in , , ,

Binance Smart Chain (BSC) Etherum’un Yerini Alabilir

İşin özünde, Binance Smart Chain (BSC) orijinalinden daha hızlı ve ucuz olan bir Ethereum kopyasıdır diyebiliriz. Bu özellikleriyle milyonlarca kullanıcıyı iştahlarını açarak kendisine çekiyor. O halde tüm özellikle Binance Smart Chain (BSC) nedir ve Ethereum’un yerini almasını ne engelleyecek?

Binance Smart Chain (BSC) Binance Exchange tarafından Eylül 2020’de piyasaya sürüldü. Tamamen programlanabilir ve başlangıçta akıllı kontratlara tam destekle oluşturuldu. Önceleri Tendermint konsensüs modelini kullanarak anında sonuç veren ve yalnızca bir uygulamayı, o uygulama da Binance DEX, destekleyen bir blok zincir olan Binance Chain’den önce geldi.

Binance Smart Chain

Piyasaya çıkmasından sadece altı ay sonra, Binance Smart Chain (BSC) kripto alanında ilgi çekici hale geldi. Ethereum DeFi deneyiminin ucuz, hızlı ve neredeyse aynı versiyonu olan Binance Smart Chain (BSC) hem geliştiricileri hem de kullanıcıları heyecanlandırdı.

Binance Smart Chain

Kaynak: Bscscan

Binance Smart Chain (BSC) akıllı kontratları mümkün kılmak ve DeFi pazarında hakimiyetini sürdüren Ethereum’a meydan okumak için kuruldu. Ethereum’daki yüksek işlem ücretlerine DeFi alanındaki gelişmelerden kaynaklı ağ doluluğu sebep oluyor. Dolduğu durumda ise işlemlerini hızlı yapmak isteyen kullanıcılar daha yüksek işlem ücreti ödeyerek sırada öne geçiyorlar. Yüksek işlem maliyetlerini ortaya çıkaran bir diğer sebep ise madenciler. Binance bu duruma madencileri aradan çıkartarak çözüm getiriyor. Proof of stake authority (PoSA) sistemi ile araya işlem onaylayıcılarını koyuyor. Bu sistem ile çok daha ucuz işlem ücretleri ile işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Binance Smart Chain

Binance kendi başına hem işlem hacmi hem kullanıcı sayısı olarak en büyük platform. BSC bu açıdan bakıldığında Binance için büyük bir araç. Kendi kullanıcılarını BSC ağında tutarak iyi bir strateji izliyor. Özet olarak BSC düşük işlem ücretleri ile Ethereum’un ciddi bir rakibi. Öte yandan en büyük hacimli platform olmasını iyi kullanıyor ve bununla BSC için hazır bir müşteri kitlesi sunuyor.

Ethereum işlem ücretleri problemini çözmek zorunda. BSC’nin Ethereum’a karşı ciddi bir rakip olduğu gerçek. Merkeziyetsiz finansın popülerlik kazandığı bugünlerde gelecekte bu rekabeti izlemeye devam edeceğiz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin Ve Kripto Para Piyasası Düşüşte: Son 24 Saatte Neler Oldu?

Bitcoin

Bitcoin Daha Düşük Seviyelerde Düzeltme Yapmaya Devam Edecek mi?