkinliğinin %35’ini gerçekleştirdi. DeFi ile ilgili olarak BSC, TVL (Kilitlenen Toplam Değer) açısından ikinci en büyük blokzinciri oldu. Ayrıca, BSC’nin fiilen Automated Market Maker’ı PancakeSwap, zincir içi aktiviteye dayalı olarak sektörde en çok kullanılan dapp oldu ve yılı günlük ortalama 546.000’den fazla cüzdanla kapattı. Aynı şekilde, Mobox sağlam bir GameFi olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, oyuncu sayısına göre en iyi 10. blockchain oyunu oldu.

Önemli Çıkarımlar

  • 4. çeyrekte 941.000 UAW  BSC’ye bağlandı; 2021’de blokzinciri cüzdanlarının %35’i ağ ile etkileşime girdi.
  • PancakeSwap, endüstride en çok kullanılan dapp oldu; 4. çeyrekte günde ortalama 500.000’den fazla UAW çekti ve TVL’de 5.48 milyar dolara ulaştı, bu miktar, ağ metriğinin %35’ine ve sektörün yaklaşık %2’sine eşit.
  • Oyunlar BSC’deki ağ etkinliğinin %20’sini oluşturdu. GameFi ve play-to-earn dapp’ler Mobox ve BombCrypto, oyuncu sayısına göre ilk 10 blokzinciri oyunu arasına girdi.
  • Mobox, sektörde en çok oynanan oyunlardan biri olarak kendini kanıtladı. GameFi dapp 4. çeyrekte günde ortalama 27.000’den fazla UAW çekti ve NFT satışlarından 531 milyon dolar kazandı.

Cüzdanların %35’i 2021’de BSC ile Etkileşime Girdi

Binance Smart Chain, 2021’de sağlam bir performans sergiledi. Kullanım açısından BSC, her çeyrekte hedef kitlesini sürekli olarak artırdı. Geçen yıl günlük ortalama 536.000 UAW BSC dapp’a bağlandı ve tüm sektör faaliyetinin %35’ini oluşturdu. Ağ, 4. çeyrekte günlük ortalama 941.000 UAW’ye ulaştı.

DeFi uygulamaları, yılın çoğu için Binance blokzincirini domine etti. 2021’deki ağ etkinliğinin %75’ini  PancakeSwap, Venus ve ApeSwap gibi dapp’ler oluşturdu. Diğer taraftan oyunların varlığı da zamanla daha görünür hale geldi. Oyun dapp’leri 2021’de BSC kullanımının ortalama %20’sini oluştururken bu oran 4. çeyrekte %25’e yükseldi.

PancakeSwap – BSC’nin Mücevheri

PancakeSwap, kuşkusuz BSC ekosistemine en kritik katkıyı sağladı. AMM, zincirleme aktiviteye dayalı olarak 2021’de endüstride en çok kullanılan dapp oldu. Geçen yıl boyunca ortalama günlük 288.000 UAW DeFi dapp’e bağlanırken, bu rakam kasım ayında 671.000 UAW ile zirveye ulaştı. PancakeSwap, ağ etkinliğinin yarısından fazlasını katalize etti ve BSC’nin DeFi alanındaki konumu için hayati önem taşıdı.

TVL açısından PancakeSwap, BSC ekosistemine de öncülük etti. DeFi dapp 2021’i,  5.48 milyar dolarlık TVL ile kapattı. Bu seviye, ağın %35’ine ve endüstri TVL’sinin yaklaşık %2’sine eşit bir miktar oldu. 

PancakeSwap, kapsamlı bir farming token listesi ve auto-compounding staking pools içeren DeFi özelliklerinin yanı sıra, NFT’leri platformuna entegre etti. Dapp, 2021’de 50 milyon doların üzerinde satış getiren Pancake Bunnies ve PancakeSwap adlı iki NFT koleksiyonunu piyasaya sürdü. Hacimler hala diğer NFT pazarlarından uzak olsa da, BSC’nin lider dapp’i için hala büyüme potansiyeli söz konusu.

BSC’nin DeFi Uygulamaları 2021’de TVL’de 18 Milyar Doları Elinde Tuttu

BSC, TVL açısından ikinci en büyük blokzinciri oldu ve bu konuda sadece Ethereum’un gerisinde kaldı. 2021’in sonunda BSC, sektör toplamının %11’ini oluşturan 18 milyar doları elinde tutuyordu.

PancakeSwap’in yanı sıra, BSC’deki DeFi, farklı borsalar, koleksiyoner ve borç verme protokolleri tarafından temsil edilir. 1inch ve Multichain gibi çeşitli dapp’ler özelliklerini Binance ağında genişlettiğinden, çoklu zincir paradigması BSC’ye gerekli desteği sağladı. Aynı şekilde, ApeSwap ve OpenOcean gibi BSC uygulamaları da özelliklerini ağın ötesine taşıdı.

2021’de önemli ölçüde büyüyen bir başka DeFi dapp ise BSC’de önde gelen kaldıraç ve borç verme protokollerinden biri olan Alpaca Finance oldu. Yüksek kullanıcı ölçümlerine sahip olmamasına rağmen (Aralık 2021’de yaklaşık 5.800 UAW) Alpaca, yıl sonunda neredeyse 900 milyon dolarlık kilitli TVL açısından üçüncü en büyük dapp oldu. 

Bir bütün olarak, DeFi alanı daha rekabetçi hale geliyor. DeFi kullanıcılarına yatırımlarını optimize etmek amacıyla  çeşitli seçenekler sunan farklı protokollerde yeni dapp alternatifleri ortaya çıkıyor. PancakeSwap açık bir referans olsa da, bu yıl Alpaca, Venus ve ApeSwap gibi dapp’lerin gelişimini görmek ilginç olacak.

GameFi Uygulamaları BSC’nin Oyun Sahnesini Harekete Geçiriyor

BSC’deki oyun kategorisi 2021’de önemli ölçüde iyileşti. Geçen yıl piyasaya sürülen sayısız blokzinciri oyunu, ağın ve tüm sektörün kullanımını artırdı. DeFi’nin oyunlaştırılmasının yanı sıra 2021 yılı GameFi’nin de Binance açısından önemli bir etmene dönüşümüne sahne oldu.

BSC’nin oyun sahnesinde birkaç BSC dapp göze çarpıyor. Bir GameFi dapp’ı olan Mobox, ağın ekosistemindeki en iyi dapp’larından biri olarak kabul edildi. Bununla birlikte oyuncuların oyunun para birimi BCOIN’i kazanmak için savaştığı, en çok oynanan 10 blockchain oyunundan biri haline gelen ve oynayarak kazanılan bir dapp olan BombCrypto dikkat çekti. 4. çeyrekte piyasaya sürülen BombCrypto, ortalama 21.900’den fazla günlük UAW çekti. Blockchain destekli Bomberman klonu olan BombCrypto’nun iddialı olup olmadığını ve oyuncularını uzun süre elinde tutmayı başarıp başarmadığı izlenmeye değer olacak.

Belirli oyun uygulamaları Binance ağında başarılı olurken, diğerleri aynı düzeyde başarıyı bulamadı. Geçen yıl sektörün dikkatini çeken bir oyun uygulaması CryptoBlades oldu. CryptoBlades, oyuncuların “XP – Experience” biriktirmek ve oyun içi para birimi SKILL’i kazanmak için PVE savaşlarına katıldığı BSC’de bir GameFi savaş uygulaması olarak piyasaya sürüldü. Oyuncular daha sonra SKILL’lerini aynı platformda DeFi bileşenine ekleyerek stake edebiliyor. 

Üçüncü çeyreğin bir noktasında CryptoBlades, Axie Infinity ve Alien Worlds’ün ardından tüm sektörde en çok oynanan üç oyundan biri oldu. Ağustos ayında oyun dapp’i, günlük 406.000’den fazla UAW ile zirveye ulaştı. Ancak haftalar sonra, SKILL’in değeri büyük ölçüde düştüğü için CryptoBlades oyuncu kaybetmeye başladı.

Benzer bir senaryo, eylül ayında en çok oynanan ikinci BSC oyunu haline gelen, oynayarak kazanılan bir dapp olan CryptoBay için geçerliydi. CryptoBay, oyunun token’i olan PEARL’in fiyatı düşene kadar binlerce günlük kullanıcıyı çekmeye başardı.

Sonuç olarak BSC oyunları ağ için cazip fırsatlar sunuyor. En çok oynanan üçüncü oyun olan Alien Worlds, zincirin etkinliğini artırmak amacıyla BSC’de görevler başlattı diğer taraftan CryptoBlades 2022’de kitlesini fethetmeye çalışacak. BombCrypto, X-World Games ve diğerleri Mobox’un adımlarını takip edebilirse, BSC’nin DeFi’deki ağırlığı play to earn uygulamalarına kayabilir. 

Mobox, Yaygın Olarak Kabul Edilen GameFi Oyuncusu

Şüphesiz Mobox, Binance ağındaki en köklü oyun uygulaması olmakla kalmadı, aynı zamanda GameFi trendinin bir referansı haline geldi. mobox, oyuncuların likidite token’larını stake etmelerini ve bunun karşılığında yield farming token’ları (KEY ve MBOX) kazanmalarını sağlar. Bu tokenler MBOX platformunda oynanabilir karakterlerin NFT’lerini veya stake edilebilir varlıkların kilidini açabilir Mobox NFT’leri 2021’de 531 milyon dolar üreterek tüm ağın ticaret hacminin %79’unu oluşturdu.

Ayrıca, 2021’de Mobox aylar geçtikçe daha fazla oyuncu kazandı ve yılı günlük ortalama 27.000 UAW ile kapattı. 

PancakeSwap ile birlikte Mobox, Binance ekosistemindeki en önemli dapp’ler olarak kabul edilebilir. 

NFT Alanında İyileştirmeler 

2021’de DeFi ve oyunlar gelişirken, NFT’lerin BSC’deki performansı Mobox dışında durgun görünüyor. BSC, daha önce belirtildiği gibi, %80’i Mobox’tan olmak üzere, tüm yıl boyunca NFT satışlarından 670 milyon dolar elde etti.

Eş blokzincirlerinin koleksiyonları ve oyun öğeleri, rekor hacimler üreten önemli bir başarı elde etti. Bir noktada BSC, büyümesini desteklemek için NFT’lere ihtiyaç duyacaktır. Destek, Alpaca, BakerySwap veya PancakeSwap gibi uygulamaların DeFi ile kesişme noktasından gelebilir. Ayrıca, NFT’ler ve oyunlar arasında önemli bir bağlantı da söz konusu olduğunu belirtmekte yarar var. 

Olumlu tarafı, BSC’nin seçeneklerden yoksun olmamasıdır. Farklı DeFi ve oyun uygulamaları her an ilgi çekebilir. Ayrıca, 2022’de NFT pazarına girecek olan kitleyi yakalayabilecek Rarible veya Hic-et Nunc gibi platformlar var.

Kuşkusuz, BSC 2021’de önemli ilerleme kaydetti. Ağ, endüstride en çok kullanılan blok zincirlerinden biri haline geldi ve eksiksiz bir DeFi dapps paketi yardımıyla TVL tarafından en büyük ikinci protokol olarak kendini kanıtladı. Bununla birlikte, DeFi sahnesinin giderek daha rekabetçi hale geldiğini belirtmekte fayda var; BSC’nin TVL sıralamasında ikinci sırayı koruyabileceğini veya daha da iyisi Ethereum’un DeFi hakimiyetine meydan okuyabileceğini görmek ilginç olacak.

Oyunlar kategorisinde, BSC’nin sunduğu ürün, sektördeki en eksiksiz ürünlerden biri haline geldi. Yerel oyun uygulamaları Mobox ve BombCrypto en çok oynanan blockchain oyunları arasına girdi. Düşük işlem ücretlerinden ve hızlı işlem sürelerinden yararlanan BSC, blok zinciri oyunlarına ev sahipliği yapmak için sağlam bir ağdır.

Endüstri olgunlaştıkça, akran ağları TVL ve kullanıcıların payı için rekabet edecek. PancakeSwap ve Mobox gibi Dapp’ler önemli ağ desteği sağlar, ancak NFT’ler ve platformların iyileştirme ihtiyaçları devam etmektedir. BSC’nin 2022’de gelişim rotasını görmek ilginç olacak. 

Kaynak: DappRadar

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

LOCGame Haftalık Güncelleme | 11 Şubat 2022

Paribu, Kendi Tokenini Çıkarıyor