in

Binance Platformuna Soruşturma Şoku!

Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance platformunun ABD’deki regülatörleri ve Adalet Bakanlığı tarafından bir soruşturma ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

Rapora göre, Adalet Bakanlığı ve Gelir İdaresi yetkilileri isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak “Binance’in işleriyle ilgili iç-görüsü olan kişilerden bilgi talep etti”. Bloomberg’in raporu, “federal kurumların Binance’i yanlış yapmakla suçlamadığını” belirtti. Bloomberg, Mart ayı ortasında Binance’in, borsanın ABD vatandaşlarının kendi platformunda işlem yapmasına izin verip vermediği konusunda Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) bir soruşturma ile karşı karşıya olduğunu bildirmişti.

Binance US XRP

Bloomberg’in haberinin manşetlerde yayınlanmasından dakikalar sonra Binance CEO’su Changpeng Zhao tweet attı: “CZ, bunun FUD olduğunu vurgulayarak bunun bazıları için acı, bazıları için ise fırsat olduğunun altını çizdi.” Bu mesaj, Bloomberg’in Mart ayında CFTC raporunun ardından yayınladığı mesaja benziyordu.

Binance Coin (BNB) fiyatı ise Binance üzerinde dakikalar içerisinde 600 dolardan 570 dolara kadar geri çekildi ve haberin olumsuz etkisi net bir şekilde tüm piyasaya yansıdı. Binance platformunun daha önce de ABD’deki finansal düzenleyicisinin soruşturması altında olduğu da belirtilmişti. Bir Binance sözcüsü ise The Block’a şunları söyledi:

“Yasal yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz ve düzenleyiciler ve kanun uygulayıcılarla işbirliği içinde çalışıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki kanun uygulayıcı kurumlara yardım etme konusunda güçlü bir geçmişe sahibiz. Belirli konular veya sorgulamalar hakkında yorum yapamayız.”

Geçtiğimiz aylarda Binance, düzenleyici danışma ekibini güçlendirmeye çalıştı. Mart ayında Binance, eski ABD senatörü Max Baucus’u regülatör danışmanı olarak işe aldı ve o ayın sonunda borsa, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FAFT) iki eski üyesini danışma ekibine ekledi. Daha önce bildirildiği üzere Binance, hisse senedi token ticareti hizmeti için Avrupa’da düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kaldı. Teklif, Almanya’daki düzenleyicilerden bir kamuoyu uyarısı aldı.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Cardano

Cardano, Ethereum’un Tahtını Ele Geçirebilir mi?

kriptopara, vitalik, elon

Kriptopara Piyasası Çöküşte: Yatırımcıları Neler Bekliyor?