in ,

Binance Kurumsal Yatırımcılar Hakkında Rapor Yayınladı

En büyük kripto para borsası Binance’in araştırma kolu olan Binance Research “Institutional Crypto Outlook Survey” başlıklı bir araştırma raporu yayınladı. 200’den fazla küresel kurumsal yatırımcı baz alınarak yapılan bu anket küresel piyasa koşulları altında yatırımcıların düşüncelerini ortaya koyuyor. 

Yatırımcıların endişelerinin ne olduğu, hangi DeFi dapp’lerini kullandıkları ve en çok hangi sektörlerle ilgilendiklerine dair pek çok sorunun cevabı bu araştırma raporunda yer alıyor. Ankete katılanların %63,5’i önümüzdeki 12 ay boyunca kriptonun görünümü hakkında olumlu olduklarını belirtti.

Yatırımcı iyimserliğinin boyutu, önümüzdeki on yıl için görünümleri sorulduğunda daha da arttı ve ezici bir çoğunluk (%88) olumlu olduklarını belirtti.

Kurumsal yatırımcıların %47,1’i geçen yıl boyunca kripto tahsislerini sürdürdü ve üçte birinden fazlası (%35,6) aynı dönemde tahsislerini artırdı. İleriye dönük olarak, çoğu (%50) tahsislerini artırmayı beklerken, yalnızca %4,3’ü önümüzdeki 12 ay içinde kripto tahsisini azaltmayı bekliyor.

Altyapı; L1 ve L2, kurumsal yatırımcıların odaklandığı alanlardır. Yatırımcıların %53,9’u altyapının kendileri veya fonları için en önemli sektör olduğunu düşünüyor. Bunu sırasıyla %48,1 ve %43,8 ile L1 ve L2 sektörleri yakından takip etti. Kullanım açısından, son aylarda en yaygın kullanılan DeFi dApp’leri oldu.

Kurumsal yatırımcılar, daha fazla gerçek dünya kullanım durumunun ve düzenleyici netlikteki iyileştirmelerin kripto paranın benimsenmesine yardımcı olacağına inanıyor.

50 milyon ABD dolarının altındaki fonların %42,8 potansiyel yatırım getirisi için kriptoya yatırım yapıyor. %37,5 gelişen teknolojiye yatırım yapmak için bu alanı tercih ediyor. 75 milyon $AUM’un üzerindeki fonlar için ise kriptoya yatırım yapma motivasyonu portföy çeşitlendirmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmaya katılanların; %39 DeFi’ye, %48 L1’lere, %43,8 L2’lere, %53,9 altyapıyla ilgileniyor. Oyun, NFT’ler ve metaverse’ün onlar için o kadar önemli olmadığı dikkat çekti. %51 Cüzdan İnovasyonunu (kendi kendine saklama, MPC, geliştirilmiş UI/UX) önemli buluyor.

Kullandıkları en büyük 4 dapp türü ise şu şekilde kaydedildi:

  • Spot DEX’ler
  • Perp DEX’ler
  • LSD’ler
  • Kredi

Kurumsal yatırımcıların %90,5’i işlemlerinin çoğunu CEX’lerde gerçekleştiriyor. Bununla birlikte, artan fon büyüklüğüyle birlikte daha fazla yatırımcının DEX’lerde işlem yaptığı görülüyor. Bu daha büyük yatırımcıların CeFi yerine DeFi’yi tercih ettiği anlamına gelir.

%58,2 varlıklarını CEX’lerde tutuyor. %20,2 kurumsal yatırımcılarda tutuyor. Yatırımcılar, cüzdan sektöründeki gelişme/yenilik eksikliğini gördüklerinden bu iki yöntemi tercih ediyorlar.

Binance Research, dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’in araştırma koludur. Ekip objektif, bağımsız ve kapsamlı analiz sunmaya kendini adamıştır ve kripto alanında düşünce lideri olmayı hedeflemektedir. Analistler, kripto ekosistemi, blockchain teknolojileri ve en son piyasa temalarıyla ilgili ancak bunlarla sınırlı olmayan konularda düzenli olarak bilgilendirici düşünce raporu yayınlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Chirpley ve BabyDoge Yakma Etkinliği için İş Birliği Yapıyor

Ethereum Name Service (ENS)

Ethereum Name Service (ENS) Layer-2 Ekosistemine Genişlemeyi Planlıyor