in

Binance, Kara Para Aklama İddialarına Yanıt Verdi

Binance, medya kuruluşu tarafından ortaya atılan iddiaların, ilgili taraflarca “kamuoyunu yanlış yönlendirmek” amacıyla oluşturulduğunu yazdı.

Reuters tarafından geçtiğimiz pazartesi günü yayınlanan “Kripto Devi Binance Nasıl Bilgisayar Korsanları, Dolandırıcılar ve Uyuşturucu Kaçakçıları için Bir Merkez Haline Geldi?” başlıklı makalesinde, Binance’in bilgisayar korsanları, dolandırıcılar, uyuşturucu kaçakçıları için bir merkez olduğu ve 2017 – 2022 yılları arasında en az 2.35 milyar dolarlık yasa dışı fonun aklandığını iddia etmişti.

Kripto borsası Binance, makaleye uzun bir cevap yayınladı. Reuters’in suçlamalarına yanıt veren Binance ekibi, birçoğunun inandığı gibi endüstrinin kara para aklama cenneti olmadığını belirtirken,  2021’deki tüm kripto para işlemlerinin yalnızca %0.15’inin yasadışı faaliyetle bağlantılı olduğunu aktardı. Binance yetkilileri, makaledeki iddiaların sadece gerçek dışı olmadığını, aynı zamanda ilgili tarafların dezenformasyon yaparak halkı yanıltma girişimi olduğunu belirtti. Açıklama şu şekilde,

“Verileri rastgele seçen, düzenleyicilerden uygun şekilde doğrulanamayan dedikodulara güvenen, şöhret için kripto paranoya kültürüyle beslenen yazarları görmezden gelmenizi şiddetle öneririz. Bunun yerine, sadece gerçeklere bakın.”

Gönderinin devamında Binace, geleneksel finans platformlarının, doğası gereği şeffaf olan kriptodan daha fazla yasadışı fonla lekelendiğine dikkat çekerken, Birleşmiş Milletlerden alınan istatistiklere göre fiat paranın %2 ila %5’inin yasadışı faaliyetlerle ilişkili olduğunu da belirtti. 

Binance ekibi ayrıca blockchain işlemlerinin izlenmesi en kolay işlemler olduğunu ve yasa dışı faaliyetlerde bulunan kişilerin lehine çalışmadığını vurguladı. Ekibin bu konudaki sözleri ise “Takip edilmesi neredeyse imkansız olan fiat paranın aksine blockchain, değişmez ve kamuya açık doğası, dijital varlıkları kara para aklama için kötü bir seçenek haline getiriyor. Kolluk kuvvetlerinin kara para aklamayı nakit işlemlerden çok daha kolay ortaya çıkarmasına imkan sağlıyor.” şeklinde gerçekleşti.

Blog gönderisinde Binance, Reuters ile olan e-posta yazışmalarını da yayınladı. Bu yazışmalarda Binance’in, borsayı eleştiren makaleyi yayınlanmadan önce Reuters’in sorularına verdiği yanıtları da ekledi.

Binance blogunda yayınlanan cevabın ardından CEO Changpeng Zhao, düşüncelerini Twitter hesabı üzerinden paylaştı. CZ’nin açıklamaları şu şekilde oldu,

“Reuters’in dünkü makalesi büyük bir zaman ve kaynak israfı. Bu, onun hakkında konuşacağım ve ekibimizin yazarla etkileşime geçeceği son şey…Mükemmel değiliz. Yıkıcı yeni bir sektörde faaliyet gösteren genç bir şirketten bekleyeceğiniz gibi, geçmişte hatalar yaptık. Ancak bu onlara nesnel bir hikaye anlatma yükümlülüklerini göz ardı etme hakkı vermez. Yasa yapıcılar endüstrinin nasıl düzenlenmesi gerektiğini tartışmaya devam ederken, her soruşturmaya yanıt vererek, mümkün olan her yerde kanun yaptırımını destekleyerek ve hatalarımızı sahiplenerek üzerimize düşeni yapacağız. Bu makale yayınlanmadan önce Reuters ile e-posta alışverişimizi okumadıysanız, okumanızı tavsiye ederim. Gazetecilik, sektörümüz için son derece önemlidir…”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Ripple (XRP) Davasından Son Gelişme ve Fiyat Analizi I 08.06.2022

Jack Dorsey’in 2,9 Milyon Dolara Satılan Tweet NFT’si Şu Anda 29 Dolarlık Teklife Sahip!