in ,

Binance Listelemesi Alan Gitcoin (GTC) Nedir?

Gitcoin Platformu

Gitcoin, açık yazılım projelerini desteklemek amacı ile eylül 2017’de kurulmuş bir ödül avcılığı platformudur ve arkasındaki şirket Boulder, Colorado – ABD’de bulunmaktadır. Gitcoin ismi ise temelde, Git (en popüler açık yazılım denetim sistemi) ve Bitcoin (1 numaralı kriptopara) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Gitcoin, merkeziyetsiz projelerin merkezi bir ofis gerektirmeden P2P tarzında kaliteli iş gücüne ulaşabilmesi gerçeğini hayata geçirmeyi hedeflemiştir.

Ödül Avcılığı

Kodlayıcılar bu platform sayesinde ödüllere göz atabilmekte ve bir çözüm için başvurabilmektedir. Daha sonrasında bu kodlayıcılar listelenen sorunu çözebilirse, belirtilen ödülü almaya hak kazanmaktadır. Ödemeler kriptopara ile yapılmakta ve proje yöneticileri ödülleri listeleme sırasında fonlamalıdır. Gitcoin platformu ise, sorunu yaşayan ve sorunu çözen iki tarafı buluşturması sebebi ile ufak bir komisyon almaktadır.

 

 

Aylık 18.000’den fazla kullanıcı, %88 ödül tamamlama oranı, 7 günlük ortalama geri dönüş ve 60 doları aşan saatlik ücret dağılımı ile Gitcoin, dünyanın dört bir yanındaki kodlayıcıların Metamask, Truffle, Ethereum Vakfı gibi projelere ve hatta Ethereum 2.0 için ölçeklendirme çözümlerine katkıda bulunmalarını sağlamıştır.

 

GTC Token

GTC Token, Gitcoin ekosisteminin DAO olarak işlemesini sağlayan bir Governance Token’ıdır. Gitcoin Governance ekosistemi, blokzincir üzerinde oylama, anlık oylama ve topluluk liderliği yönetimini mümkün kılan COMP/UNI tarzı platformlardan yararlanarak GTC etrafında şekillenmiştir.

GTC standard bir ERC-20 Token olma özelliğine sahiptir ve maksimum 100M arzı bulunmaktadır. Token arzının %50’si geçmişte ekosisteme değer katanlara (topluluk üyeleri, yatırımcılar ve mevcut ekip) tahsis edilirken diğer %50’sinin kilitleri ise gelecekte açılacaktır. Lansman sırasında GitcoinDAO, geçmiş Gitcoin kurucuları ve katılımcıları ile gelecektekiler arasında eşit bölünmüştür.

Kaynak: ELI5, Crypto.bi | ConsenSys, Medium | Coin Introduction, Morioh.com

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Bitcoin

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway Şirketi Bitcoin Dostu Dijital Bankaya Yatırım Yapıyor

Bitcoin, kripto para

Bitcoin’in Tarihçesi 1: Bitcoin Tarihine Giriş