içinde , ,

Binance Labs’ın Yatırım Yaptığı ve Henüz Binance’de Listelenmeyen Projeler

Binance Labs, daha büyük blockhain ekosistemlerinin büyümesine yardımcı olan endüstri projelerine finansman sağlayarak uygulanabilir blockchain girişimcilerini, yeni başlayanları ve toplulukları tanımlar, yatırım yapar ve güçlendirir.

Bu yazımızda Binance Labs tarafından yatırım yapılan ama henüz Binance’de listelenmeyen projelerin bir listesini hazırlayıp sizler için bu projeleri tanıttık.

Nym (NYM)

Nym, dünyanın önde gelen üniversitelerindeki araştırmacı bilim adamları ve geliştiricileri tarafından tasarlanan yeni nesil gizlilik projesidir.

Sistem, ağ düzeyinde gizlilik sağlayan bir mixnet, uygulama düzeyinde gizlilik sağlayan kimlik bilgileri ve sistemi çalıştıranları ödüllendirerek uzun vadede sürdürülebilir ve ölçeklenebilir hale getiren NYM token’ını içerir. Bunlar birlikte çalışarak NYM token’ı tarafından desteklenecek küresel, merkeziyetsiz bir gizlilik ağı oluşturacaktır.

Nym gizlilik sisteminde geliştiriciler, kullanıcılarını Nym mixnet aracılığıyla ağ düzeyinde ve Nym özel kimlik bilgileri aracılığıyla uygulama katmanında korumak için mevcut uygulamalarını Nym sistemine bağlayabilir.

pSTAKE Finance (PSTAKE)

pSTAKE, stake edilen varlıkların likiditesinin kilidini açan bir likidite staking protokolüdür. PoS token’larını stake edenler varlıkların likiditesini korurken varlıklarını stake edebilirler. pSTAKE ile staking yaparken kullanıcılar, staking ödülleri kazanır ve ayrıca ek getiri (stake ödüllerinin üstünde yield) üretmek için DeFi’de kullanılabilecek 1:1 sabitlenmiş staked temsili token’leri (stkTOKENs) alırlar.

PSTAKE, pSTAKE protokolünün yönetişim ve ödül token’ıdır. Bu bir ERC-20 token’ıdır ve protokolün ekosistemine yönetişim, ödül ve token dağıtımı şeklinde destek sağlamaktadır. pBridge, şu anda pSTAKE’e güç veren birkaç blockchain arasında bir köprüdür. Bu benzersiz köprü, Ethereum, Cosmos, Persistence vb. gibi birden fazla farklı blok zinciri arasında varlık aktarımını sağlar.

Wombat Exchange (WOM)

Wombat Exchange, BNB Chain üzerine kurulmuş multi-chain bir stableswap’tır. Wombat, varlık-yükümlülük yönetimi ve kapsama oranı kavramlarını benimser, çeşitli stablecoin’lerin minimum slipaj ile trade edilmesini ve sürdürülebilir getiri için single-stake stablecoin’leri mümkün kılar.

WOM token’ı şunlar için kullanılabilir:

  • Yönetişim kararlarına katılım ve oylama.
  • Stablecoin’lerle likidite sağlama ödülleri.
  • WOM token’larını kilitleyerek likidite teşviklerini artırmak.

Ayrıca WOM token’ı, tüm stablecoin havuzlarına artırılmış kazanç sağlayarak APR oranlarını maksimum seviyeye getiren veWOM sağlamak için de kilitlenebilir. 

Dora Factory (DORA)

Dora Factory, günümüz açık kaynak teknolojisi topluluklarının da yönetişime ihtiyacı olduğunu, bunu yönetmek için bir token yaratılması gerektiğine inanır. Geliştirici topluluğunun yönetimi için bir DAO gereksinimini karşılayan Dora Factory, hacker’ların potansiyellerini tam olarak keşfedebilmelerine olanak sunuyor.

Sayısız hackhaton’lar ve ödüllü hack yarışmaları düzenleyen Dora Factory, Polkadot ve Ethereum üzerinde Layer-2 altyapısı ile tasarlanmıştır. DORA ise bu sistemin utility token’i olarak hizmet veriyor. DORA, yönetişimde kullanıldığı gibi madenciliği de yapılıyor ve stake hizmeti ile kullanıcılarına pasif gelir imkânı yaratıyor.

Melos Studio (MELOS)

Melos Studio, müzik yaratıcılarının Melos NFT DNA Tree aracılığıyla ilhamlarından yararlanabileceği, müzik endüstrisini yeni evrimle tanıtan yenilikçi bir Web3 müzik platformudur ve aynı şekilde yeni nesil hayran ekonomisine olanak tanır.

Melos’un temel amaçlarından biri de müzik için özgürleşmiş bir ekosistem yaratmaktır. DAO yönetimi her içerik oluşturucuya eşit davranılmasını sağlar. Öncü müzisyenler için bir Online Woodstock, müzik yaratıcıları için Utopia, Melos Studio’nun temel parçalarından ikisidir. MELOS ise ağın yönetişim token’ıdır.

Nine Chronicles (NCG)

Nine Chronicles, topluluk tarafından desteklenen merkeziyetsiz, açık kaynaklı bir RPG ağıdır. Nine Chronicles, çeşitli eşyalar oluşturarak, trade ederek farklı stratejiler katabileceğiniz bir oyundur. Oyun, blockchain’e destek olmak ve blockchain’in faydalarından yararlanmak için merkeziyetsiz bir online oyun deneyimi sunar.

Oyuncular ve madenciler, dağıtılmış bir oyun ağına güç sağlamak için birbirine bağlanır. Oyun, NCG token’ı ile arz ve talebin en büyük para birimi olduğu karmaşık bir ekonomi tarafından desteklenir. Bu sayede kullanıcılar, oyun oynarken çeşitli NFT’ler yaratabilir ve para kazanabilirler.

Mint Club (MINT)

Mint Club, kodlamaya gerek duymayan ve anında likidite sağlayan akıllı bir token oluşturma platformudur. Herkes sadece birkaç basit tıklamayla bir token başlatabilir. Mint Club platformu şunları sağlar:

  1. BEP20 tabanlı token oluşturmaya gerek yoktur. (WYSIWYG token oluşturucu gibi)
  2. Likidite havuzları sağlamadan anında trade edilebilir.

Symbiosis (SIS)

Symbiosis, merkeziyetsiz çok zincirli bir likidite protokolüdür. Kullanıcıların, fonların tek sahibi olarak kalırken, tüm blockchain’ler arasında varlıkları değiştirmesine olanak tanır.

Symbiosis’te Swap işlemine devam etmek için ek cüzdan, uzun bekleme süresi veya ekstra adım yoktur. Bu protokol, tamamen merkeziyetsizdir. Aynı anda birden çok blockchain’le birlikte çalışabilir ve non-custodial’dır. Sınırsız çapraz zincir likiditesine sahiptir. SIS ise Symbiosis’in protokol token’ıdır, Ethereum’a dağıtılır.

StarSharks (SSS)

StarSharks (SSS), oyuncuların, geliştiricilerin ve yatırımcıların sürdürülebilir bir ekosistemde temel NFT’lerin değer evrimini tanımlayabilecekleri, topluluk odaklı bir metaverse’tür. Bu proje, içeriğin değerini toplulukla geliştirmeyi, paylaşmayı ve varlıkların tek bir oyunda izole edildiği mevcut GameFi dünyasını bozmayı amaçlıyor.

StarSharks çift token’lı sistemle desteklenir: SSS, yönetişim token’ı ve SEA, oyun token’ı. StarSharks dört modüler varlıktan oluşur:

  1. Temel oyun NFT’leri,
  2. Topluluk tarafından tanımlanan gelişen oyunlar,
  3. Yerleşik kiralama sistemleri ile NFT pazarları,
  4. Topluluk tarafından yönetilen gelir havuzu.

Aptos

Aptos, Layer-1 ağında yaşanan güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sorunlarını çözmeye odaklanmıştır. Ağ, Rust tabanlı bir programlama dili olan Move’u kullanır ve bu programlama dili, projenin merkezidir.

Yeni ve bağımsız bir proje olan Aptos, dünya çapında çok sayıda kullanıcıya güvenilir ve kullanışlı bir blockchain sağlamaya odaklanmıştır. Aptos, Ethereum ve Solana’yı geride bırakmayı hedefliyor.

Aptos, Diem blockchain’i kurucularından olan Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından ortaklaşa bir şekilde Aptos Labs tarafından kurulmuştur. Ekibin son derece deneyimli olduğu ve Aptos’u güvenli, ölçeklenebilir ve erişilebilir bir ağ olarak oluşturmaya çalıştıkları biliniyor. 

Ultiverse

Ultiverse, bir metaverse oyun girişimidir ve Web3’ü ilk AAA blockchain oyununa ev sahipliği yapacak VR uyumlu bir sanal dünya ile bağlamak için çalışır. Ultiverse; bir MetaFi’dir ve tokenomikleri, ekosistemler arasında karşılıklı olarak faydalı ilişkileri teşvik ederek burada bir oyuncular topluluğu oluşturur.

Ultiverse dünyası, oyuncuların sanal dünyada kullanım için çoklu zincirlerden kendi NFT’lerini içe aktarmalarına izin verir. Ayrıca Ultiverse, NFT ve arazi özelleştirmesini destekler. 

Cosmic Guild (CG)

Cosmic Guild, play-to-earn’ın ötesine geçerek Cosmic’i rekabetçi bir e-spor takımı haline getirmeyi hedefler. Cosmic Guild, tamamen yeni ekonomiler ve topluluklar, bunu yapma sürecinde dünya çapında milyonlarca yaşamı daha iyi hale getirmeyi hedefliyor.

Zecrey Protocol

Zecrey blockchain topluluklarına, BNB Chain, Ethereum, NEAR, Solana vb. farklı zincirlerde dijital varlıkları toplama ve yönetme de dahil olmak üzere Zero-knowledge’a (zk – Sıfır bilgi) dayalı, çapraz zincir protokollerini kullanmanın basit ve özel bir yolunu sunar.

Zecrey, hızlı işlem onayı ve gizlilik korumasını aydınlatarak kullanıcılarının birden çok zincirde varlıkları kolayca yönetmesini, takas etmesini ve köprü oluşturmasını sağlar. Kullanıcılar, Zecrey sayesinde neredeyse tüm dijital varlıklarını tek bir cüzdanda görüntüleyebilir ve bunlarla işlem yapabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

En Hızlı Blok Zinciri Olma Girişimi: NodeReal ve Aptos Ortaklığı

Son Beş Ayda Binance’de Listelenmiş Projeler