içinde

Binance, İspanya’da Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcı Lisansı Aldı

İspanya Merkez Bankası, Binance’in yerel birimi Moon Tech Spain’i, kara para aklama ve terör finansmanına karşı prosedürleri olan kripto para platformu olarak sistemine kaydetti.

Dünya çapında yaklaşık 120 milyon kullanıcısı olan Binance, cuma günü yan kuruluşu olan Moon Tech Spain’in, İspanya’da sanal varlık hizmet sağlayıcısı olarak lisans aldığını açıkladı. Bu lisans sayesinde Binance, İspanya’da kripto varlık alım-satımı ve saklama hizmetleri sunabilecek. Bu adım Binance’in, Fransa ve İtalya’dan sonra Avrupa Birliği’nde ivme kazandığına işaret ediyor. 

İspanya Merkez Bankası karara yönelik yapmış olduğu duyuruda, kayıtlı sağlayıcıların kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili kurallara uyması gerektiğini belirtirken, platformların finansal ve operasyonel risklerini denetlemediğini ve sicile dahil edilmesinin faaliyetlerinin merkezi tarafından onaylandığı anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi.

Haberin ardından Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao  ya da kısaca CZ, yorumları şu şekilde oldu,

“Kripto paraların yaygın olarak benimsenmesi için etkili düzenleme şarttır. Binance’in, sektördeki en güvenilir platform olmasını sağlamak için uyumluluk konusunda önemli ölçüde yatırım yaptık … politikalar sunduk. Moon Tech’in İspanya’ya da aldığı lisans, ekiplerimizin kullanıcı korumasını her şeyin üstünde tutan bir platform sağlama konusundaki sıkı çalışmasının ve bağlılığının bir göstergesidir.”

Binance İspanya Direktörü Quim Giralt ise “Bu adımın ardından, hizmetlerimizi daha erişilebilir hale getirmek için İspanya’daki ekibimizi ve operasyonlarımızı önemli ölçüde genişleteceğiz. Önümüzdeki yıllarda İspanyolca konuşulan pazara hizmet etmek ve yerel kripto ekosisteminin büyümesine yardımcı olmak için yerel yetenekleri işe alacağız.” açıklamasını yaptı. 

Binance

İspanya tarafında olumlu gelişmeler yaşanırken, Avrupa Parlamentosu’nun bir Fransız üyesi, yakın zamanlı Reuters kaynaklı Binance’in kara para aklama konusundaki haberine atıfta bulunarak, Fransa’nın piyasa düzenleyicisini, Binance’e verdiği lisans konusunda gözden geçirmeye çağırdı.

Avrupa Birliği’nde geçen hafta kabul edilen yeni kurallar uyarınca kripto para şirketleri dijital token’leri basmak ve satmak için bir lisansa ve müşteri güvencelerine ihtiyacı olacak.

Mevcut kurallar uyarınca, AB genelinde kripto hizmetlerinin sınır ötesi onaya ihtiyacı yok, ancak bu durum, 2023’te daha sonra uygulanacak yeni kurallarla değişecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ethereum Geliştiricileri “Gray Glacier” Güncellemesi ile Merge’yi Erteledi! ETH Merge Ne Zaman?

Solana (SOL) ve Polkadot (DOT) Teknik Analizleri I 10.07.2022