in ,

Binance’e Açılan Dava İçeriği! Şimdi Neler Bekleniyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 5 Haziran Pazartesi günü küresel kripto para borsası Binance ve Kurucusu Changpeng Zhao’ya dava açtı. 

Açılan dava, Binance’in federal menkul kıymetler yasalarını açıkça ihlal ettiğini ve yatırımcıların fonları ile kendilerini zenginleştirdiklerini iddia etti. Şikayette ayrıca, Binance’in müşteri fonlarını karıştırdığı ve kullanıcıların varlıklarını riske attığı belirtildi. 

SEC’nin Binance’e Karşı Açtığı Dava Neden Önemli?

Binance için ana risk, mahkemenin platformun lisanssız bir borsa olduğuna karar vermesidir. Böyle bir durum gerçekleşirse Binance’in ABD’de alım satım hizmetlerinin yasaklanması muhtemel olabilir. 

İhtiyati tedbir kararı, SEC’e kaydolmadığı ve menkul kıymetler kurallarına uymadığı sürece Binance’in ABD’de herhangi bir iş yapmasını zorlaştıracaktır. Böyle bir durumun yaşanması, kripto para piyasalarının genelini sarsacaktır, ancak davanın sonuçlanması yıllar alabilir. 

Binance Ne Diyor? 

Binance, SEC’i manşet oluşturmak için dava açmakla suçladı ve mahkemede savaşmayı planladıklarını söyledi. 

Yapılan açıklamada, SEC ile iyi niyetli şekilde müzakere ettiklerini ancak düzenleyici kurumun iletişimi keserek tek taraflı hareket etmeyi seçtiği belirtildi. 

Binance

Kullanıcı varlıklarının risk altında olduğuna dair iddiaları reddeden Binance, ana platform ile iştiraklerinde bulunan tüm fonların güvende olduğunu beyan etti. Bunun yanı sıra, Binance’in bir ABD borsası olmadığını hatırlatan açıklamada, SEC’nin olası eylemlerinin sınırlı olacağı da vurgulandı. Davada tüm gücüyle mücadele edeceklerini duyuran Binance, ABD ve diğer ülkelerdeki düzenleyicilerle iş birliği yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi. 

Davanın Piyasalara Yansıması Nasıl Olur? 

Açılan bu dava, birçok kripto varlığın menkul kıymet olduğunu kanıtlamak için SEC’nin belki de şimdiye kadar gösterdiği en büyük çaba diyebiliriz. 

SEC açtığı bu dava ile 10 kripto para birimini menkul kıymet sınıflandırmasına soktu. Bu varlıklar arasında BNB, Binance USD, Solana, Cardano, Polygon, Cosmos, The Sandbox, Decentraland, Axie Infinity ve COTI yer aldı. Böylece SEC, menkul kıymet olarak tanımladığı kripto para birimlerinin toplam sayısını 61’e çıkarmış oldu. 

Binance’in Karşı Karşıya Olduğu Zorluklar Neler?

Konuya aşina olan kişilere göre Adalet Bakanlığı, Binance’in kara para aklamayı önleme programını uygulamadığı için cezai suçlamalarla karşı karşıya kalıp kalmayacağını araştırıyor. Savcıların Zhao’yu suçlamayı planlayıp planlamadığı henüz öğrenilemedi, ancak CFTC’nin şikayeti, ABD kara para aklamayla mücadele kurallarıyla ilgilenmek de dahil olmak üzere tüm önemli stratejik kararları denetlediğini söyledi. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

30 Günlük İşlem Sayısına Göre İlk 10 Layer-2 Projesi

Ethereum, Staking Dengesinin Düşmesiyle 1.700 Doların Altına Geriliyor