in ,

Binance Research ile Derin Tokenomik Araştırması

Konu tokenomiklere geldiğinde kafanız mı karışıyor? Binance Research, hem arz hem de talep dinamiklerini inceleyerek konunun derinliklerine indi.

Token ekonomisini anlamak oldukça önemlidir. İster kendi token yapınızı tasarlamak ister güçlü temellere sahip projeleri tespit etmeye yardımcı olmak için olsun, iyi token ekonomisini neyin oluşturduğunu anlamak çok daha önemlidir.

Binance araştırma ekibi, 2022 yazında yayınladığı bir raporda tokenomiği, kriptografik bir tokenin ekonomik özelliklerini belirleme ve değerlendirme çalışması olarak tanımlıyor. Token arzının dikkate alınması gereken kilit yönleri tahsis, hak ediş süresi ve emisyondur. Raporda, ekip bu üç konuyu da derinlemesine inceliyor.

Layer-1’lerin son yıllarda ekosistem teşviklerine yönelik daha yüksek tahsisatlar lehine halka satış token tahsisatlarının azaldığını ve son birkaç yılda hak ediş sürelerinin ve uçurum uzunluklarının genel olarak arttığını tespit etmişlerdir. İlginç bir şekilde, geleneksel teknoloji şirketleri tam tersi bir yol izliyor gibi görünüyor.

Yüksek FDV/düşük piyasa değerine sahip tokenler ve yüksek DeFi APR’lere ilişkin vaka çalışmalarını inceleyen ekip, tokenlerin yanma mekanizmalarını ve emisyon programlarını anlamanın önemine dikkat çekiyor ve şu ifadeleri kullanıyor: “Artan talep ve daralan arzla birlikte, token yakımlarının yarattığı kıtlık ve bunun sonucunda paydaşlara sağladığı fayda tartışılamaz.”

Talep tarafında ise ekip, hala çok sayıda protokolün token ve token faydasının teşvik edici işlevine çok az önem verdiğini vurguluyor. Ekip için güven, tokenleştirmeyi derin dijitalleştirilmesinin bir biçimi olarak tanımladıkları için tokenlerin faydasında önemli bir rol oynamaktadır.

Tokenler, kripto projelerine fayda sağlayarak çeşitli kullanım durumları alabilir. Yukarıda tanımlanan altı rolün her birinin kendi amacı ve özellikleri vardır.

Right: Tokenler bir protokol ile etkileşim kurma hakkı verebilir. Bu, çeşitli şekillerde olabilir. Yönetişim en yaygın olanıdır ve bir projenin yönü hakında değişiklik önerme ve oylamaya izin verir. Ayrıca bir protokole erişim sağlayabilir ve ürün kullanımına izin vererek sahiplik sunabilirler.

Value Exchange: Tokenlerin kullanımı mini ekonomilerin yaratılmasına yol açabilir. Bu bağlamda tokenler, alım ve satımın yanı sıra çalışma ve bağlılığın ödüllendirilmesine olanak tanıyarak ekonomilerin yaratılmasını ve varlığını kolaylaştırabilir.

Toll: Tokenler katılımcıların, yatırımcıların ve kullanıcıların oyuna dahil olmalarını sağlar. Çoğu zaman, güvenlik depozitoları veya kullanım ücretleri, bir akıllı sözleşme platformu veya protokolü çalıştırırken giriş için bir engel oluşturmaya yardımcı olabilir.

Function: Tokenler, bir ağa katılmalarına, bir oyuna katılmalarına, kullanıcılarla ve diğer katılımcılarla bağlantı kurmalarına izin vererek bir kullanıcı deneyimini sıklıkla zenginleştirebilir ve hatta onları katılmaya teşvik edebilir.

Currency: İster bir oyunda ister bir DeFi protokolünde olsun, bir token çoğu zaman bir değer deposu ve değişim aracı olarak bir para birimi işlevi görebilir.

Earnings: Protokoller kazançlarını token teşvikleri yoluyla paylaşır ve protokolün katılımcılarına fayda dağıtır. Bu, bir ekosistemin büyümesini ve gelişmesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Binance Research ayrıca arz ve talebin ötesine geçerek iki token modelini değerlendirdi ve tokenler hakkında düşünürken sağlam bir ürünün önemini daha fazla araştırdı. İki tokenli bir model, aynı anda iki farklı token sağlar. Bu da ekosistemi amaca yönelik bir tokenden ayırarak iki tokenin her biri için kullanım alanlarının uzmanlaşmasına yardımcı olur.

Binance Research, uzun vadede güçlü temellere ve ürün-pazar uyumuna sahip iyi projelerin her zaman kötü temellere sahip olanlara karşı kazanacağına inanıyor.

Kaynak: https://www.bsc.news/post/tokenomics-deep-dive-with-binance-research

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

SEC-Ripple Davası XRP’yi Arafta Bırakıyor

Ağustos Ayının En Değerli NFT’leri