in ,

Binance Labs’in 2023’te Gerçekleştirdiği En İyi 5 Yatırım

Bu makalemizde, Binance Labs tarafından 2023 yılında yapılan en heyecan verici beş yatırımı kaleme alacağız.

Binance’in risk sermayesi kolu ve inovasyon merkezi Binance Labs, kripto para ekosistemi için çalkantılı bir yıl olan bu dönemde, blok zinciri alanındaki yenilikçi projelerin teşvik edilmesinde önemli bir rol oynamaya devam etti. Finansman, mentorluk ve stratejik ortaklıkları kapsayan çok yönlü bir yaklaşımla Binance Labs, merkeziyetsiz teknolojilerin geleceğini şekillendirmeye devam ediyor.

Xterio

Binance Labs, Temmuz ayının başlarında oyun endüstrisinde devrim yaratmaya yönelik stratejik bir hamleyle Web3 oyun platformu Xterio’ya 15 milyon dolar yatırım yaptı.

Oynaması ücretsiz ve zincir içi oyunlar arasındaki boşluğu doldurmasıyla tanınan Xterio, bu fondan güçlü oyun ve teknoloji geliştirmenin yanı sıra token’larının lansmanı için de yaralanacak. Xterio, geliştirmekte olan şirket içi ve üçüncü taraf oyunlardan oluşan etkileyici bir listeye sahip. Yapay zeka entegrasyonu da dahil olmak üzere oyun ve teknoloji geliştirmeye odaklanan proje, oyun deneyimini yükseltmeyi amaçlıyor.

Xterio ekibinin FunPlus, Ubisoft ve NetEase gibi teknoloji ve eğlence devlerinden gelen sektör uzmanlarından oluşması, zengin bir bilgi birikimi sağlıyor. Binance Labs ile yapılan stratejik ortaklık, Xterio’yu hızlandırılmış büyüme için konumlandırıyor ve token’ı BNB Chain ekosistemine sorunsuz bir şekilde entegre oluyor. Bu finansman yatırımı, Xterio’nun kuluçka oyunlarının gelişimini hızlandırmaya ve Web3 oyun dağıtım platformunu zenginleştirmeye yönelik önemli bir adımı ifade ediyor.

Radiant Capital

Binance Labs’in 2023’teki en iyi portföy şirketleri arasında, Binance Labs’in portföy şirketi LayerZero Labs üzerine onla edilen Radiant Capital yer alıyor.

DeFi ortamındaki likidite parçalanmasını üstesinden gelmeye odaklanan Radiant Capital, 20’den fazla farklı zincirde sorunsuz varlık yatırma ve ödünç almayı kolaylaştıran bir borç verme ve ödünç alma protokolüdür. Projenin zincirden bağımsız ve kullanıcı merkezli bir yaklaşıma olan bağlılığı, Binance Labs’in DeFi’nin geleceğine yönelik vizyonuyla oldukça uyumlu.

Özellikle Radiant, 2023 yılı boyunca önemli bir ilgi görerek Arbitrum’da Toplam Kilitlenen Değer (TVL) bazında lider borç verme protokolü olarak en üst sıraya yerleşti ve BNB Chain’deki DeFi protokolleri arasında beşinci sıraya yükseldi.

Binance Labs’in sağladığı bu finansman, Radiant’ın oracle desteğini artırmayı, teminat seçeneklerini genişletmeyi, Ethereum ana ağında konuşlandırmayı, zincirler arası likidasyonları etkinleştirmeyi, çift emisyonları desteklemeyi, soyutlanmış geri ödemeleri ve tam LayerZero mesajlaşma desteğini dahil etmeyi içeren iddialı genişleme planlarını besleyecek.

Helio Protocol

DeFi protokolü Helio, Ağustos ayında Binance Labs’ten 10 milyon dolarlık önemli bir fon alan bir başka platform oldu. Yerel stablecoin’i HAY ile tanınan Helio Protocol, teminatlandırılmış borç verme, hizmet olarak stake etme (StaaS) ve LSDfi altyapısını sorunsuz bir şekilde entegre ederek 300 milyon dolarlık etkileyici bir Toplam Kilitli Değer (TVL) elde etti.

Binance Labs’in yatırımından önce Helio, sermaye verimliliğini artırmak amacıyla Synclub’ı satın aldı. Bu birliktelikten doğan sinerji, teminat olarak ek Liquid Staking Token’ları (LST’ler) dahil ederek HAY için yeni boyutlar ortaya çıkardı ve kullanıcılar için genel staking deneyimini geliştirdi. Yükseltme, kullanıcılar için yeni teminat dönüşümleri ve para çekme fırsatları da sundu.

Binance Labs’ten gelen 10 milyon dolarlık destek, Helio Protokolün genişlemesini destekleyerek ekip büyümesine, likit stake sağlayıcıları arasında teminat çeşitlendirmesine ve çoklu zincir ölçeklenebilirliği desteğinin güçlendirilmesine odaklanacak.

Curve DAO

Curve Finance’ın 24 milyon doların üzerinde bir bedelle istismar edilmesinden sadece iki hafta sonra Binance Labs, Curve DAO Token’a (CRV) stratejik olarak 5 milyon dolarlık önemli bir yatırım ayırdı.

En büyük stableswap ve ikinci en büyük merkeziyetsiz borsa olan Curve, 2,4 milyar dolarlık Toplam Kilitli Değere (TVL) ve 215 milyon dolarlık günlük hacme sahiptir. Bu yatırım, Binance Labs’in Curve ile iş birliği yaparak DeFi’nin geleceğini şekillendirme konusundaki kararlılığını pekiştiriyor. Ethereum tabanlı hizmet token’ı CRV, Curve ekosistemini besleyerek düşük ücretler ve kaymalarla sorunsuz ERC-20 token değişimi sağlıyor. Ortaklık, Curve’ün operasyonlarını BNB Chain’e genişleterek hız ve maliyet avantajlarından yararlanıyor ve böylece BNB Chain DeFi ekosisteminin gelişen büyümesine katkıda bulunuyor.

Delphinus Lab

Binance Labs, güvenilir hesaplama ortamını yeniden şekllendiren ve ilk bilinen açık kaynaklı zkWASM sanal makinesini inşa eden bir altyapı sağlayıcısı olan Delphinus Lab’e de yatırım yaptı.

Delphinus Lab’in yenilikçi zkWASM teknolojisi, geliştiricilerin tercih ettikleri programlama dillerinde sıfır bilgi (ZK) uygulamaları oluşturmalarını sağlıyor. Bu yeniliği teknoloji devleri Google, Mozilla, Microsoft ve Apple’ın ortak çalışması olan WebAssembly (WASM) ile sorunsuz bir şekilde entegre eden Delphinus Lab, uygulamalarda gelişmiş güvenlik ve gizlilik sağlıyor.

Binance Labs’in yatırımı, Delphinus Lab’in uygulama iş yükleri için otomatik kanıtlama ve gruplama hizmetleri ve geliştirilerin GitHub uygulamalarını sergilemeleri için sorunsuz bir yol sunan zkWASM Hub’ın devam eden gelişimini destekleyecek.

Kaynak: https://www.bsc.news/post/report-top-5-binance-labs-investments-in-2023

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Sei Network, İstanbul’da Buluşma Etkinliği Gerçekleştiriyor!

Haftanın Öne Çıkan IDO’ları