in ,

Binance, Coinbase ve SEC Üçgeninde Neler Oluyor?

Bu yazımızda Binance, Coinbase ve SEC üçgeninde yaşanan gelişmeleri başından sonuna kadar kaleme alacağız. 

Dün Binance’e dava açan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıt dışı broker’lık yaptığı iddiasıyla Coinbase’e de dava açtı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun 5 Haziran’da Binance’e 13 farklı suçlama ile açtığı davanın etkileri henüz soğumadan Coinbase de kayıt dışı broker’lık yaptığı iddiasıyla davayla karşı karşıya kaldı. 

Binance ve SEC Arasında Neler Olmuştu? 

SEC, ABD federal mahkemesinde açtığı davada, Binance’in diğer ihlallerin yanı sıra ticaret kontrollerini yanlış beyan ettiğini ve kayıtsız menkul kıymet satarak yatırımcı koruma kurallarını çiğnediğini iddia etti. Changpeng Zhao ve Binance’in, Binance.US platformunun operasyonlarını perde arkasından gizli gizli kontrol ettiğini savunan açıklamada, Binance’in milyarlarca dolarını müşteri fonlarıyla karıştırdığı ve bunları gizlice Zhao tarafından kontrol edilen Merit Peak Limited adlı şirkete gönderdiği ileri sürüldü.

Binance’e ve Chengpang Zhao’ya açılan dava ile ilgili konuşan SEC Başkanı Gary Gensler: “Yüksek değerli ABD’li müşterileri platformlarında tutmak adına perde arkasında göz ardı ettikleri pek çok prosedür duyurarak ABD Menkul Kıymet yasalarından kaçmaya çalıştılar. Halk, zor kazanılmış varlıklarını bu yasa dışı platformlara yatırmaktan kaçınmalıdır” ifadelerini kullandı. 

Sosyal medya hesabı üzerinden de bir gönderi yayınlayan Gensler, Binance ve CZ’yi beyandan kaçınma, aldatma, çıkar çatışması ve kanundan tasarlayarak kaçınma gibi eylemlerle suçladıklarını tekrar etti. 

SEC’nin Binance’e açtığı davada yaklaşık 13 farklı suçlama bulunuyor. Bunun yanı sıra SEC açtığı davada, 10 kripto para birimini menkul kıymet sınıflandırmasına soktu. Bu varlıklar arasında BNB, Binance USD, Solana, Cardano, Polygon, Cosmos, The Sandbox, Decentraland, Axie Infinity ve COTI yer aldı. Böylece SEC, menkul kıymet olarak tanımladığı kripto para birimlerinin toplam sayısını 61’e çıkarmış oldu. 

Binance Suçlamalara Cevap Verdi

SEC’nin açtığı davanın ardından Binance tarafından da bir açıklama yapıldı. 

Yapılan açıklamada, SEC ile iyi niyetli şekilde müzakere ettiklerini ancak düzenleyici kurumun iletişimi keserek tek taraflı hareket etmeyi seçtiği belirtildi. Kullanıcı varlıklarının risk altında olduğuna dair iddiaları reddeden Binance, ana platform ile iştiraklerinde bulunan tüm fonların güvende olduğunu beyan etti. 

Bunun yanı sıra, Binance’in bir ABD borsası olmadığını hatırlatan açıklamada, SEC’nin olası eylemlerinin sınırlı olacağı da vurgulandı. Davada tüm gücüyle mücadele edeceklerini duyuran Binance, ABD ve diğer ülkelerdeki düzenleyicilerle iş birliği yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi. 

SEC’nin Bir Sonraki Hedefi Coinbase Oldu

Binance’e açtığı dava ile kripto para ekosistemine damga vuran SEC, kayıtsız bir komisyoncu ve borsa olarak hareket ettiği gerekçesiyle Coinbase’e dava açtı. 

Binance’in ardından hedef olarak Coinbase’i seçen SEC, açtığı davada şirketin kayıtsız aracı kurum olarak faaliyet gösterdiğini söyledi ve şirketin sürekli olarak yasaklanmasını talep etti. Binance’e açtığı davada birçok kripto varlığı menkul kıymet olarak değerlendiren düzenleyici kurum, Coinbase davasında çeşitli kripto varlıkların menkul kıymet olduğunu iddia etti. SEC’nin menkul kıymet olduğunu iddia ettiği varlıklar arasında SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH ve NEXO yer aldı. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan SEC Başkanı Gary Gensler şu ifadeleri kullandı:

“Coinbase’in menkul kıymetler yasalarına tabi olmasına rağmen, karışık ve yasa dışı bir şekilde borsa, komisyoncu-satıcı ve ticaret işlevleri sunduğunu iddia ediyoruz.” 

Bu gelişmelerin yaşanmasının ardından Coinbase şirketinin hisseleri %16’ının üstünde düşüş yaşadı. 

Düzenleyici kurumun Coinbase’e dava açmasının ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), göndermeli bir paylaşımda bulundu. Zhao yaptığı paylaşımda: “Herkesle kavga ediyorsan, belki de hatalı olan sensin” ifadelerini kullandı. 

SEC, Davalar ile İlgili Açıklamada Bulundu

SEC Başkanı Gary Gensler, açılan davalar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Gensler yaptığı açıklamada, yatırım sözleşmesi kanunlarının yıllardır belli olduğunu, kripto piyasasının bu konuda bir ayrıcalık beklememesi gerektiğini söyledi. Binance ve Coinbase’e yönelik sert yorumlarda bulunan Gensler şu ifadeleri kullandı:

“Kendilerine borsa diyen bu işlem platformları, müşterilerin fonlarını ayrı tutma konusunda dikkatli değiller. Coinbase’in yapmadığı eksiklikler, yatırımcıların kritik tedvirlerden mahrum kalmasına sebep oluyor. Her iki borsada da kontrol eksiklikleri mevcut. Bunu Binance davasında da belirttik.”

Soruşturma ekibiyle gurur duyduğunu belirten Gensler: “Biz işimizi kitaba göre yapıyoruz” dedi. Binance ile ilgili davaya da değinen SEC başkanı şu yorumlarda bulundu:

“Binance gibi bir platform, kamuya açık şekilde yasakları ihlal eder, fonları birbirinden ayırmaz ve bilinmez adreslere gönderirse biz burada olaylardan endişe duymaya başlarız. Bizim dijital paraya ihtiyacımız yok. Dolar, euro, yen de dijital para. Bunların hepsi şu anda dijital. O zaman bu tokenleri değerli kılan şey nedir?”

Coinbase Cevapsız Kalmadı!

Dünyanın en büyük kripto varlık platformlarından biri olan Coinbase, SEC’nin borsaya karşı açtığı davaya yanıt verdi. 

Coinbase, düzenleyici kurumun yaklaşım tarzının Amerika’nın ekonomik olarak rekabet etme kabiliyetine zarar verdiğini iddia etti. Coinbase’in baş hukuk sorumlusu ve genel danışmanı Paul Grewal yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: 

“SEC’nin dijital varlık endüstrisi için net kuralların yokluğunda yalnızca yaptırıma dayalı bir yaklaşıma güvenmesi, Amerika’nın ekonomik rekabet gücüne ve Coinbase gibi uyum konusunda kanıtlanmış bir taahhüdü olan şirketlere zarar veriyor.” 

Borsanın faaliyetlerini normal şekilde sürdürmeyi planladığını sözlerine ekleyen Grewal, konunun çözümüne dair yorumda bulundu. Grewal: “Çözüm için tek yol, adil kuralların şeffaf bir şekilde geliştirilmesine ve eşit şekilde uygulanmasına olanak tanıyan mevzuattan geçiyor, dava açmaktan değil” ifadelerini kullandı. 

10 ABD Eyaleti, Coinbase’e Karşı Yasal İşlem Başlattı

SEC’nin Coinbase borsasını kayıtsız bir komisyoncu ve borsa olarak hareket ettiği gerekçesiyle dava etmesinin ardından ABD’nin 10 farklı eyaleti platform hakkında yasal işlem başlattı. Coinbase’in menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yasal işlem başlatan eyaletler arasında Illionis, Vermong, Alabama, Kentucky, Kaliforniya, Maryland, Wisconsin, Washington, New Jersey ve Güney Carolina yer aldı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kava (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) 25.000 Dolar Seviyesine Geriliyor